Etykiety

wtorek, 4 stycznia 2022

Małgorzata Czapczyńska "Moje wyspy. Kobiecość w stylu vintage, ironicznie i na serio"


Sięgając po „Moje wyspy” Małgorzaty Czapczyńskiej spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Można stwierdzić, że bardziej popularnonaukowego, ale z naciskiem na mniej rozrywkowego. Tu mamy sporą dawkę wiedzy i humoru, ale w formie bardzo lekkiej. Można wręcz pokusić się, że wręcz portalowego, bo teksty są niedługie. Do tego do każdego dobrano ciekawe zdjęcie lub reprodukcję obrazu pozwalającego nam na przypomnienie sobie historii, uświadomienie jak wielkie zmiany społeczne zaszły w ciągu ostatniego stulecia. Wszystko to przeplatane humorem, dialogami damsko-męskimi, damsko-damskimi i męsko-męskimi, w których widzimy spojrzenie w krzywym zwierciadle na relacje płciowe, stosunki społeczne, zależności krążące wokół związków i kobiecości, bo to ona jest tu tematem przewodnim.
Małgorzata Czapczyńska zabiera nas w świat króciutkich informacji o znanych gwiazdach, dokonaniach artystów, różnorodnych prądów artystycznych. Pojawiają się niedługie notki o takich artystkach jak: Pola Negri, Irena Kwiatkowska, Kalina Jędrusik, Edith Piaf, Greta Carbo,. Poznamy też takie sylwetki męskich ikon jak Charlie Chaplina, Franka Sinatry, Freda Astaire’a, Eugeniusza Bodo czy Rudolpha Valentino. Każdej niedługiej notce towarzyszy zdjęcie lub obraz, humorystyczny dialog, który mógłby podpisem ilustracji. Książka przede wszystkim jest ucztą dla oczu: solidna okładka i bardzo dobrze zszyte strony, dobrze rozmieszczona grafika. Znajdziemy w niej naprawdę sporą różnorodność, bo są tu zarówno pierwsze fotografie, jak i reprodukcje obrazów z XIX wieku, ale nie tylko. Wszystko okraszone sporą dawką wiedzy historycznej pozwalającej uświadomić sobie jak kobiecy świat bardzo zmienił się, jak wiele wywalczyłyśmy.
Publikacja podzielona jest na pięć części wprowadzających w inne obszary tematyczne. W rozdziale "My, kobiety" znajdziemy portrety wielu przedstawicielek płci pięknej. "Związki", "Miłość", "Małżeństwo" pozornie są powiązane tematycznie, ale tu pokazane, że czasami bywa z tym różnie. Każdy z tych działów to pretekst do pokazania różnych relacji, poruszenia ciekawych spraw oraz historii. W części zatytułowanej "Szczęście" zawarto poruszające cytaty, spojrzenie na to, co nas uszczęśliwia. Z lektury dowiemy się o romansach celebrytów sprzed dekady, miłości i tworzeniu PiaRu, w jaki sposób dawniej spostrzegano kobiecość, co się w tej kwestii zmieniło, jak bardzo kontrolowano stroje kobiet, jakie plotki przyciągały fanów, w jaki sposób wywalczyłyśmy prawa obywatelskie i wolność w różnych aspektach życia. Sporo miejsca poświęcono tu ludzkim wadom, zaletom i ich wpływowi na relacje międzyludzkie.
„Moje wyspy" to książka bardzo lekka, zabawna i pozwalająca na wybiórczą lekturę. Można czytać ją od początku do końca, a można losować sobie, którą stronę przeczytamy określonego dnia.
„Możesz być najmniej pewną siebie istotą na świecie. Możesz nie być pewna swoich uroku, urody, mądrości i przenikliwości. Możesz nie czuć się pewnie wśród wszystkich ludzi. Możesz nie zawsze uśmiechać się tak szczerze, jak by tego oczekiwano, i nie robić wszystkiego innego w sposób tak zdecydowany, jak pragną tego inni. Ale jedno jest pewne. Gdy czujesz się potrzebna i kochana, twoja kobieca niepewność może nabrać blasku, którego bardzo często brakuje kobietom zbyt pewnym siebie".
„Jeśli między dwojgiem ludzi zdarzy się to prawdziwe coś i jeśli mają być razem i tego pragną, to ani wygląd, ani przekonania, ani filozofie życiowe, ani poglądy, ani doświadczenia, ani zachowania, ani wiek, ani wady czy przyzwyczajenia nie staną im na drodze do szczęścia”.
„W wielu kobiecych sercach i duszach drzemią siła, moc i niezłomność, odwaga i wytrzymałość całego świata”.
„Czasem mnie pytają: „Dlaczego ty go nie chcesz? Taki przystojny, szarmancki, bogaty, mądry, silny” A ja po prostu wiem, że gdzieś jakaś kobieta codziennie pije szampana, ponieważ się go pozbyła”.
"A czasem pomyślisz: siła, moc, niezłomność, odwaga, wytrzymałość i widzisz kobietę. Nawet z pozoru najbardziej kruchą i delikatną. Kobietę, która potrafi znieść i przetrwać najsilniejszy ból, pokonać największe przeszkody, jakie rzuca jej na drogę życie, i w najgorszych chwilach dzielić się z tobą nadzieją i optymizmem.
Kobiety już tak mają.
W wielu kobiecych sercach i duszach drzemie siła, moc, niezłomność, odwaga i wytrzymałość całego świata".
„Zmień mu życie, zmień mu świat, zmień rzeczywistość, zmień pościel, zmień mu koło w samochodzie - to Krysia czarodziejka...
Ale tylko spróbuj zmienić mu charakter. Od razu - Krycha wiedźma!".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz