Etykiety

sobota, 12 sierpnia 2017

William Potter "Absolutnie fantastyczne łamigłówki" il. Steve Wood i inni

William Potter, Absolutnie fantastyczne łamigłówki, il. Steve Wood i inni, tł. Magdalena Korobkiewicz, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2017
Obcowanie z książkami jest jednym z ważnych kroków oswajania dziecka z lekturami. Przyjemne zadania, interesujące wyzwania, ciekawe ilustracje sprawiają, że przedszkolak i uczeń nauczania początkowego może zacząć traktować książkę jako fascynującą rozrywkę. Ponad to pociecha może ćwiczyć ważne w szkole umiejętności: koncentracji, spostrzegawczości, zapamiętywania. Z tego powodu często sięgamy po publikacje oferujące rozrywkę i jednocześnie rozwijające dziecięce zdolności.
Tytuł „Absolutnie fantastyczne łamigłówki” skojarzył mi się z książką „Absolutnie fantastyczne labirynty”, które w naszym domu cieszą się dużym powodzeniem i mają graficznie bardzo podobną okładkę. Różnorodność zadań, umiejętne przyciąganie uwagi przez zabieranie dzieci w świat wielu przygód, a do tego odpowiedzi na ostatnich stronach książki z labiryntami sprawiły, że z zainteresowaniem sięgnęłam po łamigłówki. Troszkę zaskoczył mnie inny autor, ale cała publikacja okazała się równie interesująca oraz pozwalająca na kształtowanie wielu umiejętności, wśród których nie zabraknie spostrzegawczości, zapamiętywania, czytania, pisania, odwzorowywania, segregowania, dopasowywania. Wśród zadań znajdziemy labirynty, szyfry, łamigłówki polegające na odnajdywaniu elementów, zadania z arytmetyki, poznawaniu zwierząt żyjących w rafie koralowej, dopasowywaniu sylab, komponowaniu składników pizzy, dopasowywaniu par wyrazów do siebie, projektowaniu, dorysowywaniu, odwiedzaniu cyrku, odszukiwaniu cieni. Nie zabraknie też wyprawy po krach, podglądania ptaków, rozróżniania pszczół, konstruowania robotów, przemierzania kosmosu, układania puzzli, rysowania po kropkach i wiele innych dostarczających dzieciom sporo rozrywki. Wielkim plusem jest różnorodny poziom trudności.
Liczne ilustracje, przyjazna dzieciom kolorystyka, barwne strony i jednoczesna oszczędność szczegółów sprawiają, że z jednej strony ćwiczenia są atrakcyjne wizualnie, pomagają poprawić nastrój, zabierają młodych odkrywców w baśniowy świat, a z drugiej ułatwiają utrzymanie równowagi.
„Absolutnie fantastyczne łamigłówki” to doskonały materiał do pracy z dzieckiem w deszczowe dni lub zadania zapewniające rozrywkę w czasie podróży. Ponad to publikacja zachęci do rozwiązywania innych zadań, sięgania po książki oraz będzie doskonałym uzupełnieniem przedszkolnych i szkolnych ćwiczeń. Wielką zaletą jest przeplatanie stron, które w naszym kulturowym postrzeganiu wychowania i nauki postrzegane są jako skierowane dla dziewczynek lub chłopców. Takie połączenie sprawia, że dzieci mogą spróbować czegoś innego, w odmiennej niż większość autorów proponuje szacie graficznej.
Zeszytem ćwiczeń będą zachwycone zarówno dziewczynki, jak i chłopcy w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza