Etykiety

sobota, 3 października 2015

Anna Jackowska "Savoir-vivre"http://siedmiorog.pl/savoir-vivre-encyklopedia-przedszkolaka.html
Anna Jackowska, Savoir-vivre, il. Dorota Fic i in., Wrocław „Promocja” 2013
O nauce przedszkolaków odpowiedniego zachowania pisałam przy okazji zeszytu ćwiczeń Tamary Bolanowskiej „Uczę się dobrych manier”, w którym poza prostymi scenkami, kolorowankami można znaleźć plakat przypominający dzieciom, jakie postawy są odpowiednie. Dzięki aktywnemu włączeniu w zdobywanie trudnej umiejętności odpowiedniego zachowania zdobywanie wiedzy przez ten zeszyt ćwiczeń staje się przyjemne.
Dziś przyszła kolej na kolejny etap poszerzania i przypominania umiejętności, których najlepszym wzorem są rodzice, opiekunowie, otoczenie i książeczki mogą doskonale uzupełnić ową socjalizację. Z ćwiczeń „Savoir-vivre” przedszkolaki dowiedzą się, że dobrze jest sprzątać po sobie, odkładać przedmioty na swoje miejsce, jak zachowywać się rano przed pójściem do przedszkola, w jaki sposób traktować książki i zabawki, co należy robić przed jedzeniem, po powrocie z placu zabaw, jakimi sztućcami jeść określone potrawy, jakie przedmioty i w jaki sposób użyć do sprzątania, jak bawić się z innymi dziećmi, aby lubiły z nami spędzać czas. Ponad to dzieci przez wykonywanie zadań ćwiczą wiele umiejętności: przez motoryką małą po spostrzegawczość.
Ćwiczenia polecam wszystkim przedszkolakom. Może to być również świetny materiał terapeutyczny dla dzieci mających zaburzenia społeczne (np. w przypadku autyzmu).
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz