Etykiety

środa, 1 lutego 2017

Katarzyna Majgier "Tajemnice starego pałacu. Duch z Niewiadomic" il. Bartek Drejewiczhttp://nk.com.pl/tajemnice-starego-palacu-duch-z-niewiadomic/1973/ksiazka.html
Katarzyna Majgier, Tajemnice starego pałacu. Duch z Niewiadomic, il. Bartek Drejewicz, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2014
Szukacie wciągających od pierwszej strony lektur dla dzieci i młodzieży? Koniecznie musicie sięgnąć po książki Katarzyny Majgier znanej z tworzenia trzymającej w napięciu akcji. Jedną z wielu opowieści jest „Duch z Niewiadomic” rozpoczynający cykl „Tajemnice starego pałacu”. Niezwykła budowla stworzona przez Brunona van Helena staje się doskonałą scenerią do dziecięcych przygód, w którym nie zabraknie odkrywania tajemnic przeszłości, poznawania historii, zdobywania kolejnych umiejętności. Magda i Wiktor, których poznajemy w pierwszym tomie (i którzy towarzyszą nam w kolejnych), wyróżniają się zamiłowaniem do nauki i chęcią rozwiązania zagadek z przeszłości. Jedną z wielu jest wyjaśnienie plotek o krążącym w pobliżu zamku duchu Róży Niewiadomskiej, która zniknęła na początku wojny. Postać niezwykłej odkrywczyni kształconej przez ojca i razem z nim rozwijającej swoje umiejętności, by z wiekiem samodzielnie tworzyć przedmioty, o których wiele osób do dziś marzy staje się pretekstem do poruszenia kwestii równouprawnienia.
Cała opowieść zaczyna się od poznania rodziny Czereśniaków. Ich bardzo przeciętna codzienność, lenistwo i marzenia o lepszym jutrze sprawiają, że nie pałamy do nich sympatią. Mieszkająca w dwupokojowym mieszkaniu w bloku i utrzymująca się z niewielkich dochodów rodzina marzy o imponowaniu otoczeniu. Trudno to robić, kiedy ma się stary samochód, niewyróżniające się niczym dzieci, zwykłą, nudną pracę niewymagającą specjalnych kompetencji i każdego miesiąca niewielkie zasoby finansowe na koncie. Do tego brak perspektywy zmiany swojej pozycji sprawiają, że wszelkie zabiegi Czereśniaków, aby imponować wydają się śmieszne. Jedyną osobą, której nie zależy na zachwytach jest Magda lubiąca książki, naukę, doceniająca moc wiedzy i spędzająca wiele godzin dziennie przed komputerem w celu zdobycia kolejnych informacji.
Pewnego dnia do rodziny uśmiecha się los: wygrywają sporą sumę pieniędzy. Mogą teraz odmienić swoje życie. Pierwszym krokiem jest rezygnacja z pracy i zatrudnienie służby. Kolejny to kupno rezydencji godnej Czereśniaków. Po obejrzeniu wielu podobnych do siebie wili trafiają na pałac w Niewiadomicach. Sugerując się amerykańskimi serialami i filmami stwierdzają, że mieszkanie w takim miejscu jest godne ich nowej pozycji. Ich zdaniem nie ma on w sobie nic niezwykłego, ale zawsze mogą pochwalić się przed znajomymi, że mieszkają w prawdziwym pałacu mającym własną legendę o duchu. Oddani konsumpcyjnemu lenistwu Czereśniakowie interesują się swoją posiadłością tylko w kontekście możliwości popisywania się nią przez znajomymi.
Dla nieco ekscentrycznej (jak na standardy rodzinne) Magdy pałac okazuje się rajem. Poza własnym pokojem (uwolnienie się od złośliwego brata jest bardzo ważne) oraz łazienką zaczyna interesować się zagraconą piwnicą kryjącą prawdziwe skarby: pamiątki po Róży Niewiadomskiej. Czy jest tam coś jeszcze? Z jakiego powodu piwnicę nawiedza „duch”? Przekonajcie się sami.
Katarzyna Majgier napisała pouczającą i wciągającą od pierwszej strony książkę. Postać Róży Niewiadomskiej staje się pretekstem do pokazania wycinka historii, poruszenia kwestii równouprawnienia, uzmysłowienia czytelnikom, że jeszcze nie dawno dziewczynki i kobiety niewiele mogły nawet jeśli były bardzo utalentowane i bardzo dobrze wykształcone. Młodzi bohaterzy poznają polską badaczkę i konstruktorkę oraz jej asystentkę, a do tego dowiadują się sporo o teoriach Alberta Einsteina. W akcję wpleciono ciekawostki z nauki i usytuowano je w historii. Ponad to bohaterowie z własnych przygód wynoszą pouczającą prawdę: "Nawet zmieniając jednego człowieka, można zmienić cały świat". Jak bardzo jeden czyn, jedna decyzja w przeszłości mogła zmienić losy pałacu Magda i Wiktor mogą przekonać się na własnej skórze.
Odkrycie tajemnicy pałacu oraz przekonanie się na własnej skórze jak niebezpieczne jest manipulowanie historią sprawiają, że młodzi bohaterowie czują się zobowiązani strzec sekretu. O tych przygodach dowiemy się w tomie drugim „Milioner z Gdańska” oraz trzecim „Konserwator z Warszawy”. Dowiemy się w nich o kolejnych szczegółach z życia Róży, poznamy niezwykłe projekty.
Bohaterowie przekonują się, że odkrywanie przedwojennych tajemnic nie jest łatwe, ale jeszcze trudniejsze jest ich ukrywanie przed zainteresowanymi intruzami, podsłuchami, szpiegami, nowymi pracownikami, konserwatorem, odwiedzającymi pałac w Niewiadomicach, w którego piwnicy znajduje się niezwykłe urządzenie, o którym wiele osób marzy.
Katarzyna Magier dzięki wprowadzeniu w kolejnym tomie nietypowego bohatera, jakim jest January Trzmiel rozkochany w matematyce, szyfrach, programach komputerowych, sztucznych językach i wszystkim, co na pierwszy rzut oka może dzieciom wydawać się nudne i skomplikowane. Dzięki bogatemu ekscentrycznemu nastolatkowi młodzi czytelnicy poznają taka postać jak August Kerckhoff i dowiedzą się czym jest wolapik, a do tego odkryją, że naukowe książki mogą bardzo rozwijać umiejętność obserwowania otoczenia.
Katarzyna Majgier zabiera nas w świat wielowątkowej powieści, w której wiele tajemnic pozostanie nierozwiązanych i musimy czekać na kontynuację przygód młodych bohaterów oraz kolejną dawkę wiedzy.
Wszystkie tomy polecam uczniom szkoły podstawowej.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza