Etykiety

czwartek, 31 sierpnia 2017

Katarzyna Georgiou "Dziecięcy świat" il. Ziemko Issel

Katarzyna Georgiou, Dziecięcy świat, il. Ziemko Issel, Katarzyna Georgiou, Wrocław „Eurosystem”
Katarzyna Georgiou należy do tych twórców, którzy korzystając z codziennych doświadczeń, obserwacji oraz zdobywanej wiedzy przenoszą je w świat swojej twórczości, z tego powodu jej kolejne tomiki poruszają ważne dla niej sprawy. „Dziecięcy świat” to wynik wrażliwej obserwacji prac syna i współuczestniczenia w kolejnych etapach poznawania otoczenia. Dziecięca ekspresja, twórczość i proste - ale nieschematyczne – spojrzenie stają się zaczątkiem bogatej galerii prac z jednej strony wychodzącej poza kanony, a z drugiej pozwalającej nieco inaczej spojrzeć na wiele rzeczy stają się inspiracją dla jego matki.
„Dziecięcy świat” to twór wspólny: matki i syna, którzy wychodząc naprzeciw siebie poszukują wspólnego punktu i jednocześnie podążanie za dziecięcym spojrzeniem, próbą uchwycenia go w słowa, ubrania w wiersze. Z tego powodu każdemu utworowi towarzyszy zdjęcie pracy Ziemka. W tej dziecięcej twórczości z jednej strony możemy zobaczyć postępy młodego odkrywcy, a z drugiej sposób kształtowania się jego artystycznej duszy. To może pomóc nam w innym podejściu do tworów własnych dzieci, odkrywaniu, że nie zawsze trzeba wpisywać się w kanony, aby efekt końcowy był piękny, przyciągający uwagę i dawał do myślenia. Ponad to prace powstałe od trzeciego do szóstego roku życia mogą stać się inspiracją to wspólnych prac z dzieckiem. Pokazana twórczość zachęci nas do wykorzystywania różnych materiałów, widzenia w zwykłych przedmiotach ich estetycznego potencjału i zachęci do pozwalania dzieciom na swobodną twórczość. Utwory Katarzyny Georgiou współgrają z pracami syna. Prosty język, trafne obserwacje powstałe zapewne w czasie dyskusji i wspólnej pracy z dzieckiem sprawiają, że wiersze są interesującym komentarzem do niewpisanej w szablony i kanony twórczości.
Tom zawiera trzydzieści trzy utwory poruszające tematykę bliską dzieciom i będącą na wyciągnięcie ich codziennych doświadczeń. Są tam utwory o mamie, kocie, jeżu, szczurze, biedronce, czy przedmiotach z krainy fantazji: czarownicy, rycerzach, domu z plasteliny, smokach, piratach. Nie zabraknie też samoobserwacji i autoprezentacji, z jaką mamy do czynienia w wierszu „Ja”, czy też pełnego miłości i dziecięco prostego listu do matki, czy obrazu babci i dziadka, jako kogoś, kto jest dziecku bardzo bliski i potrzebny. Mały Ziemko odwołuje się też do literatury. Bohaterem jednego z rysunków jest król Aragon, postać z „Władców Pierścieni” Tolkiena.
„Dziecięcy świat” to interesująca propozycja dla młodych czytelników. Wiersze pozwolą na wzbogacenie słownictwa, a towarzyszące twórczości poetki prace syna staną się inspiracją dla dzieci. Książka przypadnie do gustu przedszkolakom.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz