Etykiety

poniedziałek, 13 lutego 2017

Mo O’Hara "Moja złota rybka zombie. 5: Jak ryba w wodzie" il. Marek Jaguckihttp://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4165/Moja-zlota-rybka-zombie5---Mo-O%E2%80%99Hara
Mo O’Hara, Moja złota rybka zombie. 5: Jak ryba w wodzie, il. Marek Jagucki, tł. Maria Jaszczurowska, Kraków „Wydawnictwo Literackie” 2017
Od pierwszego tomu towarzyszą nam Tymek i Ravi, których łączy to, że mają niemiłych starszych braci. Pewnego dnia brat Tymka, Tytus, przynosi do domu złotą rybkę i postanawia na niej eksperymentować. Wykorzystuje do tego zestaw małego chemika. Młodszemu chłopcu jednak żal źle potraktowanego i bezmyślnie zabitego zwierzątka. Postanawia ją ożywić za pomocą mini zestawu reanimacyjnego: prąd z baterii. Odzyskane zwierzątko nie jest już sobą. Potrafi hipnotyzować otoczenie i od tego zaczyna się wielka, kilkutomowa przygoda przyjaciół, którzy swoje niezwykłe zwierzątko zabierają w różne miejsca i rozwiązują z nią interesujące zagadki. Zielonooka rybka stała się bardzo inteligentna i posiada bardzo przydatne umiejętności, dzięki czemu może sobie poradzić w każdej sytuacji.
W piątym tomie Frankie odwiedza Oceanarium. Razem z Tymkiem i Ravim oraz Sami (młodszą siostrą Raviego) poszukują interesujących rzeczy, nietypowych śladów oraz zachowania. Ich wzrok przyciąga dozorca upewniający się czy nikt ich nie obserwuje oraz ścierający wszelkie ślady z posadzki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie robił tego szpiegowską parasolko-mopem. To dziwne urządzenie przekonuje grupkę poszukiwaczy przygód, że muszą zbadać sprawę. Trafiają na zaplecze akwarium Antonia – niezwykłej ośmiornicy. Ciąg dziwnych zdarzeń zaczyna się, kiedy Sami chce pocieszyć smutną ośmiornicę i stwierdza, że Frankie będzie doskonałym kompanem zabaw oraz pocieszycielem Antonia. Po wrzuceniu rybki do akwarium głowonoga zaczyna się pościg. Ośmiornica chce pożreć rybkę, a ta musi się ewakuować. Znajduje odpływ, który łączy kolejne akweny w całość, ale ośmiornica (dzięki temu, że nie ma kości) rusza za nią. Jaką przygodę bohaterowie przeżyją tym razem? Dlaczego Oceanarium jest ciekawsze niż może nam się to wydawać? Przekonajcie się sami.
Akcja książki jest bardzo prosta i powstaje w wyniku kolejnego ciągu nieprawdopodobnych zdarzeń takich jak pościg rybki w woreczku za kotem wampirem. Przypomina troszkę mechanizm z piłeczkami: wystarczy jedną wprawić w ruch, aby uruchomić całą machinę. Szybka, lekka, prosta akcja pełna niezwykłych wydarzeń, wątków szpiegowskich sprawia, że lektura wciąga młodych czytelników. Ze względu na lekki chaos dialogowy i szybką akcję przedszkolaki mogą się pogubić w czasie czytania, ale za to idealnie sprawdzi się w przypadku dzieci samodzielnie czytających.
Całość wzbogacono licznymi szkicami oraz ilustracjami urozmaicającymi treść książki oraz sprawiającymi, że lekturę czyta się bardzo szybko, przyjemnie, a niedługie rozdziały sprawiają, że dzieci nie znużą się lekturą.
Serię polecam uczniom szkoły podstawowej. Książki zapewniają świetną zabawę.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza