Etykiety

poniedziałek, 19 października 2015

Catherine Gueguen "Wychowanie szczęśliwego dziecka w świetle rewolucyjnych odkryć naukowych"

Catherine Gueguen, Wychowanie szczęśliwego dziecka w świetle rewolucyjnych odkryć naukowych, tł. Magdalena Trojanowska, Warszawa „Amber” 2015
Poziom postępu przez wieki mierzono ilościom podbojów, zdobytych bogactw. Powoli odchodzimy od takiego postrzegania świata i zmierzamy ku empatycznym relacjom z innymi, co przekłada się na ocenę etapu rozwoju kultury przez sposób traktowania najsłabszych, do których zalicza się również dzieci. Catherine Gueguen uzmysławia nam, że w naszych relacjach małymi ludźmi cięgle bardzo dużo miejsca zajmuje wszelkiego rodzaju przemoc. Jako matkę i pedagoga szokowały mnie podawane przez autorkę przykłady złego traktowania dzieci. Zdaję sobie sprawę, że są one niestety prawdziwe, ponieważ spotykam się z opiniami, że karanie psychiczne i fizyczne dzieci jest jedyną metodą pozwalającą wychować dobre dziecko. U mnie w głowie zapala się ostrzegająca lampka: wychować czy wytresować? Tresura czasami bywa bolesna i niszcząca cel, do którego tak naprawdę chcemy dotrzeć, ale przez zastosowane metody nie będziemy mogli.
Czytelnicy w książce znajdą wiele cennych rad. Jedną z nich jest zachęcenie do postrzegania dziecka jako człowieka takiego jak dorosły, czyli potrzebującego miłości, szacunku, sprzyjającej atmosfery.
Zdania najlepiej podsumowujące całość:
”Najlepszym punktem wyjścia dla każdego rodzica czy opiekuna byłoby uznanie dziecka za istotę ludzką, która ma swoją godność i należy jej się szacunek”.
„Potrzeby dziecka są takie same jak potrzeby osoby dorosłej. Nie chce być traktowane lekceważąco, oczekuje od najbliższych mu osób szacunku, empatii i bezwarunkowej miłości. Jeśli od najmłodszych lat będzie cierpliwie wysłuchiwane, to nauczy się otwarcie mówić o swoich obawach i wątpliwościach”.
Gueguen wielokrotnie zaznacza, że relacje oparte na empatii są warunkiem optymalnego rozwoju mózgu dziecka. Autorka powołuje się na najnowsze badania z zakresu rozwoju, neurologii, przybliża skomplikowane procesy przebiegające w mózgu dziecka.
Jestem niezmiernie wdzięczna autorce za poruszanie tak ważnego tematu, jakim jest wychowanie szczęśliwego człowieka. Książka pozwoli przeciętnemu czytelnikowi inaczej spojrzeć na otaczających go ludzi. To nie tylko literatura dla rodziców i nauczycieli, ale i całego społeczeństwa, które chce żyć szczęśliwiej, polepszać swoje relacje. Słuchanie i empatia oraz świadomość własnej wartości są kluczami do uwolnienia się od lęków z przeszłości. Poza tym, że książka ta jest świetnym poradnikiem czyta się ją bardzo przyjemnie i szybko, a skomplikowane procesy opisano bardzo prosto, dlatego może sięgnąć po nią każdy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz