Etykiety

niedziela, 11 października 2015

Marcin Mortka "Tappi. O tym, jak na Szepczący Las padł czar" il. Marta Kurczewskahttp://www.zielonasowa.pl/o-tym-jak-na-szepczacy-las-padl-czar-tappi.html
Marcin Mortka, Tappi. O tym, jak na Szepczący Las padł czar, il. Marta Kurczewska, Warszawa “Zielona Sowa” 2014
Tappi, jak na prawdziwego wikinga przystało, jest silny, dzielny, pracowity i doskonale wie czego chce, a do tego nie boi się wyzwań, podróży, a nawet złych czarów i wiedźm, a ponad to jest przyjazny.Pewnego dnia budzi go ciepły płomień słońca, co go bardzo dziwi, ponieważ to już nie jest świt tylko południe, a obowiązkowość i samodyscyplina nie pozwalają mu tak dugo leniuchować. Kolejną rzeczą, która go zaskakuje jest niespotykana cisza. Zwykle od świtu śpiewały ptaki, które pozwalały mu bez budzika i innych pomocniczych przyrządów wstać o właściwej porze. Tego dnia nawet liście drzew są ciche. Jakby tego było mało wszystkie zwierzęta się dąsają. No, możwe z wyjątkiem tych, które tak jak Tappi oddały się błogiemu lenistwu, ponieważ nie miał ich kto obudzić. Zmartwiony całą sytuacją wiking dowiaduje się, że to sprawka starej kobiety chodzącej po lesie i szepczącej dziwne słowa. Zbadanie zagadki nie jest łatwe. Trzeba podejmować różne decyzje, które doprowadzą do jej rozwiązania.
Mali czytelnicy w trakcie lektury sami mogą decydować jaką wersję przygód Tappiego stworzą, jakie przygody go spotkają, jakie będzie miał relacje z innymi bohaterami. Niedługie scenki sprawią, że dziecko doskonale skupi się na tekście, a możliwość wyboru jednej z dwóch dróg sprawi, że przygody wikinga stają się atrakcyjne i zmieniają w kilka opowieści zawartych w jednej książce.
Wszystkie drogi, prowadzą do określonego punktu, czyli rozwiązania zagadki. Tappi odkrywa sprawczynię rzucenia złego czaru na Szepczący Las, a dzieci dowiadują się czegoś o jesieni, na którą w książce wpływa dość kapryśna wiedźma Jesiennica. To właśnie przez nią jesienna pogoda jest bardzo zmienna, ptaki nie budzą nas już o świcie, rano jest cicho i chłodno i wiele zwierząt przygotowuje się do zimowego snu.
Opowieść o wikingu Tappim to świetna lektura dla chłopców i dziewczynek. Pozwala dziecku rozwijać wyobraźnię, uczy podejmowania wyborów, dlatego szczególnie przydatna jest w terapii dzieci z autyzmem. Ponad to uświadamia małych czytelników, że nigdy nie ma jednego wyboru. Zawsze musimy podejmować decyzje, które mają swoje konsekwencje. “Tappi. O tym, jak na Szepczący Las padł czar” to doskonała lektura na lekcje etyki w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Duża czcionka oraz interesujące ilustracje Marty Kurczewskiej przyciągną młodych czytelników.
Polecam przedszkolakom i uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz