Etykiety

niedziela, 27 sierpnia 2017

Dav Pilkey "Kapitan Majtas. Przerażający plan profesora Pofajdanka. Czwarta wielka powieść"

Dav Pilkey, Kapitan Majtas. Przerażający plan profesora Pofajdanka. Czwarta wielka powieść, tł. Piotr Jankowski, Warszawa „Jaguar” 2017
Kapitan Majtas to bohater najnowszego filmu animowanego. Razem z kinową produkcją „Dream Works” do młodych odbiorców trafiają liczne książki oraz gadżety z nowymi bohaterami. Cała przygoda bohaterów zaczyna się od zahipnotyzowania uciążliwego dyrektora Kruppa przez młodych żartownisiów George’a i Harolda. Poważy i czuwający nad porządkiem w szkole dyrektor zmienia się w Kapitana Majtasa ratującego świat, nawet kiedy nie wymaga on ochrony. Czasami jednak bywają takie chwile, kiedy moce zahipnotyzowanego dyrektora okazują się niezbędne. Tak jest w przypadku zatrudnienia w szkole profesora Pofajdanka pochodzącego z Nowej Bufonii szczycącej się tradycją głupich i dziwnych imion oraz nazwisk. Tradycja ta obejmuje wszystkich mieszkańców (łącznie z władcami). Z tego powodu bardzo zdolny wynalazca otrzymał po urodzeniu dziwne i śmieszne imię i nazwisko. To, co w jego kraju uznawane jest za normę i nie powoduje śmiechu okazuje się odbierać uczonemu powagę i uniemożliwia zaprezentowanie ważnych wynalazków: Śwince Małości 2000 i Gąsce Wielkości 4000 mających zmniejszyć ilość śmieci oraz zwiększyć ilość pokarmu.
W tym czasie George i Harold wybierają się na wycieczkę do pizzerii. Nim udaje im się wyjechać okazuje się, że chłopcy zostają po raz kolejny przyłapani przez dyrektora na zmianie napisu przed szkołą i za karę nie mogą uczestniczyć w wycieczce. Ponad to mają wysprzątać pokój nauczycielski. Chłopcy postanawiają się zemścić za odebranie im możliwości zabawy. Po powrocie z wycieczki złośliwych nauczycieli czeka nie lada niespodzianka. Tylko jeden pedagog nie uczestniczy w szydzeniu, a do tego rezygnuje z pracy. Jego miejsce zajmuje wyszydzony przez naukowców profesor Pofajdanek, który bardzo szybko odkrywa, że dzieci są równie bezmyślne i złośliwe jak dorośli. Uważa, że jedyne, co może zrobić to zwrócić uwagę podopiecznych nowym wynalazkiem: Gryzoniem Biegaczem 2000.
Sukces profesora Pofajdanka był bliski, ale runął jak domek z kart, a wszystko przez to, że jeden z uczniów spytał się o jego imię. Następnego dnia naukowiec zamierza użyć innych argumentów i na pewno nie będą to ani dobre metody wychowawcze, ani przyciągające uwagę projekty. Jedyną osobą, która może uratować ludzkość okaże się dyrektor Krupp zmieniony w Kapitana Majtasa.
Cała historia oczywiście skończy się szczęśliwie, a ludzkość nie będzie musiała przejmować zwyczajów Nowej Bufonii. Ponad to profesor Pofajdanek wyciągnął wnioski z własnych doświadczeń i postanowi zmienić nazwisko. Uczniowie natomiast nauczą się bardzo ważnej rzeczy: nie wolno się z nikogo śmiać, ponieważ może to się obrócić przeciwko osobom wyśmiewającym. Razem z uczestnikami tragicznych wydarzeń czytelnicy odkryją, że przysłowie „śmiech to zdrowie” nie zawsze się sprawdza, a może sprawić, że osoby mające dobre intencje wkraczają na ścieżkę przestępstwa.
"Czwarta wielka powieść" Dava Pilkeya to zabawna historia niosąca ważne przesłanie: nie wolno z nikogo kpić, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy my staniemy się obiektem drwin, a ponad to raimy wyśmiewaną osobę, która może okazać się wybitnym naukowcem, który pod wpływem żalu gotowa jest krzywdzić innych.
Opowieść (podobnie jak pozostałe części) zawiera niedługie rozdziały, komiksy, interesujące ilustracje sprawiające, że lekturę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Lekka forma, poważne przesłanie pozwolą dotrzeć do małych kpiarzy oraz uczniów unikających książek.
Opowieść powinna zainteresować zarówno przedszkolaków wyczekujących szkoły i chcących poznać szkolne realia, jak i uczniów borykających się ze szkolą codziennością. Kolejna opowieść o Kapitanie Majtasie przekona dzieci i młodzież, że w szkole wcale nie musi być nudno.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza