Etykiety

sobota, 26 sierpnia 2017

Jan Skuratowicz, Tomasz Zysk "Dwór dla dzieci" il. Karolina Ostrowska

Jan Skuratowicz, Tomasz Zysk, Dwór dla dzieci, il. Karolina Ostrowska, Poznań „Zysk i S-ka” 2017
Wydawcy, pisarze, pedagodzy oraz rodzice są coraz bardziej świadomi konieczności dotarcia do młodych czytelników, zachęcania do wchodzenia w niezwykły świat książek, który musi konkurować z technologią. Wielość programów edukacyjnych i rozrywkowych oraz gier wymusza tworzenie przyjemnych w odbiorze opowieści przemycających wiele informacji przydatnych w szkole. Już nie wystarczy prosty opis. Przemycenie wiedzy wymaga wielu zabiegów pozwalających na wzbudzenie zainteresowania.
„Dwór dla dzieci” to książka dla tych dzieci, których rodzice chcą swoje pociechy zarazić zainteresowaniem nauką, historią, pragnących, aby ich młodzi odkrywcy byli świadomi przemian, jakie zaszły w ciągu stu lat oraz chętnie sięgały po książki. Dzięki prostej opowieści myszy (głównego bohatera i jednocześnie narratora) dzieci z jednej strony mają do czynienia z baśniową oprawą, a z drugiej mogą lepiej poznać historię, nad której stroną merytoryczną czuwał Jan Skuratowicz - profesor nadzwyczajny Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki temu mamy pewność, że przemycana wiedza nie jest fantazją pisarza tylko prawdą. Połączenie fikcji literackiej, mysiego bohatera z wiedzą naukową pomaga zachęcić młodego czytelnika do odkrywania dawnych zwyczajów, a przez to lepsze zrozumienie filmów i książek przemycających historyczne realia i przede wszystkim lepsze poznanie przeszłości. Połączenie lekkiej treści z ważnymi informacjami sprawia, że młodzi czytelnicy bardzo chętnie sięgają po książkę.
„Dwór dla dzieci” to książka zabierająca młodych czytelników w realia początków XX wieku do polskiego dworu. Główny bohater, mysz Jaś Ogonek, wyprowadza się z domu znajdującego się przy chłopskiej chacie. Zamarzył mu się wielki świat, wygody, prawdziwy dwór pełen nowych ludzi i zwierząt oraz pomieszczeń i sprzętów do poznania. Trzymiesięczna myszka na targowisku zaczyna wędrówkę by spełnić swoje marzenia o lepszym życiu: wskakuje w folwarczny samochód i jedzie w nieznane, które okazuje się dworem pełnym niezwykłości i czasami strasznych rzeczy takich jak wypchany niedźwiedź jako relikt po polowaniach.
Po dotarciu na miejsce Jaś Ogonek może ulec urokowi pokazanych sprzętów, wielkich przestrzeni, pięknych przedmiotów, smacznych potraw. W dworze wszystko jest inne, tajemnicze, a czasami nieco przerażające. Zwiedzanie kolejnych pomieszczeń, rozmowy z ich mieszkańcami pomagają Jasiowi Ogonkowi poznać otoczenie oraz związane z nim obyczaje, role domowników oraz sprzętów. Mysz zagląda do kuchni, kredensu, jadalni, pokoju pani, gabinetu pana, biblioteki, salonu i wielu innych. Może wówczas poznać takie trudne słowa jak czopuch, gramofon, bibularz, kałamarz, sedes, guwernantka, ochmistrzyni i wiele innych. Poza dworem ma okazję zobaczyć ogródek warzywno-ziołowy, park, powozownię, stajnię i poznać myszy mieszkające z końmi i znaleźć swoje miejsce na świecie oraz nowych przyjaciół.
Jaś Ogryzek, poza bieganiem po pomieszczeniem i oglądaniem znajdujących się w nich przedmiotów posiada zdolność rozmawiania ze sprzętami. To właśnie znajdujące się w różnych pomieszczeniach urządzenia opowiadają mu o życiu we dworze, rolach różnych osób. Od nich dowie się, do czego służą zarówno one, jaki pomieszczenia, w których się znajdują oraz jakie są zadania ludzi korzystających z nich.
Taka mysia wędrówka przemawia do dziecięcej wyobraźni, pozwala na przekazanie młodym czytelnikom pod pozorem mysich przygód sporej dawki wiedzy oraz pozwala na prawdziwą podróż w czasie. Wielkim plusem jest umieszczenie ilustracji kolejnych pomieszczeń obok strony z tekstem opisującym przygody Jasia Ogonka na każdej kartce jest rysunek pomagający na poznanie opisywanego otoczenia.
Wielkim plusem publikacji jest uczynienie myszki, Jasia Ogonka, głównym bohaterem posiadającym wiele dziecięcych cech: ciekawość, upór i marzenia o poznawaniu świata sprawiają, że młodzi czytelnicy chętnie sięgają po książkę. Ponad to małemu bohaterowi łatwo wszędzie wejść bez zauważenia, dostrzec wiele rzeczy, których inni mogli by nie dostrzec. Myszka ma też ten przywilej, że może wejść w każdą szparę, do każdego pomieszczenia, porozmawiać ze sprzętami i meblami.
„Dwór dla dzieci” to książka edukacyjna pozwalająca zabrać młodych czytelników w realia ubiegłego wieku. Zabawa opowieść, niedługie rozdziały i prosty, żywy język sprawiają, że dzieci bardzo chętnie słuchają i dzięki przemyślanym ilustracjom mogą oglądać wnętrza dworu. Całość oprawiona w solidną, śliską oprawę, śliskie strony bardzo dobrze zszyte pozwalają na wielokrotne wracanie do lektury. Prostokątny format, w którym krótsze boki są wysokością doskonale sprawdza się w czasie wspólnego czytania: dziecko może skupić się na stronie z ilustracją, a rodzic czytać kolejne przygody myszy.
Książka idealnie sprawdzi się w przypadku przedszkolaków oraz uczniów nauczania początkowego. Pozwoli młodych czytelników wprowadzić w świat historii.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza