Etykiety

piątek, 17 lutego 2017

Catherine Ripley "Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata" il. Scot Ritchie

Catherine Ripley, Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata, il. Scot Ritchie, tł. Lucyna Wierzbowska, Warszawa „Prószyński i S-ka” 2017
Poszukiwanie odpowiedzi na pytania to pierwszy krok pomagający w poznawaniu otoczenia, budowaniu słownika, odczarowywaniu rzeczywistości i analizowaniu świata. Dzieci uwielbiają zadawać pytania i poznawać świat. Czasami owe pytania bywają trafne i poprawne, w większości wypadków dotyczą rzeczy abstrakcyjnych lub ich błędność wynika z niedostatków wiedzy. Obie tendencję warto wspierać, ponieważ tylko w ten sposób nasze pociechy mogą dowiedzieć się jaki świat jest, dlaczego pewnych cech nie posiada. Czasami banalne pytanie „czy chmury są słodkie?” może przerodzić się w interesującą dyskusję na temat pogody, krążenia wody w atmosferze. Takie odkrywanie ma wielkie znaczenie dla dalszej edukacji. Znajdowanie odpowiedzi na nurtujące dziecko pytania pomaga mu w tworzeniu kolejnych pytań. Poszerzająca się wiedza staje się źródłem rosnącej liczby pytań i pozwoli na przygodę, jaką jest odkrywanie świata.
Od czego zacząć przygodę małego odkrywcy? Oczywiście od najbliższego otoczenia. Codzienność dla maluchów jest wystarczająco intrygująca, magiczna i tajemnicza, by mogła stać się pretekstem do codziennych opowieści. To, co dla nas jest oczywiste, dla dzieci już takim nie jest. Wyszukiwanie prostej odpowiedzi satysfakcjonującej dzieci może okazać się trudniejsze niż sobie to wyobrażamy. Wielu rodziców uważa takie ciągłe tłumaczenie świata za męczące, a inni mają problem z doborem słownictwa lub nie są pewni czy właściwie tłumaczą pociechom wiele rzeczy. Jeszcze inni chcą wesprzeć swoje odpowiedzi obcowaniem z książką, nauczyć wyszukiwania odpowiedzi. Dla wszystkich idealnym wstępem do pracy z dzieckiem jest książka „Dlaczego?” Catherine Ripley.
W lekturze znajdziemy ważne pytania i odpowiedzi dotyczące kąpieli (jak zwierzęta dbają o czystość, dlaczego trzeba dbać o czystość, co powoduje marszczenie skóry), supermarketu (w jaki sposób otwierają się magiczne drzwi, skąd biorą się produkty, co wpływa na konsystencję galaretki), snu (czym jest ziewanie, gdzie chowa się Słońce, dlaczego w ciemnościach nic nie widać), spacerów (co wpływa na świeżość powietrza, dlaczego istnieją dmuchawce), kuchni (dlaczego burczy w brzuchu, dlaczego śmieci cuchną, a cytryny są kwaśne), zwierząt gospodarstwa domowego (wykluwanie z jajek, sen i higiena różnych zwierząt). Pytań oczywiście jest dużo więcej niż podane przykłady. Wszystkie dotyczą otoczenia, które może być bliskie przedszkolakowi. Poza prostą odpowiedzią pozwalającą dzieciom na zrozumienie znajdziemy w niej także interesujące ilustracje przyciągające wzrok młodych czytelników, a często również wspomagające wyjaśnienia np. rozkład pomieszczeń w supermarkecie czy budowa kanalizacji w domu. Książka jest przemyślana, język dostosowany do wieku dziecka. Proste zdania w stronie czynnej sprawiają, że całość czyta się bardzo przyjemnie.
Niewielka ilość tekstu, duża czcionka, interesujące ilustracje, solidna oprawa, śliski papier, bardzo dobrze zszyte strony – wszystko to sprawia, że książka jest estetyczna, trwała i skutecznie przyciąga uwagę dzieci.
Lekturę polecam wszystkim małym poszukiwaczom odpowiedzi na nurtujące ich pytania.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza