Etykiety

sobota, 12 sierpnia 2017

Tadeusz Kubiak, Jerzy Kierst, Barbara Lewadowska "Cztery pory roku" il. Anita Paszkiewicz-Tokarczyk, Mirosław TokarczykTadeusz Kubiak, Jerzy Kierst, Barbara Lewadowska, Cztery pory roku, il. Anita Paszkiewicz-Tokarczyk, Mirosław Tokarczyk, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2017
Nauka pór roku nie jest zadaniem łatwym dla przedszkolaka, dlatego warto korzystać z przyjaznych dzieciom materiałów, czyli książeczek i wierszyków pokazujących zachodzące w przyrodzie zmiany, przemawiających do dziecięcej wyobraźni, uczących przyczynowości. Do takich publikacji należą „Cztery pory roku”, w której zajdziemy wiersze Tadeusza Kubiaka, Jerzego Kiersta i Barbary Lewandowskiej oraz miłe dziecięcemu oku ilustracje Anity Paszkiewicz -Tokarczyk i Mirosława Tokarczyka.
Opowieść o porach roku zaczyna się od wiosny, później zobaczymy lato, jesień i zimę. Taki układ jest logiczny i pomaga pokazać następujące po sobie zmiany. Dzieci dowiadują się, że wiosną przyroda budzi się do życia, rośliny kiełkują, zwierzęta mają młode. Lato to czas pięknej pogody, dojrzewania niektórych owoców, przyroda pachnąca dojrzałym truskawkami, czereśniami, pełna odgłosów krzątających się zwierząt, ptaków śpiewających od świtu. Później następuje jesień – czas zbiorów jabłek, orzechów, brzoskwiń, zabaw z kasztanami, szyszkami, złotych liści. Zima zabiera nas w świat przykryty śniegiem, ciepłych ubrań, rozgrzewającego mleka, śpiących niedźwiedzi, zwierząt poszukujących ciepłych zakątków.
Wiosna, lato, jesień, zima – wszystkie te pory roku nakreślono przemawiającym do dziecięcej wyobraźni piórem, a znane wiersze wzbogacono prostymi ilustracjami doskonale oddającymi treść utworów dzięki czemu, łatwiej jest skupić uwagę młodego czytelnika na czytanym tekście.
Książka będzie doskonałym uzupełnieniem dziecięcej biblioteki. Warto w czasie lektury sięgnąć po materiały pokazujące przyrodę w różnych porach roku. Doskonale sprawdzają się samodzielnie wykonane zdjęcia, na którym dziecko znajduje się w otoczeniu oznak kojarzących się z określoną porą roku. Ponad to idealnym uzupełnieniem będzie seria „Rok w” pozwalająca lepiej poznać przyrodę  oraz ważne wydarzenia w poszczególnych miesiącach.
Wielkim plusem książki jest jej format, duża czcionka, niewielka ilość tekstu a stronie, piękne ilustracje oraz solidna oprawa. Dzięki temu książka jest estetyczna, trwała i przyjemna w odbiorze. Będzie ona zarówno doskonałą lekturą do słuchania, jak i pierwszą czytanką dla uczniów nauczania początkowego.
Doskonale sprawdzi się również w czasie terapii. Dziecko po przeczytaniu poszczególnych wierszy może wybierać spośród ilustracji takie, które zawierają przedmioty kojarzące się z określonymi porami roku. Może też opowiadać o oznakach pór roku. Dzięki temu nasze pociechy będą miału okazję, ćwiczyć pamięć, uczyć się pór roku, nauczą się kojarzyć fakty oraz ćwiczyć umiejętność mówienia.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza