Etykiety

niedziela, 25 października 2015

Erin Hunter "Wojownicy. Tom 1: Ucieczka w dzicz"http://nowabasn.com/ksiazki.html#zapowiedz2
Erin Hunter, Wojownicy. Tom 1: Ucieczka w dzicz, tł. Katarzyna Krawczyk, Poznań „Nowa Baśń” 2015
„Ucieczka w dzicz” Erin Hutner to doskonała książka zarówno dla młodych, jak i dojrzałych czytelników. Mali odkrywcy literackich przygód znajdą w niej świetną opowieść o domowym kocie, który poczuł, że życie u dwunożnych nie jest szczytem jego marzeń. Zapragnął poczuć smak świeżego mięsa samodzielnie złapanej zwierzyny. Zapuszczanie się w las dawało mu przedsmak bliskości z przyrodą. Nie wiedział jeszcze jak wygląda prawdziwe życie dzikich kotów. Na własnej skórze doświadcza codziennych trudów i problemów, styka się z zasadzkami, intrygami, walkami o władzę. Mali czytelnicy dowiedzą się, że warto być otwartym, przebaczać, dążyć do odkrycia prawdy, ale jednoczenie zachowywać ostrożność. Piękna opowieść o kocie nasycona jest też prostą zwierzęcą brutalnością, której nie brak też w świecie ludzkim.
Dorosły czytelnik poczuje się jak po lekturze „Folwarku zwierzęcego”. Zobaczymy nasz świat ze znanymi nam problemami w zwierzęcej masce. Inwazje, walki o tereny, podstępy, zmiany rządów, migracja, znalezienie azylu itd. Erin Hunter stworzyła niezwykły koci świat, inny od popularnych bajek o tych czworonogach. Tu koty przez cały czas są na pierwszym planie. Co prawda w tle pojawiają się dwunożni (ludzie), ale jako istoty pozbawiające koty kociej natury.
Cykl „Wojownicy” rozpoczyna ucieczka rudego domowego kota do świata, w którym teren jest dla każdego klanu kotów bardzo ważny, ponieważ od tego zależy ich trwanie (czyż nie przypomina nam to walk o państwa?). Utrzymanie całego klanu w dobrym stanie nie jest łatwe. Wymaga bardzo dobrej organizacji, ciągłego szkolenia wojowników, łowców, dbania o młode i stare koty oraz wymaga obecności uzdrowicielki. W czasach pokoju koty patrolują swoje tereny i znaczą je w celu zachowania stałych granic, ale kiedy przychodzi czas walki, podstępne naruszenie umowy, narażanie młodych i wykorzystywanie ich jako wojowników na pierwszej linii walk z przeciwnikiem to trzeba działać stanowczo i szybko. W kocim brutalnym świecie cel uświęca środki, bohaterzy nie boja się zamachu stanu, który w naszym bardzo poprawnym politycznie świecie uważany by był za zło większe od tysięcznych ofiar ginących w więzieniach i na polach bitew.
„Ucieczka w dzicz” top świetna historia o lojalności, tolerancji, trudzie podejmowania decyzji, w których stawką jest życie przeciwnika. Wszystko to ubrane w prosty, opisowy język działający na wyobraźnię. Szybka akcja sprawia, że czytelnicy nie nudzą się w czasie lektury. Po tym tomie na pewno sięgnę po kolejny,. „Ogień i lód”.
Książka będzie świetnym materiałem na lekcje etyki.

3 komentarze:

 1. mam pytanie , czy Ty może wiesz jakie są tomy pokolei ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejny tom to: OGIEŃ I LÓD Wojownicy, tom 2
   Wydawca na swojej stronie dokładnie podaje czy i jaki jest kolejny tom. O ile mi wiadomo na razie nie ma tomu 3.

   Usuń
  2. 1.Na wolności/Ucieczka w dzicz*
   2.Ogień i lód*
   3.Las tajemnic
   4.Nadchodzący sztorm
   5.Niebezpieczna ścieżka
   6.Najczarniejsza godzina


   To są wszystkie książki z pierwszej serii ("Na wolności"). Do tego dojdą jeszcze trzy serie po sześć książek, "short-story" jako lektury uzupełniające, przewodniki po klanach i mangi (jeszcze nie przetłumaczone na polski) ;)
   Na polski zostały przełożone dopiero pierwsze dwie części, a resztę można poszukać na niestety nielicznych stronach z tłumaczeniami. Jakbym miała jakąś polecić to tą:
   http://kocieklany.jun.pl/index.php

   Usuń