Etykiety

czwartek, 29 października 2015

Tamara Michałowska "Janosik" il. Artur Piątek

http://siedmiorog.pl/janosik.html
Tamara Michałowska, Janosik, il. Artur Piątek, Wrocław „Siedmioróg” 2013
Kto z nas nie zna Janosika. Większość z nas kojarzy postać dobrego rozbójnika z serialu, który towarzyszył naszym dziadkom i rodzicom. Wielu też w dzieciństwie słuchali opowieści o karpackim zbójniku Juraju Jánošíku bohaterze przypominającym Robin Hooda. Tamara Michałowska zabiera małych czytelników do świata niezwykłego życia chłopca, który był zwykłym góralem kształcącym się w wielkim mieście. Po latach nauki młodzieniec wraca w Tatry. W czasie długiej podróży Janosika zastaje noc. W oddali słyszy wilki. Pozostaje mu znaleźć ludzkie siedlisko i schronić się. Po wejściu na najwyższą sosnę udaje mu się wypatrzeć chatę. Wędruje do niej bardzo szybko, ale tam staruszka zniechęca go do zostania na noc ze względu na siostrę wiedźmę lubiącą ludzkie mięso. Czarownice testują wędrowca i odkrywają, że jest najdzielniejszym i najsprytniejszym, a do tego najsilniejszym mężczyzną, jaki do nich zawędrował i czynią z niego rozbójnika. Cudowne dary mają dać mu siłę, możliwość szybkiego przemieszczania się i ochronę przed kulami. Musi tylko obrabować ojca, co udaje mu się uczynić bez uszczerbku na zdrowiu i majątku rodzica.
Od chwili zamieszkania w lesie, znalezienia kompanów Janosik staje się opiekunem biednych wieśniaków. Pokonać może go jedynie podstęp kasztelana Rosołowskiego, który wykorzystuje ukochaną zbójnika, Marynę, do pochwycenia obrońcy uciśnionych.
Piękna opowieść o bezdusznej władzy, walczących o życie i przetrwanie wieśniaków zbójnikach, miłości i nieuzasadnionej zazdrości oraz zdradzie.
Piękne ilustracje, interesująca i żywa akcja podzielona na niedługie rozdziały sprawiają, że książka przyciąga młodych czytelników. Lekturę polecam uczniom szkoły podstawowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz