Etykiety

piątek, 24 lutego 2017

Danuta Awolusi "Odważona. Dziewczyna minus 70"

http://pascal.pl/odwazona,2,6448.html
Danuta Awolusi, Odważona. Dziewczyna minus 70, Bielsko-Biała „Pascal” 2017
„Odważona” to bardzo osobista opowieść Danuty o jej otyłości i sukcesie zrzucenia zbędnych kilogramów. Bohaterka-autorka ma dwadzieścia kilka lat i waży 140 kilogramów! Kobiece kształty? Przy tym rozmiarze i ubraniach XXL znikają. Siedząca praca biurowa nie ułatwia sprawy. Do tego nieregularne posiłki, duże porcje jedzenia pełnego kalorycznych składników i brak jakiegokolwiek racjonalizmu w żywieniu. Przemiana następuje gwałtownie: Danuta patrząc na piękną sukienkę sylwestrową koleżanki z pracy postanawia przestać być grubaską, bo to wcale nie jest łatwe życie. Codzienna krytyka jakiej doznaje od nieznajomych sprawia, że czuje się mniej wartościowa. Czuje, że w końcu musi to zmienić. Zaczyna od małych kroczków: eliminowania niektórych produktów, zastępowania ich innymi, pierwszych prób poruszania się. Efektów nie widać od razu. Wizyty u dietetyków niewiele pomagają. Jednak wytrwałość i konsekwencja zmiany podejścia do jedzenia pomagają jej osiągnąć coś, co wydaje się niemożliwe: chudnie 70 kilogramów bez operacji, bez pomniejszania żołądka, bez fałdów skóry. Czuje się i wygląda jak całkowicie inna osoba, a do tego odżywia się lepiej, bardziej eksperymentuje w kuchni, jest otwarta na nowe potrawy, nowe aktywności.
„Odważona” to interesująca książka dla wszystkich borykających się nadwagą. Poza wskazówkami dotyczącymi jedzenia czytelnicy znajdą tam wiele wspomnień, które sprawią, że poczują się mniej samotni w swojej osobistej walce z nieposłusznym ciałem. Autorka nie boi się pisać szczerze o sobie, swoich doświadczeniach, przemianach, porażkach, zaniechaniach. Pokazuje, że jest dokładnie taka sama jak każda inna osoba: ma swoje słabe strony, swoje przekonania, przyzwyczajenia. Wszystko to musiała odłożyć na bok i spojrzeć na swoje życie nowym okiem: okiem rewolucjonistki, czyli osoby gotowej na minimum poświęcenia dla własnego dobra i zdrowia, ale to poświęcenie przez odpowiednie nastawienie przestało być męką, a stało się przygodą.
Jeśli liczycie na poradnik, który da Wam przepis na dietę zapewniającą zrzucenie kilku kilogramów miesięcznie to się rozczarujecie. O dietach cud pisze: "Dwa tygodnie diety, a spodnie ciągle ciasne? Miesiąc wyrzeczeń, a waga drgnęła jedynie nieznacznie? Czuję się oszukana. Nie tak miało być. A skoro efekt marny, a udręka niewspółmierna, rada jest jedna - rzucić to wszystko w cholerę...". Danuta Awolusi pisze szczerze, że na początku nie było widać spadku kilogramów, ale ona czuła, że jej ciało zaczyna inaczej funkcjonować, a po dwóch latach jest całkowicie inną osobą.
Miała dwadzieścia sześć lat, kiedy dojrzała do stworzenia nowej siebie, bo starej, grubej, nieporadnej, wyszydzanej nie lubiła. "Lęk przed ludzkim wzrokiem jest paraliżujący. Tak silny, że wystarczyło minąć przechodnia, a czułam się wyszydzona". Próbowała wielokrotnie, ale zawsze kończyło się to porażką.
Słabością Danusi od zawsze była miłość do dużych porcji jedzenia. To ją odciągało od diet, na których czuła się głodna. Jaj nowe podejście pozwoliło na pozwolenie sobie na nie głodzenie się oraz zmianę funkcjonowania ciała oraz kondycję psychiczną, nad którą po latach kompleksów musi solidnie popracować. "Problemy miały zniknąć wraz z wagą. Tymczasem brak poczucia wartości, niepewność, strach, samotność - wszystko zostaje”. Zrzucenie kilogramów to nie tylko pozbycie się dziesiątek zbędnych kilogramów, ale też pozbycie się psychicznego balastu stworzonego przez ponad dwadzieścia lat życia. Odchudzanie to nie tylko walka z nadwagą, ale i swoim wnętrzem.
„Odważona” to opowieść nie tylko dla tych, którzy borykają się z nadmiernymi kilogramami, ale i tych, którzy chcą coś zmienić w życiu. Autorka uświadamia nam, że nic nie dzieje się natychmiast. Trzeba długiej, systematycznej pracy oraz ciągłego obserwowania i modyfikowania metod dążenia do celu, ciągłego zadawania sobie pytania: „Czy to na pewno najlepsze rozwiązanie?”

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza