Etykiety

środa, 23 sierpnia 2017

Bożena Czarnota "Nie tylko kocie sprawki" il. Barbara Pingot

Bożena Czarnota, Nie tylko kocie sprawki, il. Barbara Pingot, Krosno „Armagraf” 2014
Bożena Czarnota w swojej książce „Nie tylko kocie sprawki” z wielką wprawą sięga po znane nam motywy literackie zawierające postaci zwierząt. Z tego powodu wśród licznych bohaterów nie zabraknie hiszpańskiego byczka Fernanda (w niektórych regionach nazywanego Fernandinem), przyjaciół jeża i krasnala, kota Florka (przypominającego bohaterów z serialu animowanego: Bonifacego i Fliemona) , mądrej sowy, rudej Basi, sikorki, misia śpiocha, ślimaka Onufego, mrówek, jeża i muchomora, wróbla i sroczki. Nie zabraknie też obserwowania przyrody, dostrzegania dziecięcych marzeń, prostych zachowań. Pojawiające się w tomie bohaterzy liryczni z jednej strony poddani są personifikacji, a z drugiej dokładnej obserwacji pozwalającej na przeniesienie młodych czytelników w świat zwierzęcych zachowań, intertekstualnych kontekstów. Czternaście lekkich utworów wzbogacono insertującymi i estetycznymi ilustracjami Barbary Pingot, przyciągającymi wzrok małych czytelników.
Bardzo ucieszyło mnie rozpoczęcie tomiku hiszpańskim motywem byczka pragnącego zostać poetą, a nie walecznym bykiem ofiarnym w czasie corridy:
„Młody byczek Fernandino
wciąż nadrabiał tylko miną,
bał się byczych walk okropnie
i namyślał się roztropnie.
Nie pochwalał on walk byków,
nie chciał nabrać złych nawyków.
chciał poetą-byczkiem zostać
i pisaniu wierszy sprostać”.
Takie odmienne spojrzenie na naturę i kulturowe spojrzenie na zwierzęta pozwala na refleksję nad stereotypami. Z drugiej strony młodzi czytelnicy mogą przyjrzeć się zwyczajnym zachowaniom zwierząt, które albo są śpiochami albo lekkimi i zwinnymi skoczkami czy też bardzo przyjaznymi zwierzętami. Różnorodność zachowań i charakterów lirycznych bohaterów pozwala na podjęcie dyskusji oraz większą empatię dla innych ludzi. Kot będący pozornie uosobieniem lenia uzmysławia, że pracy niektórych osób nie widać, rozćwierkana sikorka wprowadza dobry nastrój, przyciąga wzrok, każdego zagaduje i rozwesela. Do tego nie zabraknie tematu przyjaźni ponad wszystko. Jeż i krasnal odmiennych charakterach doskonale się dogadują i regularnie spędzają ze sobą wiele czasu. Z kolei sowa staje się przykładem miłośniczki mądrości, uczoności i niesienie pomocy, ale tylko w nocy, ponieważ (jak kot) w dzień odsypia pracowitą nockę. To uzmysławia nam, że trzeba umieć i wiedzieć, kiedy można prosić o pomoc.
Bożena Czarnota czerpie ze znanych motywów i bohaterów ubierając je w nową szatę, pozwalając spojrzeć na nich z innej strony i zachęcając do obserwowania przyrody oraz otwartości na ludzi i ich bogactwo osobowości. Utwory poetki są bardzo proste, bazują na płynności i rymach ułatwiających dzieciom zapamiętanie wierszy, które zamieszczono w książeczce o miękkiej , błyszczącej oprawie. Wszystkie strony są śliskie. Niewielkich rozmiarów publikacja doskonale sprawdza się w czasie spacerów. Piękne ilustracje Barbary Pingot sprawiają, że lektura jest bardzo przyjemna i atrakcyjna dla dzieci. Obrazki zawierają malowane akwarelą portrety wszystkich lirycznych bohaterów, przez co z jednej strony są bardzo realistyczne, a z drugiej sprawiają wrażenie baśniowych.
„Nie tylko kocie sprawki” Bożeny Czarnoty to książeczka bardzo atrakcyjna dla przedszkolaków.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza