Etykiety

czwartek, 2 lutego 2017

Katarzyna Majgier "Tajemnice starego pałacu. Konserwator z Warszawy" il. Bartek Drejewiczhttp://nk.com.pl/tajemnice-starego-palacu-3-konserwator-z-warszawy/2376/ksiazka.html
Katarzyna Majgier, Tajemnice starego pałacu. Konserwator z Warszawy, il. Bartek Drejewicz, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2017
„Konserwator z Warszawy” to trzeci tom z serii „Tajemnice starego pałacu” Katarzyny Majgier. W pierwszym pt. „Duch z Niewiadomic” poznajemy rodzinę przeciętnych urzędników marzących o luksusach. Pewnego dnia los się do nich uśmiecha i wygrywają bardzo dużą sumę pieniędzy na loterii. Dzięki temu mogą całkowicie odmienić swoje życie. Jedną z ważnych zmian jest przeprowadzka z dwupokojowego mieszkania w bloku do starego pałacu w Niewiadomicach. Z czasem dowiadują się, że ich nowe miejsce zamieszkania stworzył Brunon van Helen, bardzo oryginalny architekt i projektant. Po wielkim remoncie w pałacu pozostały ślady dawnej świetności oraz wiele tajemnic do odkrycia. Jedną z wielu jest zagracona piwnica, w której pojawił się duch skutecznie zniechęcający ekipę remontową do sprzątania, a później sprzątaczkę do okradania, dzięki czemu została ona terenem eksploatacji Magdy i Wiktora. Dwójka nastolatków z wielkim zapałem stara się odkryć tajemnice pałacu, wyjaśnić wiele zagadek z przeszłości Róży Niewiadomskiej. Kiedy udaje im się wyjaśnić jakąś sprawę okazuje się, że muszą bardzo pilnować, aby innym nie udało się rozwiązać zagadek. Trudno to jednak robić w budynku pełnym ludzi.
W drugim tomie do akcji włączony zostaje ciekawski January Trzemiel. Mały geniusz uwielbia rozwiązywać zagadki, łamać szyfry. Nowe miejsce pobytu jest dla niego prawdziwym wyzwaniem. To dzięki niemu Magda i Wiktor odkrywają jak wielkim wyzwaniem może być zachowanie tajemnicy dla siebie.
W trzecim tomie zatytułowanym „Konserwator z Warszawy” bohaterzy muszą pilnować ekscentrycznego nastolatka, dziwnego ochroniarza, konserwatora, grupki studentów. Jakby tego było mało w okolicy pojawi się tajemnicza kobieta obserwująca pałac, zbierająca informacje o jego mieszkańcach i próbująca przemknąć się do pałacu. Opowieść zaczyna się od proroczego snu Magdy: wehikuł czasu znika. Kto mógł ukraść tak dużą maszynę? Jak wpłynie to na losy bohaterów? Dlaczego Róża i Ewa nie mają grobów? Przekonajcie się sami.
Katarzyna Majgier w ręce czytelników oddaje kolejną opowieść wciągającą od pierwszej strony i przemycającą wiedzę z historii. Tym razem nie zabraknie informacji o kodach oraz wzmianki o Enigmie. Pisarka napisała pouczającą i wciągającą od pierwszej strony książkę, w której postać Róży Niewiadomskiej staje się pretekstem do pokazania wycinka historii,
Katarzyna Magier dzięki wprowadzeniu w kolejnym tomie nietypowego bohatera, jakim jest January Trzmiel rozkochany w matematyce, szyfrach, programach komputerowych, sztucznych językach i wszystkim, co na pierwszy rzut oka może dzieciom wydawać się nudne i skomplikowane. Dzięki bogatemu ekscentrycznemu nastolatkowi młodzi czytelnicy w drugim tomie poznają taka postać jak August Kerckhoff i dowiedzą się czym jest wolapik, a do tego odkryją, że naukowe książki mogą bardzo rozwijać umiejętność obserwowania otoczenia. W trzecim przekonają się, że matematyka może być prawdziwą przygodą prowadzącą do rozwiązania wielu zagadek.
Katarzyna Majgier zabiera nas w świat wielowątkowej powieści, w której wiele tajemnic pozostanie nierozwiązanych i musimy czekać na kontynuację przygód młodych bohaterów oraz kolejną dawkę wiedzy.
Wielkim plusem wszystkich książek jest wzbogacenie tomów interesującymi, estetycznymi rysunkami Bartka Drejewicza. Ilustracje bardzo dobrze oddają treść i świetnie uzupełniają tekst.
Wszystkie tomy polecam uczniom szkoły podstawowej.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza