Etykiety

wtorek, 7 lutego 2017

"Superchłopaki" il. Agnieszka Antoniewicz


http://nk.com.pl/superchlopaki-rysuj-zgaduj-koloruj/2374/ksiazka.html
Superchłopaki. Rysuj, zgaduj, koloruj, il. Agnieszka Antoniewicz, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2017

Nasza przygoda z kolorowankami zaczęła się właśnie od kolorowanek z Naszej Księgarni. Pierwszą jaka do nas trafiła była „Inwazja bazgrołów”, która przekonała nas do sięgania po kolejne i w ten sposób kolorowanki stały się elementem naszej codzienności. Na początku wykorzystywałyśmy je do tworzenia farbkami, dzięki czemu powstawały bardzo interesujące obrazy, w których plamki i maźnięcia palcem w określonych miejscach szablonów pozwoliły na rozwijanie zmysłu estetycznego. Później przeszłyśmy do fazy rysowania pisakami. Córka nie chciała używać kredek, a niewielkie kształty w „Zaczarowanym ogrodzie” pozwoliły jej na ćwiczenie precyzji. Następnie z „Księżniczkami” wyruszyłyśmy na plastelinową przygodę. Dopiero  i inne z precyzyjnymi elementami pozwoliły na ćwiczenie wytrwałości, cierpliwości, dokładności, wracania do nieskończonych zadań. „Księżniczki” pozwoliły nam na precyzyjną pracę z plasteliną, kredkami oraz farbkami. Dopiero „Statki. Blok rysunkowy” zachęcił moją pociechę do rysowania kredkami.

Jesteśmy wielkimi miłośniczkami wykorzystywanie tego typu materiałów do prac plastycznych. Za każdym razem staramy się używać inny materiał i w odmienny sposób ćwiczyć swoją koncentrację, dłonie, rozwijać umiejętności, które przez najnowsze technologie powoli zanikają. Niektórzy badacze przekonują, że ma to wpływ na kompetencje językowe. W czasie kolorowania dzieci przede wszystkim muszą się skupić, odpowiednio chwycić narzędzie oraz dobrać kolory. To pomaga w ćwiczeniu dłoni oraz kształtowaniu zmysłu estetycznego, twórczego podejścia do materiału

Pomysłowość wydawców sprawia też, że dzięki kolorowankom poszerzamy wiedzę, a do tego możemy przyjemnie spędzić czas z rodziną lub w swoim towarzystwie. Liczne kolorowanki dla dorosłych i młodzieży nie mają ograniczeń wiekowych i z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako materiał terapeutyczny przez ludzi uczących się, pracujących jak i emerytów. Każdy z nich będzie rozwijał inne umiejętności: koncentracji, relaksu, pracy mózgu po chorobach neurologicznych (np. wylewach). Kolorowanie (podobnie, jak i pisanie) pomaga w rozwijaniu percepcji wzrokowej, zdolności motorycznych, koordynacji, orientacji przestrzennej, twórczego myślenia. Jest to czynność dość wymagająca dla mózgu, a co za tym idzie lepiej ją ćwiczy. Jednym z obszarów ćwiczonych w czasie kolorowania jest ośrodek Broki odpowiedzialny również za umiejętności mówienia.

Mózg jest całkiem podobny do innych naszych mięśni: im bardziej go ćwiczymy tym jest sprawniejszy. Kolorowanie i malowanie rozwija przede wszystkim obszary odpowiedzialne za zdolności manualne i twórcze myślenie, a do tego pomaga zrelaksować się osobom, którym medytacja sprawia problemy. Ukierunkowanie myśli na określony materiał pozwala osiągnąć stan pozwalający nam na oderwanie się od codziennych problemów. Dzięki temu jest to też świetny materiał dla osób ze skłonnościami do depresji. Jeszcze jednym ważnym skutkiem kolorowania jest pobudzenie obu półkul mózgu, dzięki czemu ćwiczymy swoją inteligencją.

Jak wybrać dla siebie kolorowankę? Najlepiej kierować się własnymi upodobaniami estetycznymi, zainteresowaniami. Wydawnictwa prześcigają się w dostarczaniu nam wzorów do kolorowania. Jednymi z wielu kolorowanek, które przypadły nam do gustu są szablony z bloku Agnieszki Antoniewicz „Superchłopaki”. Wydana przez Naszą Księgarnię kolorowanka jest bardzo atrakcyjna, ma solidne strony oraz praktyczna podkładkę. Interesujące wzory oraz zadania pozwalają przykuć uwagę dzieci. Wśród ilustracji znajdziemy prehistoryczną jaskinię, średniowieczny zamek ze smokiem, codzienne życie na zamku, wikingów, rodeo, wyprawę w kosmos, akcję ratowniczą strażaków, plac budowy, warsztat mechanika, opiekunów kolonijnych, projektantów i konstruktorów robotów, nomadów, chemików, płetwonurków, kucharzy, muzyków, tancerzy, alpinistów, fotografów, weterynarzy, opiekunów zwierząt, detektywów, rysowników, malarzy, rajdowców, lotników, lekarzy, nauczycieli, policjantów, konstruktorów, marynarzy, piłkarzy. Ilustracje są tak stworzone, że wymagają wysiłku intelektualnego w czasie rysowania, planowania, obmyślania, odpowiedniego dobierania kolorów. Kolorowanka skierowana jest dla chłopców, ale ilustracje zainteresują także dziewczynki.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza