Etykiety

wtorek, 11 stycznia 2022

Serie dla najmłodszych czytelników z Wydawnictwa Tekturka


Wybór książek dla najmłodszych dzieci jest problematyczny z bardzo prostego powodu: większość osób nie jest świadoma potrzeb kilku- i kilkunastomiesięcznych czytelników. Wybierając lektury wybieramy to, co nam się podoba, a nie zawsze jest to materiał pozwalający rozwinąć odpowiednie umiejętności, bo właśnie temu ma służyć pierwszy kontakt z papierem. Dobrze dobrane materiały mogą być też wskazówką dla nas jakimi przedmiotami otaczać swoje pociechy, aby dobrze rozwijać zmysły. Lata obserwacji i badań przełożyły się na to, że posiadamy spory bagaż wiedzy, z której warto korzystać. Właśnie po nią sięga autorka książek należących do serii „Dobra Książeczka” wydawanej przez Wydawnictwo Tekturka. Każdy wiek to inny etap rozwoju, więc lektury też są inne. Do tego zauważycie, że codzienne nawet jednokrotne sięganie po książki wyrobi w dziecku nawyk zainteresowania tą formą rozrywki i przyswajania wiedzy. Mamy tu książeczki skierowane dla maluszków od 0-3 miesięcy, 3-6, 6-12, 1-1,5 roku, 1,5-2 lat, 2-2,5 i tak dalej. Każda lektura wychodzi naprzeciw odmiennym potrzebom młodych czytelników. Do nich też skierowane są publikacje z serii „Twarze”. Wszystkie odznaczają się tym, że rodzic już na okładce znajdzie ważne informacje dotyczące grupy, do której są one skierowane oraz potrzeb pociech w określonym wieku. Książka pozwala mu na szybkie odnalezienie się w nowej sytuacji bez sięgania po opasłe tomy. Informacje zawarte na okładce są instrukcją. Same lektury nie mają wyszukanych tytułów, bo ich na tym etapie nie potrzebują. Zwłaszcza, że na początkowym etapie wprowadzają młodych czytelników w świat kształtów, a później podstawowych barw.



Z pierwszej lektury skierowanej dla dzieci w wieku od 0-3 miesięcy dowiemy się, w jaki sposób widzą noworodki. Rodzic dowiaduje się, jakie materiały powinien podsuwać pociesze. Zawarte w niej kształty i kolory pomogą na dostarczenie innych pomocnych materiałów pozwalających na ćwiczenie zmysłów oraz pracy zapobiegającej przestymulowaniu. Ta pierwsza lektura zawiera proste kształty i kontrastujące kolory.



Do kolejnej, czyli skierowanej dla niemowlaków od 3 do 6 miesiąca wprowadzono więcej kolorów (czerwony, zielony, żółty i niebieski). Ilustracje nadal bazują na konturach i kontrastach. Przyglądanie się ilustracjom poza ćwiczeniem wzroku pozwoli na rozwijanie koncentracji. Później dojdzie również chwytanie przedmiotów, próbowania ich, dlatego od tego czasu należy zachować ostrożność z wszelkimi przedmiotami.



I przechodzimy do ostatniej lektury dla niemowlaków, czyli skierowanej dla 6-12 miesięcznych czytelników. Tu już mamy konkretne przedmioty oraz onomatopeje pozwalające rozwijać umiejętność mówienia. Dziecko musi wówczas poznać podstawowe wyrazy i umieć wymówić proste odgłosy wydawane przez nie. Pracy z książką powinna towarzyszyć zabawa: raczkującego malucha znudzonego lekturą można nauczyć zabawy w odkrywcę polegającej na wskazywaniu przedmiotów z ilustracji wśród zabawek. To pomoże rozwinąć słownik globalny. Samą lekturę oczywiście zaczynamy od siedzenia i wymawiania słów oraz dźwięków, zachęcania do pokazywania, wskazywania właściwych przedmiotów na ilustracji.



Od roku dziecko już rozumie sporo podstawowych słów, dlatego lektury muszą zawierać wyrazy, które towarzyszą młodemu czytelnikowi, a sam tekst powinien pokazywać jego codzienność. Zdania muszą być proste, wykorzystujące proste onomatopeje. I tak właśnie jest lekturach z serii „Dobra Książeczka”.
Pierwszy etap to proste scenki zawarte w publikacji skierowanej dla 1-1,5 roku. Widzimy tu dziecko bawiące się i informację, co robi oraz włączenie onomatopei. Duże litery pomogą pociesze śledzić tekst (jeśli później wykaże zainteresowanie). Są tu ładne, proste ilustracje przyciągające wzrok oraz zdania, które dziecko może po czytającym rodzicu powtórzyć. Ćwiczeniu mowy towarzyszy rozwijanie koncentracji oraz oswajaniu się z rytmem dnia.



W lekturze skierowanej do czytelników od 1,5 do 2 lat mamy już nieco dłuższą czytankę, ale niewiele. Są tu także sytuacje z życie wzięte. Tym razem mniej typowe, bo związane z chorobą i wizytą u lekarza, dzięki czemu książka pozwoli dziecku na oswojenie się z nową sytuacją.
Czytanka dla odbiorców wchodzących w wiek przedszkolny to już baśniowa opowieść o zwierzakach i ich lękach. Okazuje się, że to, czego boimy się czasami jest całkowicie czymś innym i może okazać się bardzo przyjemną niespodzianką. Młody odbiorca spotyka tu lisa, wiewiórkę, kreta i bobra.



Do nieco innej serii należy lektura „Gabryś w lesie”. Książka zdecydowanie skierowana do rocznych maluchów odkrywających świat i próbujących zrozumieć, uporządkować otoczenie. Mamy tu proste zdania wprowadzające w świat zdjęć. W tej serii znajdziemy też takie książki jak „Gabryś w domu”, „Gabryś a wsi” i „Gabryś nad jeziorem”. Każda pokazuje nieco inny wycinek otoczenia i dziecięcych doświadczeń. Bardzo ważne jest to, że bohaterem jest tu małe dziecko, które dopiero, co zaczęło chodzić i rusza na odkrywanie tego bliższego i dalszego świata.

Kolejne lektury dla najmłodszych należą do serii „Twarze”. Tu znajdziemy twarze dzieci i emocje. Szczególnie ta druga lektura jest bardzo ważna i pomocna nie tylko w zwyczajnym rozwoju, ale także w terapii. Po nią będą mogły sięgnąć zarówno roczne dzieci, jak i te w wieku przedszkolnym uczącym się rozpoznawania emocji. Taka lektura będzie też dobrą wskazówką dla terapeutów oraz rodziców, o jakie zdjęcia bliskich uzupełnić materiały.
Wydawnictwo Tekturka ma oczywiście dużo więcej publikacji skierowanych dla najmłodszych, dlatego warto zaglądać na jego stronę.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz