Etykiety

piątek, 24 lutego 2017

Elizabeth Chadwick "Pieśń królowej"

http://www.proszynski.pl/Piesn_krolowej-p-34638-.html
Elizabeth Chadwick, Pieśń królowej, tł. Magdalena Moltzan-Małkowska, Warszawa „Prószyński i S-ka” 2017
Elizabeth Chadwick znana jest z cenionych powieści historycznych, w których wykorzystuje swoją wiedzę zdobytą w czasie pracy naukowej. Jej kolejne powieści odsłaniają część nieznanej nam historii, a wyobraźnia pozwala wypełnić luki. Tym razem zabiera nas w świat niezwykłej bohaterki, silnej i inteligentnej kobiety, która doskonale wykorzystywała dostępne jej narzędzia do budowania własnej pozycji. Eleonora Akwitańska, dzięki staraniom ojca pragnącego przygotować córki do rządzenia równie dobrze jak przygotowywano chłopców, znała łacinę, geografię, muzykę i literaturę. Potrafiła jeździć konno i nie stroniła od udziału w polowaniach. Towarzyska, ciepła i jednocześnie bardzo stanowcza księżniczka bardzo wcześnie straciła matkę, a później ojca. Wczesny ślub z Ludwikiem, następcą korony francuskiej otworzył jej drzwi do stania się królową obcego dla niej kraju.
Pozornie niewinna i delikatna dziewczynka poślubiona dwa lata starszemu chłopcu okazuje się twardą kobietą gotową na wyzwania, przeciwstawienie się teściowej, pragnącej zrobić z niej kukiełkę za pomocą, której mogłaby sterować synem. Edukacja oraz świadomość własnego znaczenia sprawiają, że mimo osadzenia w Paryżu z dala od domu i w śród obcych Alienor nie boi się zadbać o własną pozycję nawet w takich błahych sprawach jak strój. Dzięki Elizabeth Chadwick jesteśmy świadkami prób starcia z Bernardem z Clairvaux, opatem Sugerem oraz Adelajdą ostro krytykującymi jej odmienny (kolorowy) strój. Ten symboliczny bunt pozwolił jej na budowanie własnej pozycji i stanie się królową Francji oraz królową Anglii. Droga do tych sukcesów jednak nie była usłana różami i wymagała sporej zręczności politycznej oraz stanowczości połączonej z poczuciem własnej wartości.
„Pieśń królowej” jest pierwszym tomem cyklu opowiadającego losy Alienor. Znajdziemy w nim pierwsze siedemnaście lat jej życia, a całą akcję rozpoczynają i kończą wydarzenia mające duży wpływ na jej życie: śmierć ojca i poślubienie Ludwika VII, czyniącego z niej królową Francji oraz poślubienie Henryka II i zdobycie u jego boku korony angielskiej. Chadwick ukazuje nam bohaterkę niepoddającą się biernie fali życia i jego wydarzeniom. Dbała o to, aby liczono się z jej pozycją i zdaniem.
Kiedy poznajemy Alienor ma ona zaledwie 13 lat. Mimo tego wieku ojciec mówi o niej, że jest lwicą gotową do sprawowania władzy. Ubiegający się o jej rękę wasale zostają odesłani z kwitkiem. Chory król zdaje sobie jednak sprawę, że aby zadbać o przyszłość córek musi zadbać o zaślubiny najstarszej. Idealnym kandydatem wydaje się dwa lata starszy od księżniczki syn króla Francji, po czym wyrusza w pielgrzymkę do Santiago del Compostela, jednego z ważniejszych celów pielgrzymek. Alienor już przed wyjazdem ma złe przeczucia i próbuje przekonać ojca, by porzucił plany odwiedzenia świętego miejsca. Po Wielkanocy otrzymuje wiadomość o śmierci ojca oraz konieczności rozpoczęcia przygotowań do ślubu.
Mimo wielu obaw jej mąż okazuje się młodym, wykształconym władcą. Jedyny jego mankament to zbytnia pobożność. Każdy stosunek seksualny z jednej strony traktowany jako konieczność pozwalająca spłodzić władcę i zakończony modlitwą, a z drugiej jako ujście złych emocji, przez co młoda żona staje się ofiarą wykorzystania seksualnego i przymuszana do częstych modlitw. Te słabości władcy sprawiają, że Alienor zyskuje narzędzie, które może wykorzystać w czasie dążenia do zachowania odpowiedniej pozycji oraz ochrony ze strony niestabilnego psychicznie męża, który popada w dewocję. Chwiejny charakter, niedojrzałość emocjonalna i ochłodzenie stosunków sprawiają, że Alienor staje się nieszczęśliwą żoną wystawioną na ataki dworzan obawiających się jej inteligencji. Kiedy życie u boku męża staje się nieznośne przekonuje papieża do unieważnienia małżeństwa i zaaranżowania ślubu z księciem Normandii i Andegawenii, Henrykiem Plantagenetem starającym się o angielską koronę
Chadwick napisała interesującą powieść historyczną pozwalającą wkraść się do średniowiecznego świata i zobaczyć funkcjonowanie dworów, budowanie relacji, walkę o wpływy. Całość jest interesująca, czyta się bardzo przyjemnie, a z powieści przebija się pasja pisarki i badaczki.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza