Etykiety

wtorek, 14 lutego 2017

"Historia naturalna smoków" Marie Brennan

Porywająca powieść fantasy, w której przygoda łączy się z dociekliwym duchem epoki wiktoriańskiej.
Cały świat, od Scirlandii do najdalszych krańców Erigi, zna lady Izabelę Trent jako najwybitniejszą na świecie specjalistkę od smoków. Ta niezwykła kobieta wyprowadziła naukę o smokach z mglistych cieni mitów i nieporozumień w krąg światła współczesnej nauki. Zanim jednak lady Trent stała się sławną osobą, jaką dziś znamy, była pogrążoną w książkach młodą kobietą, dzięki swemu zamiłowaniu do nauki, historii naturalnej i tak, smoków, czym przeciwstawiła się sztywnym konwencjom swoich czasów.
Oto wreszcie, spisana jej własnymi słowami, prawdziwa historia kobiety o duszy pioniera, która zaryzykowała swoją reputację, życiowe perspektywy i wątłe ciało, aby zaspokoić naukową ciekawość. Jest to opowieść o tym, jak pomimo swych godnych pożałowania dziwactw poszukiwała prawdziwej miłości i szczęścia, oraz o jej ekscytującej wyprawie w niebezpieczne góry Wystrany, gdzie dokonała pierwszego z wielu historycznych odkryć, które mogły zmienić świat na zawsze.
„Historia przepełniona radością oraz palącą potrzebą dokonywania odkryć i ciekawością naukową".
„Publishers Weekly”
„Nader czarującą i wcale rzadką ostatnio w fantasy formułą pamiętnikarską, Marie Brennan zarysowuje nietuzinkowy życiorys Izabeli Trent, wybitnej smokoznawczyni, która na kartach Historii naturalnej smoków ze swadą i błyskotliwością przedstawia pierwszy etap swojej pasji, a zarazem kariery. Bardzo intrygujące i wiarygodne metody badawcze protagonistki zaś nie są wyłącznie efektem wyobraźni autorki – choć i ta działa sprawnie – lecz w lwiej części wdrożonej w życie erudycji folklorysty oraz antropologa, czyli obu specjalności wystudiowanych przez Brennan”.
Adrian Turzański, Bestiariusz.pl
„Historia naturalna smoków to opowieść o młodej kobiecie, która zafascynowana smokami , postanawia przezwyciężyć skostniałą tradycję i oddać się swojej pasji: badaniu tych skrzydlatych istot. Marie Brennan stworzyła historię pełną przygód, a jednocześnie ciepłą i fascynującą. To także – a może przede wszystkim – powieść o chęci stanowienia o swoim losie i ziszczaniu się marzeń, nawet jeśli koszt jest wysoki”.
Tymoteusz Wronka, Katedra.nast.pl


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza