Etykiety

sobota, 12 sierpnia 2017

Sadie Chesterfield "Gru, Dru i Minionki. Biblioteka filmowa"Sadie Chesterfield, Gru, Dru i Minionki. Biblioteka filmowa, tł. Adriana Zabrzewska, Warszawa „Egmont” 2017
Trzeci film o Minionkach w kinach, a ja nadal nie rozumiem tego fenomenu, zachwytu i dziecięcego oczarowania kolejnymi przygodami żółtych bohaterów i ich idoli. Od 2010 (czyli już ponad 7 lat) gadżety z tymi stworkami są jednymi z lepiej sprzedającymi się produktami dla dzieci. Młodzi widzowie jeśli mają do wyboru zdjęcie z olbrzymim pluszowym Kubusiem Puchatkiem czy innymi bohaterami oraz Minionkami wybierają Minionki. Nawet kucyki Pony w takich akcjach przegrywają. Dlaczego? Oto jest pytanie, na które odpowiedź na pewno chcą znać twórcy kolejnych konkurencyjnych filmów dla najmłodszych. Na razie Universal wygryza wszystkich innych bohaterów. Ja nie rozumiem tego fenomenu, a dzieci z zachwytem sięgają po wszystko, na czym pojawiają się Minionki. Książki z zadaniami w naszym domu zrobiły furorę. Żółte sympatyczne stworki skutecznie zachęciły do rozwiązywania zagadek, kolorowania, a nawet pisania. Publikacja z naklejkami przyprawiła moją córkę o Minionkowy zawrót głowy i nawet nie przeszkadzała jej nieznajomość filmowych przygód bohaterów, czyli same stworki mają coś takiego w sobie, że trudno im się oprzeć.
Cała seria zaczyna się od tytułu, który może nam się kojarzyć z innymi bohaterami „Jak ukraść Księżyc”. Ambitny złoczyńca pragnie zapisać się na kartach historii, jako największy złodziej, dlatego zamierza zrobić coś spektakularnego. Dochodzi do wniosku, że będzie tym kradzież Księżyca. W filmie nie zabraknie też historii Minioków, które poznajemy od czasów prehistoryczych. Dorośli widzowie rozpoznają wielu złoczyńców z historii ludzkości i dowiedzą się, że ich porażki są wynikiem niesienia pomocy złym panom. Niestety błędy sprawiają, że muszą szukać kolejnych i kolejnych i w ten sposób trafiają na Gru, który może testować a nich swoje wynalazki. Nieco głupawe i jednocześnie urocze Minionki przypominają żwawe bobasy, ale z dużą dawką humoru, dziwnym językiem i niezwykłą żywiołością, która sprawiła, że film zyskał wielu fanów, a twórcy postanowili to wykorzystać i w kolejnych częściach w tytule zamieszczają i Minioki. „Minioki rozrabiają” i „Gru, Dru i Minionki” przyciągnęły wielu widzów. Zobaczymy w nim odmienionego Gru, który z wielkiego łotra staje się przykładnym – czasem bardzo znudzonym monotonnym życiem – ojcem. Aby swojej egzystencji dodać pikanterii zostaje tajnym agentem w agencji zwalczającej czarne charaktery.
W najnowszej części Gru i Lucy są małżeństwem wychowującym trójkę dziewczynek. Ponad to były złoczyńca dowiaduje się, że ma brata bliźniaka, który także chce być złoczyńcą, ale wygląda nieco inaczej (blond czupryna i biały strój). Bohaterzy mają nowe wyzwanie: odbić Brattowi brylant. Nie jest to łatwe, ale dla owego trio nie ma rzeczy niemożliwych.
Prosta, przewidywalna fabuła, z prostymi chwytami oraz takim samym humorem przemawia do dziecięcej wyobraźni. Żółte stworki swoim dziwnym zachowaniem skutecznie przyciągają uwagę najmłodszych i warto to wykorzystać. Animowany film może stać się pretekstem do interesujących zabaw, rozwiązywania wielu zadań, które można znaleźć w książkach wydanych przez Wydawnictwo Egmont oraz zachęcić dzieci do samodzielnego czytania o przygodach ich ulubionych bohaterów. W Bibliotece filmowej młodzi czytelnicy znajdą przystępną lekturę z dużą czcionką, niedługimi rozdziałami, ilustracjami oraz w środku książki zdjęciami z filmu. Takie połączenie znanej fabuły oraz ilustracji sprawia, że młodzi czytelnicy chętnie słuchają i czytają o przygodach filmowych bohaterów.
Dużym plusem jest prosty język dostosowany do możliwości młodego czytelnika oraz znana fabuła, dzięki czemu czytelnik może lepiej skupić się na samodzielnym czytaniu. Przeżywanie filmowej przygody z lekturą pozwoli z jedne strony na ćwiczenie pamięci, a z drugiej pozwoli na rozwijanie wyobraźni.
Książkę polecam wszystkim miłośnikom Minionków. Warto też sięgnąć po inne książki z serii „Biblioteka filmowa”. Pozwolą one przenieść Wasze pociechy w filmowy świat i jednocześnie oswoją z czytaniem.http://annasikorska.blogspot.com/2017/07/szukaj-i-znajdz-gru-dru-i-minionki.html

http://annasikorska.blogspot.com/2017/07/gru-dru-i-minionki-superalbum-z.html

http://annasikorska.blogspot.com/2017/07/gru-dru-i-minionki-1000-naklejek.html

http://annasikorska.blogspot.com/2017/07/superkolorowanki-gru-dru-i-minionki.html

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza