Etykiety

sobota, 1 stycznia 2022

Steven Pinker "Racjonalność"-cytaty


„Zasoby poznawcze, które pozwalają zrozumieć świat i naginać go do naszych celów, nie jest zdobyczą cywilizacji zachodniej, lecz dziedzictwem naszego gatunku”.
„Chociaż nasza zdolność do rozumowania ma pradawne korzenie, zewsząd otaczają nas dzisiaj świadectwa błędów myślowych i szaleństw naszych bliźnich. Ludzie uprawiają hazard i grają na loterii, chociaż mają pewność przegranej, a z drugiej strony nie odkładają pieniędzy na emeryturę, chociaż mają gwarancję wygranej”.
„Jeżeli coś nie może trwać wiecznie, to nie trwa wiecznie, a organizmy mogą się rozmnażać tylko do momentu, kiedy zaczynają wyniszczać i zanieczyszczać swoje środowisko albo przestają się w nim mieścić, nadając krzywej wykładniczej kształt litery S. Zjawisko to obejmuje pandemie, które wygasają, kiedy dostateczna liczba podatnych gospodarzy w danym stadzie umrze albo osiągnie odporność”.
„Ludzie, którzy są pewni, że mają rację, mogą nie odczuwać żadnej potrzeby przekonania do tej racji innych i zamiast tego narzucać swoje poglądy siłą. W teokracjach i autokracjach władze cenzurują, wsadzają do więzienia, skazują na wygnanie albo palą na stosie głosicieli nieprawomyślnych opinii. W demokracjach stosowane środki są mniej brutalne, ale również w tym ustroju ludzie znajdują sposoby na narzucenie jakiegoś poglądu zamiast przekonywania do niego”.
„Do zasadniczych elementów racjonalności należy radzenie sobie z losowością życia i niepewnością wiedzy”.
„Świat to ogród o rozwidlających się ścieżkach i każda decyzja stawia nas w sytuacji, w której musimy podjąć nowe decyzje, skutkiem czego uzyskujemy liczbę możliwości, której w żadnym razie nie pozwoli ogarnąć aksjomat konsolidacji”.
„Racjonalność jest dobrem publicznym, a dobro publiczne kreuje scenerię tragedii wspólnego pastwiska. (…) Każdy z nas na motyw do preferowania swojej prawdy, ale jako zbiorowość radzimy sobie lepiej, kiedy wygrywa prawda jako taka”.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz