Etykiety

czwartek, 29 października 2015

Joseph Conrad "Jądro ciemności"



http://www.wydawnictwomg.pl/jadro-ciemnosci/
Joseph Conrad, Jądro ciemności, tł. Aniela Zagórska, Kraków „MG” 2015
Należę do tych dziwnych ludzi, którzy na myśl o książkach Josepha Conrada czuja lekki dreszczyk, a obrazy przeczytanych przed laty scen wracają do mojej wyobraźni bardzo żywo. Pierwszą jego powieścią przeczytaną przeze mnie był „Lord Jim”, którym zaskarbił sobie duży kawałek mojego czytelniczego serca. Od tamtej książki mój czytelniczy radar był czuły na książki pisarza o polskich korzeniach. Większość była w bardzo kiepskim stanie, brakowało im stron, a mimo tego nie zniechęcałam się.
Wszystkie książki Josepha Conrada w moim życiu odegrały bardzo ważną rolę i właśnie z tego powodu wracam do nich dość regularnie. Autor zmusza nas do rozważań nad nietolerancją, rasizmem, złośliwością, kłamstwem. Kreślone przez pisarza obrazy sprawiają, że dajemy się porwać egzotycznemu klimatowi, który był częścią jego życia. Niezwykła umiejętność budowania atmosfery, opisywania tła, przyrody sprawiają, że wrażliwy czytelnik może poczuć się zanurzony w niezwykłym, egzotycznym świecie morskich przygód.
Taka sceneria panuje i w „Jądrze ciemności”, którą uważam za jedną z lepszych książek autora, zabierającego nas w rejs po Tamizie. Ta niewinna wycieczka staje się pretekstem do wspomnień z czasów żeglugi po Kongo w głąb afrykańskiej dżungli w celu zdobycia cennej kości słoniowej i odkrywania nowych terenów. Liczne rozgałęzienia rzeki wymagają nie lada umiejętności oraz współpracy, a do tego pokojowych warunków i przychylności innych eksploratorów bogatych ziem. Upał, umierający w łańcuchach niewolnicy, choroby, samotność zmieniają wrażliwych dżentelmenów w bestie dążące do wzbogacenia się. Jedną z nich jest Kurtz, którego Marlow odnajduje umierającego, ale z bardzo zmienioną psychiką nastawioną na działanie za pomocą instynktów.
„Jądro ciemności” to książka niesamowicie aktualna, poruszająca problemy wpływu pracy i chorobliwego dążenia do wzbogacenia za wszelką cenę na naszą psychikę kształtującą zachowania. Życie w dżungli można porównać z życiem w korporacji, która odziera nasze codzienne działania z refleksji.
Książkę polecam miłośnikom dobrej literatury bogatej w pięknie kreślone słowami opisy. Piękne wydanie opracowane przez Wydawnictwo MG sprawia, że powieść czyta się bardzo szybko i czytelnik może rozkoszować się pięknem lektury. Dobrze zszyte kartki sprawiają, że książka posłuży wielu czytelnikom.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz