Etykiety

czwartek, 22 października 2015

Ewa Mirkowska "59 bajek o zwierzętach"

http://siedmiorog.pl/59-bajek-o-zwierzetach.html
Ewa Mirkowska, 59 bajek o zwierzętach, Wrocław „Siedmioróg” 2012
„59 bajek o zwierzętach” Ewy Mirkowskiej to książka zawierająca różnorodne historie z życia zwierzęcych bohaterów. Przeżywają one takie same problemy jak dzieci: cieszą się, smucą, psocą, popełniają błędy, tęsknią za rodzicami, spełniają swoje marzenia, są ciekawskie świata, a czasami i złośliwe. Poza ukryciem emocji w przygodach autorka przemyca w swych utworach dużo informacji o świecie. Dzieci dowiedzą się, że lew i tygrys są kuzynami kota, poznają zwyczaje niektórych zwierząt, zmieniające się pory roku.
Dzieci odkryją, że tęsknota za rodzicami jest czymś naturalnym i nie są same z tym uczuciem. Tak mają wszystkie dzieci, ale rodzice zawsze wracają, więc nie trzeba się z tego powodu smucić. Odkrywają również, że każdy jest cenny taki jakim jest. Wyśmiewanie kolegów i koleżanek może zmienić się w ich zachwyt jeśli tylko nie będziemy przejmować się docinkami oraz w swoich wadach lub brakach znajdziemy zaletę. Próba udawania czy wcielania się w kogoś innego zawsze kończy się źle: tracimy dawnych przyjaciół, a nowi mogą się nie pojawić. Ponadto odkryją, że wszystkim dzieciom bardzo trudno jest być grzecznym. Psocenie przecież jest zabawne, ale nie zawsze kończy się dobrze, więc lepiej słuchać rodziców.
Ewa Mirkowska w niedługich historiach zawarła sporą dawkę wiedzy dla najmłodszych. Razem z bohaterami będą przeżywać różne emocje. Każda z opowieści będzie doskonałym pretekstem do rozmów z dzieckiem. Utwory te świetnie się sprawdzą jako przykłady właściwego postępowania.
Wielkim plusem zbioru jest wielka różnorodność. Jedne są dłuższe, inne ukazują tylko małą scenkę z życia. Z każdego dowiemy się wielu prawd o życiu: dlaczego warto uczyć się obowiązków, jak bardzo jesteśmy niezwykli, że przyjaźń jest cenna, a każdy potrzebny, że odmienność nie może być pretekstem do wyśmiewania itd.
Śliskie strony, solidna oprawa i piękne ilustracje przyciągną przedszkolaków oraz uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Niedługie utwory sprawią, że dzieci nie będą się nudziły podczas stawiania pierwszych kroków w nauce czytania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz