Etykiety

środa, 19 stycznia 2022

Julia Donaldson "Zagubiona małpka" il. Axel Scheffler


Zdarzyło się Waszym dzieciom zagubić? Może w nowym miejscu przez chwilę poczuły dezorientację? A może czują lęk separacyjny? Boją się rozstania w przedszkolu? Nie chcą zostawać z nikim innym poza mamą? Niechętnie oddalają się od rodziców? Do nich skierowana jest zabawka opowieść pt. „Zagubiona małpka”. Wykreowana przez Julię Donaldson skacząca z drzewa na drzewo i dobrze bawiąca się bohaterka w końcu zauważa, że w jej pobliżu nie ma mamy. Czuje strach i zaczyna szukać rodzicielki. Przestraszonej małpce z pomocą przychodzi motyl, któremu mała małpka opisuje swoją mamę. Niestety pomocnik nie do końca wie, w jaki sposób powinna wyglądać mama tego maleństwa, bo kierując się swoimi doświadczeniami zakłada, że rodzice różnią się od swojego potomstwa i w niczym ich nie przypominają. Kolejne wskazówki małpki prowadzą od słonia, przez węża, po papugę. Żaden z tych zwierzaków nie jest poszukiwaną mamą. Kiedy już udaje się motylowi znaleźć zwierzę wyglądające tak samo okazuje się, że i to nie jest mama. Oczywiście mała bohaterka w końcu trafi do swojej rodzicielki.
„Zagubiona małpka” to zabawna rymowanka bazująca na zaprzeczeniach i wyszukiwaniu cech podobnych u innych zwierząt. To uświadamia czytelników, że czasami możemy mieć inne wyobrażenie na tematy, bo bazujemy na własnych doświadczeniach i spostrzeżeniach. Moja córka jest zachwycona tą książką. Lektura zdecydowanie zachęca do mówienia. Można wydawać odgłosy zwierząt, nazywać je, a starsi czytelnicy czytać rymowankę. Poszczególne ilustracje zwierząt są piękne i skutecznie przykuwają wzrok małych czytelników.
Książkę tę z powodzeniem można wykorzystać jako czytankę terapeutyczną. I to zarówno do ćwiczeń logopedycznych, jak i zabawy psychologicznej, rozmowy uświadamiającej dziecku, że może nie widzieć mamy, ale ona zawsze pojawia się po całym dniu zabaw i przygód. Myślę, że będzie to świetne wprowadzenie do rozstania w przedszkolu.
Piękne ilustracje autorstwa Axela Schefflera, śliskie strony i solidna okładka oraz bardzo dobrze zszyte kartki sprawiają, że lektura jest estetyczna i trwała. Zdecydowanie polecamBrak komentarzy:

Prześlij komentarz