Etykiety

sobota, 10 października 2015

Anna J. Szepielak "Znów nadejdzie świt"

http://nk.com.pl/znow-nadejdzie-swit/2217/ksiazka.html#.Vhks0iveLeM


Anna J. Szepielak, Znów nadejdzie świt, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2015
Rozkapryszona panienka szukająca pretekstu do kolejnego romansu, odpowiedzialna bona pędząca za naiwną szlachcianką do lasu w czasie burzy, rodzinna tragedia i przestraszone dziecko, pozostawione kaprysom otoczenia – tak zaczynają się dzieje Karoliny przybyłej do Galicji razem z rodzicami po upadku powstania styczniowego. O całej historii wiemy tylko tyle, ile osierocona bohaterka, która po latach ciężkiej służby we dworze znajduje miłość swojego życia. Ślub i rodzina wydają się początkiem sielanki, ale życie nie jest takie kolorowe, jak w bajkach i mimo, że bohaterowie, żyją długo to nie zawsze szczęśliwie. Los rzuca jej i jej potomkom liczne kłody pod nogi: a to choroba dziecka, romans męża, nieszczęśliwe małżeństwo córki, bycie żoną romansującego ze wszystkimi biseksualisty, długi, przemoc, próba przetrwania w trudnych czasach i współczesność. Ludzie przychodzą i odchodzą, zmieniają się czasy, warunki, Prawnuki Karoliny opanowujące umiejętność czytania już nie są tak niezwykli jak ich prababka, która należała do nielicznych czytających.
Mimo licznych przeciwności losu krewni trzymają się razem, mogą na siebie liczyć i zawsze pozostaje nadzieja na odmianę życia, a to w obliczu czasami wrogiego nastawienia otoczenia, w którym przychodzi im żyć sprawia, że są w stanie pokonać wszelkie przeszkody.
„Znów nadejdzie świt” Anny J. Szepnielak przekonuje nas, że czyny naszych przodków wpływają na nasze życie. Tak jest w przypadku Elwiry uważającej życie swoich chłopskich przodków za nudne i pozbawione skandali. Stara książeczka do nabożeństw stopniowo będzie odkrywała przed nią liczne tajemnice. Co zostanie pominięte? Dlaczego stanie się ona tak cenna?
„Znów nadejdzie świt” to lektura przybliżająca czytelnikowi uroki wszystkich czasów. Książkę polecam miłośnikom sag rodzinnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz