Etykiety

niedziela, 25 października 2015

Denise Hunter "Tajemnica Pauli"https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Beletrystyka-chrzescijanska/Tajemnica-Pauli
Denise Hunter, Tajemnica Pauli, tł. Małgorzata Bornowska, Poznań „Święty Wojciech” 2015
„Czasami najtrudniej jest przebaczyć samemu sobie” – przekonuje nas Adam, jeden z bohaterów powieści „Tajemnica Pauli”, której akcja toczy się głównie w Chicago, będące wymarzonym miejscem zamieszkania dwóch całkowicie różnych kobiet: Pauli i Linn. Pierwsza jest dziennikarką, której udało dostać się na staż do znanej stacji telewizyjnej. Robienie kariery połączone z kryzysem małżeńskim, a do tego niespodziewanie wpada w jej ręce temat życia, którego rozwiązanie może okazać się niebezpieczne. Paula skrywa tajemnicę, przez którą ma wyrzuty sumienia. Jak wiele młodych kobiet została postawiona przed wielkim dylematem: dziecko czy kariera?
„Kiedy dostała tę pracę przez wiele dni nie mogła wyjść z oszołomienia. Potem jednak do drzwi zapukała twarda rzeczywistość. Donald wpadnie we wściekłość, gdy się dowie, że Paula jest w ciąży. I nigdy nie da jej dobrych referencji, wiadomo przecież, co sądzi o pracujących matkach. Paula przyłapała się na tym, że myśli o swoim stanie z niechęcią. To nie jej wina, że zaszła w ciążę. Nie była nieodpowiedzialna ani nieostrożna. Dlaczego miała ryzykować swoją własną karierę, podczas gdy David przeżywałby radość ojcostwa, nie narażając na szwank własnego rozwoju zawodowego?”
Poronienie może być lekarstwem na wszelkie zło, pozwolić jej na miłość i szacunek męża oraz możliwość rozwijania się. Konferencja w Chicago sprawia, że łatwo przychodzi jej ukrycie prawdy.
Natomiast Linn jest jeszcze nastolatką. Właśnie rozpoczęła studia na wymarzonym kierunku, miała załatwioną pracę, lokum, ale z dnia na dzień wszystko pryska. Traci zajęcie zarobkowe, współlokatorkę i mieszkanie. To jednak nie jest jej największym problemem. Największym są wyrzuty sumienia z powodu rozbicia rodziny, oddania własnego dziecka do adopcji, a wcześniej chęć usunięcia go. Kiedy na jej drodze staje nowy znajomy zakocha się, ale każdego dnia będzie walczyła z uczuciem przypominającym jej to, które stało się przyczyną tragedii.
„Tajemnica Pauli” Denise Hunter to książka bogata w problemy poruszane przez socjologów i etyków. Rywalizacja i gorsze traktowanie kobiet w pracy jest tu tak oczywiste, że chcące odnieść sukces kobiety nie boją się radykalnych decyzji.
Książka bardzo wciągająca. Ze względu na prosty język czyta się bardzo szybko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz