czwartek, 2 października 2014

rachunek sumienia - wrzesień 2014Wrzesień był miesiącem książek o ludziach i społeczeństwie, relacjach między jednostkami a grupami oraz zmianami. Całość bardzo ładnie otwierają przemyślenia prof. Baumana w książce "Rozmowy o socjologii”, w której autor zmusi nas do postawienia pytań dotyczących sensowności istnienia owej dziedziny oraz stosowanych przez nią narzędzi. Po niej warto sięgnąć po analizę przemian w UE Anthonego Giddensa "Europa. Burzliwy i potężny kontynent”, którą doskonale uzupełni Guy Standing w książce "Prekariat. Nowa niebezpieczna klasa". Bardzo dobrym spojrzeniem na zmiany przebiegające na naszym kontynencie jest również praca Agnierszki Korniejenko obrazująca sytuację na Ukrainie "Pełzająca wojna”. Zainteresowanym historią Polski i innym spojrzeniem na wydarzenia, które okrzyknięto narodową porażką spodoba się książka Szymona Nowaka "Warszawa 1944. Alternatywna historia Powstania Warszawskiego”.
Osobom szukającym dobrej literatury z zakresu sprzedaży polecam książkę Zbigniewa Berenta "Sprzedaż. Marketing. Biznes”.
Miłośnikom literatury opartej na faktach powinny przypaść do gustu trzy bardzo odmienne propozycje: "Zawsze będę Cię kochać" Teresy Moniki Rudzkiej. Autorka zmierza się w niej z bardzo trudnym tematem: utraty dziecka. Mimo tragizmu związanego ze śmiercią córki w powieści nie brakuje humoru, przez co jest bardzo życiowa. Z takim podejściem do ludzkiego losu mamy do czynienia również w książce Zbigniewa Pawlickiego "Z partią i mimo partii", której osiemdziesięcioparoletni mężczyzna opowiada o swoim życiu, w którym nie zabraknie dziecięcego spojrzenia na przedwojenną, wojenną i powojenną biedę oraz szyderczego spojrzenia na wiele rozwiązań proponowanych przez nieomylną władzę. Podobny kawałek historii znajdziemy we wspomnieniach Kurta Webera "Dokumenty podróży", które są swoistym pamiętnikiem filmowca, którego życie było tułaczką. Z literatury ocierającej się o życie polecam jeszcze  "Jestem kobietą” Moniki Gajdzińskiej. Czytelnicy dzięki niej mogą odkryć siebie, popatrzyć na własne życie z dystansu i próbować odmienić swój los.
Do powieści, które czytało się bardzo przyjemnie należy kolejny tom sagi, której stałam się miłośniczką "Pozłacany róg. Tom 3". Lekką i zaskakującą powieścią okazała się książka Ałbeny Grabowskiej – Grzyb "Coraz mniej olśnień", której zakończenie dręczy mnie do dziś. Inna książką, która zmusiła mnie do przemyśleń jest powieść Jacka Ostrowskiego "Posiadłość w Portovénere", w której autor zawarł bardzo interesujące spojrzenie na ludzką moralność oraz istnienie zła, które napędzają myśli pokrzywdzonych, a że nie ma ludzi, którzy nie doznali lub nie uczynili czegoś, co rani, więc każdy jest tam katem i ofiarą. Powieść twórcy „UT” można zaliczyć do realizmu magicznego i jeśli jesteście jego miłośnikami to na pewno odkrywanie ukrytych znaczeń da Wam dużo przyjemności.
Książki, po które warto sięgnąć:


Książki dla dzieci i młodzieży
Polecam film
Wywiady przeprowadzone we wrześniu:
Najlepsze książki:http://annasikorska.blogspot.com/2014/09/zbigniew-pawlicki-z-partia-i-mimo-partii.html
http://annasikorska.blogspot.com/2014/09/steve-barnes-hektor.html

http://annasikorska.blogspot.com/2014/09/hans-christian-andersenm-krolowa-sniegu.html
http://annasikorska.blogspot.com/2014/09/maciej-jadczak-zagubione-lwiatko.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz