Etykiety

piątek, 18 sierpnia 2017

Agnieszka Kazała "Karate Lemur"

Agnieszka Kazała, Karate Lemur, il. Agnieszka Kazała, Warszawa „Białe Pióro” 2017
„Żył raz Lemur w pewnym kraju
za zakrętem, tuż przy skraju
pięknej i pachnącej łąki
zamieszkałej przez skowronki.
Lemur ćwiczył swoje ciało
tak, by giętkie się stawało.
Ćwiczył umysł oraz ducha,
żeby ciała chciały słuchać,
by w harmonii były z wszystkim,
co otacza i jest bliskie.
„Karate Lemur” to wierszowana opowieść o Lemurze lubiącym dbać o zdrowy styl życia. Ćwiczący i dobrze odżywiający się zwierzak całe dnie poświęcał na poprawianiu własnej kondycji, dzięki czemu zyskał zwinność, giętkość i ma wiele sił. Zabrakło jednak czasu na zarabianie pieniędzy, a bez nich nie da się żyć. Co zrobić, aby te dwie rzeczy pogodzić? Z tym pytaniem bohater udał się do Sowy, która daje mądrą radę, aby nadal zajmował się tym w czym jest najlepszy, czyli treningami, ale uczył też inne zwierzęta i pobierał za to pieniądze. Dzięki temu zyskujemy przesłanie, że ważne jest nie tylko to, co robimy, ale czy chcemy się tym dzielić z innymi ludźmi.
Szybko jednak się okazuje, że jego uczniami zostają zwierzęta genetycznie obciążone otyłością, mające mało ruchu. Lemur może i jest na początku sceptyczny, ponieważ pierwsze zajęcia wypadają fatalnie. Zwierzęta nie mają kondycji, szybko się męczą, niezgrabnie się poruszają. Udział w zajęciach oraz systematyczność pomaga im poprawić swoją kondycję, a zorganizowane przez Wilka. Wszyscy doskonale bawią się wprowadzając do życia nowe zasady, zdrowszy styl życia, a Lemur może na tym jeszcze zarobić. Takie pokazanie połączenie postępów z systematycznym ćwiczeniem pozwala przekonać dzieci, że nikt nie rodzi się mistrzem, a osiągnięcie sukcesów wymaga wielu godzin pracy i ciągłego zaangażowania.
Książka jest piękną historią zachęcającą dzieci do ćwiczenia, dbania o własną kondycję, medytowania oraz zdrowego odżywiania oraz spełniania marzeń. Pokazanie młodym czytelnikom historii o regularnych ćwiczeniach uzmysłowi, że po pierwszych zajęciach niewiele się umie. Potrzeba jest systematyczność, codzienne zaangażowanie. Do tego odkryją, że dzięki takim zajęciom można wiele się nauczyć. Dostrzegą również, że każda praca i zainteresowania są ważne. Trzeba tylko mieć pomysł na dzielenie się doświadczeniem oraz odwagę spełniania marzeń. Lemur dzięki radom mądrej Sowy zyskuje możliwość dalszego doskonalenia własnych umiejętności, a ponad to czerpie satysfakcję z osiągnięć swoich uczniów.
Poza niedługą, przyjemną w odbiorze opowieścią w książce znajdziemy proste ilustracje, które mogą spełnić rolę kolorowanek. Na końcu lektury zamieszczono kilka ćwiczeń wprowadzających dzieci w świat języka japońskiego: dziecko może nauczyć się liczyć. Krzyżówka pozwoli sprawdzić czy nasza pociecha posiada umiejętność uważnego czytania lub słuchania. Do tego nie zabraknie ilustracji do pokolorowania oraz zachęcającej do rysowania. Nasi mali czytelnicy mogą też zrobić swój portret w kimonie.
„Karate Lemur” to książka, która przyjdzie z pomocą rodzicom dzieci trenujących jakikolwiek sport. Pouczenie, że trzeba ćwiczyć regularnie, aby odnieść sukces i wziąć udział w zawodach zachęci do systematycznej pracy, wtedy kiedy pierwszy zapał już opadnie.
Agnieszka Kazała wykorzystała w swojej książce znany chwyt pokazywania dzieciom ich świata za pomocą zwierzęcych bohaterów doskonale oddających charaktery ludzi. To pozwoli na lepszy odbiór, a jednocześnie rozwinie dziecięcą wyobraźnię. Obraz niezgrabnych i grubych postaci przekonuje, że trenować może każdy. Wystarczy tylko chcieć, aby nieporadność i ociężałość zmienić w zwinność i płynność ruchów jak u Lemura.
Książka bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku przedszkolaków oraz uczniów nauczania początkowego.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz