Etykiety

piątek, 16 października 2015

Marzena Kwietniewska – Talarczyk i in. "Skarbnica baśni z całego świata" il. Marcin Piwowarskihttp://www.zielonasowa.pl/skarbnica-basni-z-calego-swiata.html
Marzena Kwietniewska – Talarczyk i in., Skarbnica baśni z całego świata, il. Marcin Piwowarski, Warszawa „Zielona Sowa” 2104
 Bezmyślna chciwość, nieufność, podstęp, zawiść, głupota, naiwność, zapatrzenie w siebie, złe intencje to czynniki prowadzące w klasycznych baśniach do porażki. Tak jest i w tym zbiorze bazującym na tekstach z całego świata. Obok przerobionych na prozę bajek Ezopa znajdziemy tu opowieści z różnych zakątków świata. Pozytywni bohaterowie zawsze wychodzą obronną ręką, bogacą się, żyją szczęśliwie, kochają z wzajemnością, udaje im się spełnić marzenia, mogą odzyskać dzieci lub uratować życie. Postacie akceptujące siebie i swój los, a do tego sprytne, mądre oraz skromne, pragnące dla innych dobra spotykają – mimo starań negatywnych bohaterów – same dobre rzeczy. W zbiorze nie zabraknie przemocy ukazującej zło, które doprowadzi do klęski.
Z dziewiętnastu utworów znałam zaledwie połowę. Dzięki „Skarbnicy baśni z całego świata” poznałam piękną opowieść o „Abdulu i Hasanie”, która przekazuje młodemu czytelnikowi, że nadmierne zapatrzenie w siebie, chciwość, dbałość wyłącznie o własny interes oraz przypisywanie innym swoich negatywnych intencji sprawia, że jeden z braci po osiągnięciu dużego bogactwa traci wzrok, a drugi zyskuje wielkie bogactwa. Tragedia ta na szczęście okazuje się być tylko złym snem, dzięki czemu Abdul może zmienić swoje postępowanie, a przez to i życie.
Kolejna baśń, która mnie poruszyła również należy do nieznanych. „O matczynej miłości” to opowieść o sile miłości matki do córki. Zrozpaczona po utracie dziecka kobieta jest w stanie zrobić wszystko, aby odzyskać dziecko i przez to całkowicie podporządkowuje się woli władców mórz. Po latach starań dorosła córka wraca do matki, a bogactwa jakimi zostają obdarowane pozwalają im na dostatnie życie.
Z wszystkich utworów wyłania się regionalna ludowa mądrość, w której nie brakuje przemocy w celu stworzenia kontrastu wobec pozytywnych wzorców. „Skarbnica baśni z całego świata” to solidna książka oprawiona w grubą, matową okładkę, zawierająca piękne, przyciągające ilustracje oraz dużą czcionkę, która ułatwi młodym czytelnikom na stawianie pierwszych kroków w samodzielnym czytaniu. Utwory nie są zbyt długie, dzięki czemu nie znudzą dzieci. Książkę polecam przedszkolakom oraz uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz