Etykiety

sobota, 3 października 2015

W.E.B. Griffin, William E. Butterworth IV "Ściśle tajne"http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.html?co=print&id=K6788
W.E.B. Griffin, William E. Butterworth IV, Ściśle tajne, tł. Maciej Szymański, Poznań „Rebis” 2015
II wojna światowa jest bardzo wdzięcznym tematem do snucia sensacyjnych lub kryminalnych intryg. Podobnie jest z czasami tuż po wojnie, kiedy nie wszystkie kwestie zostały ustalone i trwa walka o wpływy. Tak właśnie jest w książce „Ściśle tajne”, w której autorzy wspominają początki CIA, dość dobrze nakreślają stosunki między USA i ZSRR. Taka fabuła daje spore pole do popisu, jeśli całości  nie przeładujemy nadmiarem informacji, bardzo spowalniającymi akcję i nużą czytelnika.
Zwykle w książkach sensacyjnych kładzie się nacisk na pokazanie odpowiednich postaw, zachowanie twarzy przez bohaterów. Tu mamy inaczej: młody, nieodpowiedzialny podporucznik przez swoją naiwność i brak dyscypliny dopuszcza się niesubordynacji, która powinna skończyć się dla niego śmiercią. To nie jedyne łamane stereotypy, z którymi będą mieli do czynienia czytelnicy.
„Ściśle tajne” to na pewno książka bogata w informacje o II wojnie światowej. Na ile one są rzetelne trzeba poszperać i sprawdzić w książkach historycznych. Jako powieść nie jest to książka porywająca, ale jako zachęta do weryfikacji wersji wydarzeń może być interesującym wstępem do pogłębiania wiedzy z historii. Myślę, że jako audiobook książka będzie o wiele lepsza w odbiorze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz