Etykiety

czwartek, 15 października 2015

Tony darmowych książek czekają na CiebieZdobądź darmowe egzemplarze
Każdego miesiąca wydawnictwa zalewają nas tysiącami nowych książek, a do tego powstaje wiele w ramach self-publishingu (samodzielnego wydawania). Każda z nich czeka na swoich czytelników, opinie, ślad w mediach. Przez taki tłum trudno się przebić, dlatego wydawcy korzystają z pomocy blogerów, do których możesz dołączyć i Ty jeśli tylko lubisz czytać, potrafisz napisać niedługą opinię na temat książki (o czym jest, do kogo skierowana, co Ci się w niej podobało), czyli już praktycznie dzieci w szkole podstawowej mogą zacząć przygodę z blogowaniem i warto małych miłośników książek do tego zachęcić. Dlaczego?
Blogowanie mobilizuje
W blogowaniu ważna jest regularność. Deklaracja czytania i pisania o jednej książce tygodniowo sprawia, że zaczynamy przestrzegać tego terminu. Sięgamy po kolejną lekturę i przez nią pędzimy, a na koniec piszemy parę zdań, które - w przypadku dzieci lub młodzieży – dajemy bliskim do czytania oraz wskazania błędów (na własnych błędach poddanych konstruktywnej krytyce najlepiej się uczymy). Umiejętność dotrzymywania terminów przekłada się na inne patrzenie na zadania domowe, prace semestralne, zajęcia domowe. Przestajemy tracić czas na bezmyślne gapienie się w telewizor, ponieważ mamy swoje zadania prowadzące do konkretnych celów pozwalających spełnić nasze marzenia.
Poszerzaj horyzonty
Współpraca z jednym czy dwoma wydawnictwami to już sukces. To oznacza, że możesz starać się o kolejne oraz zdobywać książki o zróżnicowanej tematyce. Świetnie jest być specjalistą w określonym gatunku, ale jeszcze lepiej polegać na tym, co podeślą wydawcy i pozwolić sobie na patrzenie na różnorodne problemy z różnych stron, poznawać nowe gatunki i wyrabiać wrażliwość na nie.
Pokaż kim jesteś
W blogowaniu często nie ważne jest ile ma się lat, jakie predyspozycje seksualne, jaką rodzinę i ciągłe dzielenie się swoimi smutkami/ problemami/ przeszkodami. Życie jest krótkie i trzeba cieszyć się każdą chwilą. Naucz się takie radości i zaraź nią innych. Ponoć radośni ludzie żyją dłużej, mają bardziej satysfakcjonujące relacje z ludźmi, spotykają radosnych ludzi, przez co są jeszcze bardziej radośni. Poza tym emocjonalnym przyciąganiem pokaż swoje zainteresowania. Czytanie książek to nie całe Twoje życie. Pokaż, że lubisz wycieczki, jazdę na rowerze, masz świetnego pupila, znakomitą rodzinę, do swoich wad podejdź z dystansem. Pozwól innym zobaczyć swój świat bez naruszania swojej i bliskich prywatności.
Naucz się otwartości
Ty masz takie, a nie inne opinie i są one tak samo dobre jak opinie innych. Nie ufaj swojej i innych nieomylności. Pozwól tematom i problemom do rozwiązania dorastać w sobie. Pamiętaj, że książki są nie tylko dla specjalistów i krytyków literackich. Każda książka ma swojego odbiorcę tak samo jak każdy blog. Krytyka innych może Cię zranić, jeśli nie nauczysz się dystansu, akceptacji swoich słabości. Jak to robić podpowie Ci Zwierz popkulturalny, który doskonale wie, że przecinki to jej słaba strona. Ja również popełniam błędy i cieszę się, kiedy dostaję informację, że napisałam niepoprawnie (dokładne wskazanie i pokazanie właściwego przykładu), ponieważ w przyszłości będę tych błędów unikać. Kolejna krytyka to taka, której nie trzeba czytać, czyli ograniczająca się do zdań w stylu „Ten blog jest do bani”. Taki komentujący i odwiedzający jest do bani, ponieważ niczego się od niego nie nauczymy.
Podglądaj
W blogowaniu ważne jest odwiedzanie blogów innych osób, obserwacja, refleksja nad tym, co nam się podoba, co chcemy przenieść do siebie, czego u siebie chcemy uniknąć.
Buduj
Pisanie bloga to też poznawanie nowych osób, poszerzanie prawdziwych i wirtualnych znajomości. Otwartość na innych sprawi, że będzie Ci łatwiej zbudować dobre relacje z innymi. Na Twojej drodze na pewno pojawią się osoby-toksyny (narzekające na wszystko, krytykujące wszystkich, posługujące się wulgaryzmami). Nie bój się ich blokować. Tacy czytelnicy i nawet wirtualni znajomi do szczęścia Ci nie potrzebni, a mogą zniszczyć relacje, które udało Ci się nawiązać. Ja poznałam wielu wspaniałych ludzi, wielu pisarzy, nawiązałam znajomości w wydawnictwach. Ty też możesz. Nie jesteś ode mnie w niczym gorszy. Możesz nawet być ode mnie lepszy i mogę się od Ciebie wiele nauczyć. Tak samo Ty możesz nawiązywać znajomości na całym świecie, uczyć się od innych.
Nie przechwalaj się
Nikt nie lubi osoby, która ciągle zachwyca się sobą, a innych traktuje jak narzędzia w dążeniu do celu. „Ja jestem świetna, bo mój blog dziennie odwiedza dwa tysiące osób” – to zdanie nie powinno Ci nawet wkraść się do Twojej głowy, bo Ty masz się ciągle uczyć. Dwa tysiące osób to tak naprawdę anonimowość, więc nie ma się z czego cieszyć. Na pewno nikt Cię nie zaczepi na ulicy, nie poprosi o autograf, nie będzie chciał z Tobą zdjęcia i nie zapłaci za reklamę na blogu. Nawet autorzy blogów o milionowej liczbie wejść mogą być dla wielu anonimowe, nieznane.
Nie od razu Kraków zbudowano
Pierwsze miesiące istnienia bloga to niewielka ilość wejść i jest to naturalne. Nie masz się co martwić, jeśli po dwóch latach nie masz stu tysięcy wejść, bo one zależą od różnych czynników. Ważne, aby blog był miejscem, które mobilizuje Cię do rozwoju, bo on jest ważniejszy niż niesamowite powodzenie wśród odwiedzających.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz