Etykiety

wtorek, 13 października 2015

Mariola Pryzwan "Lilka. Maria Pawlikowska – Jasnorzewska we wspomnieniach"

Mariola Pryzwan, Lilka. Maria Pawlikowska – Jasnorzewska we wspomnieniach, Kraków „mg” 2015
Rodzina Kossaków pielęgnowała zamiłowanie do sztuki, znajomości kultury. W takich warunkach wzrastały wszystkie dzieci. Dzięki takiej atmosferze mała Maria bardzo wcześnie zdobyła subtelne wyczucie i wrażliwość na język, które cechuje również odmienną sztukę jej siostry, Magdaleny Samozwaniec, autorki słynnej, pełnej cynizmu i humoru książki „Z pamiętnika młodej mężatki”. Twórczość poetki i dramatopisarki była odmienna od tej proponowaną przez jaj siostrę. Maria Pawlikowska – Jasnorzewska dzieli się ze swoimi czytelnikami uczuciami. Jej bardzo kobieca poezja sprawiła, że zyskała uznanie. Z jej twórczości wyłania się postać delikatnej kobiety bardzo wrażliwej na doznania.
Mariola Pryzwan wprowadza nas w świat poetki. Czyni to równie subtelnie, jak sama artystka. Tam rys, tu kreska, tam cień, a tu troszkę koloru i tym sposobem maluje postać, która wydaje nam się bliska i żywa, potrafiąca cieszyć się chwilą, zmagać z trudami życia, potrafiącą płatać figle, zaczytywać się w klasyce, prowadzić bogate życie towarzyskie. Autorka biografii pozwala nam przyjrzeć się postaci słowiańskiej Safony z różnych stron, zabiera nas w podróż po wspomnieniach najbliższych artystki oraz tych, którym przyszło z nią pracować, a także badać jej teksty. Niedługie rozdziały odsłaniające koleje życia wzbogacone licznymi reprodukcjami zdjęć oraz obrazów sprawiają, że lektura wciąga, a autorce udaje się zarazić miłością do historii największej polskiej poetki miłości.
Dużym plusem biografii jest prosty język, dzięki czemu może po nią sięgnąć każdy. Liczne zabawne anegdoty sprawią, że będzie to interesująca lektura również dla osób, które poezją i poetami się nie interesują. We wspomnieniach mamy obraz kobiety wyłaniający się z twórczości Lilki, ale uzupełniony o zwykłą praktyczność, zalety, wady. Poza oczywistym odkrywaniem losów Lilki poznamy otoczenie w jakim wzrastała, dojrzewała, tworzyła, twórców, z którymi się spotykała.
Książkę polecam każdemu, szczególnie licealistom oraz studentom. Solidne wydanie sprawia, że czerpie się wielka przyjemność z czytania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz