Etykiety

niedziela, 20 sierpnia 2017

Agnieszka Kazała "Kram z marzeniami"Agnieszka Kazała, Kram z marzeniami, il. Agnieszka Kazała, Warszawa „Białe Pióro” 2015
W pewnym lesie za górką i rzeczką mieszkał Zajączek. Jego norka ukryta pod wierzbą była niezwykła: posiadała okienka z kolorowych szkiełek, dzięki czemu w norce było słonecznie, radośnie i kolorowo. O każdej porze dnia i nocy, a także roku światełka wyglądały całkowicie inaczej. Ponad to jego małe mieszkanko było bardzo wygodne. To sprawiało, że Zajączek zawsze miał świetny humor. Nie mógł być jednak całkowicie szczęśliwy, ponieważ widział i słyszał jak inne zwierzęta się smucą i boją. Podzielił się tymi spostrzeżeniami z sąsiadką Sową, która potwierdziła jego odczucia. Chowające się przed drapieżnikami sąsiedzi drżeli ze strachu. Pewnego dnia Zajączek postanowił to zmienić. Zapragnął wywołać uśmiech na twarzach przyjaciół oraz spełniać ich marzenia. Długo myślał jak to zrobić i uświadomił sobie, że jedyne, co może zrobić, aby podzielić się z innymi swoim szczęściem to otworzyć kram i spełniać życzenia. Do przyciągnięcia uwagi wykorzystał śmieci pozostawione przez ludzi. Z papierków zrobił wiatraczki, szkiełka pozwoliły na stworzenie świetlej konstrukcji.
Pierwszą interesantką została samotna Sowa, która nigdy nie miała urodzin. Zajączek postanowił spełnić jej marzenie. Poszukiwanie przyjaciół dla jego sąsiadki okazało się wyjątkowo trudne. Okazało się, że większość zwierząt się jej boi, ma złą opinię o niej. Szarak jednak nie należy do zwierząt, które szybko się poddają. Wręcz przeciwnie. Okazał się niesamowicie uparty i wytrwały. To pozwoliło mu na zawarcie przyjaźni z Myszką, Lisem, Jeżami, Dzięciołem. Do tego poszukiwania gości urodzinowych dla Sowy pozwoliły przy okazji pomóc innym, a sama  Sowa okazała się bardzo miłą, mądrą i pomocną przyjaciółką, bez której las byłby dużo nudniejszym i bardziej niebezpiecznym miejscem. Niektóre zwierzęta mają okazję odkryć, że gdyby nie jej pomoc staliby się posiłkiem innych drapieżników.
W czasie licznych przygód Zając dzieli się też z Lisem swoją historią. Czytelnicy mogą się dowiedzieć, jak bardzo zwierzęta cierpią w czasie polowania, jak wiele z nich traci bliskich lub gubi się. Jego doświadczenia są swego rodzaju pouczającą historią zachęcającą do samodzielności, cieszenia się życiem, otwierania na przyjaciół, snucia sieci znajomych. Dzięki wzajemnej pomocy zwierzętom żyje się w lesie lepiej, a drapieżniki dbają o to, aby ich roślinożerni bezbronni przyjaciele nie byli zjadani przez innych.
„Kram z marzeniami” Agnieszki Kazały to interesująca opowieść o niezwykłym lesie, w którym nie ma rzeczy niemożliwych, dlatego też Zajączkowi udaje się spełnić nie tylko marzenia samotnej Sowy.
Piękną baśń w solidnej oprawie pisarka wzbogacił własnymi prostymi ilustracjami oraz kolorowankami przypominającymi dziecięce rysunki i przemawiające do dziecięcej wyobraźni. Duża czcionka, prosty język sprawiają, że książkę czyta się bardzo przyjemnie. Dzięki bardzo dobrze zszytym stronom lektura jest solidna i estetyczna.. Sama bajeczna opowieść o zwierzętach pomaga rozwinąć wyobraźnię i porusza wiele ważnych kwestii, wśród których niesienie pomocy i siła przyjaźni oraz zaufanie są bardzo ważnymi wartościami. Młodzi czytelnicy dowiadują się, że każdy jest w życiu ważny i może wzbogacić nasze życie. Mimo odmiennych, czasami groźnie wyglądających upodobań ludzie mogą żyć obok siebie i tworzyć niezwykłe społeczeństwo.
Ze względu na niedługie rozdziały oraz sposób prowadzenia narracji „Kram z marzeniami” sprawdza się zarówno w przypadku przedszkolaków, jak i uczniów nauczania początkowego.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza