Etykiety

piątek, 2 października 2015

Michał Bondyra "Czasami trupy zmartwychwstają"https://www.swietywojciech.pl/Podreczniki-do-religii/Pomoce-katechetyczne/Czasem-trupy-Zmartwychwstaja-Film-dydaktyczny-o-uzaleznieniach-broszura
Michał Bondyra, Czasami trupy zmartwychwstają. Przejmujące świadectwo o wychodzeniu z nałogu: Dobromir „Mak” Makowski i Arkadiusz „Arkadio” Zbozień, fot. I film Paweł „Dunder” Przewoźny, Poznań „Święty Wojciech” 2015
Uzależnienie jest sporym problemem nie tylko dla ofiary swoich słabości, ale i dla otoczenia. Przestrzegania dzieci, młodzieży i dorosłych przed zgubnymi, destrukcyjnymi siłami środków odurzających. Ta misja leży w rękach rodziców oraz szkoły. Lekcja katechezy może być doskonałym miejscem na omówienie spraw, które przeciwstawiają się przepisom religijnym kładącym duży nacisk na rodzinę jako bardzo ważną komórkę życia społecznego, w której dziecko może znaleźć ciepło i zrozumienie, a także wsparcie.
„Diabeł zaatakował przez alkohol wiele rodzin, w tym także moją. Marzył mi się taki obraz rodziny, że mama przychodzi, idziemy gdzieś z tatą, robimy coś wspólnie. Tego nie było. Mama stała na ulicy pijana, przychodziła do domu, szczuła mnie psem. To było kilka epizodów, które zbudowały mój światopogląd, w jakiej rodzinie żyję”.
Uświadomienie młodych ludzi oraz ich rodziców jak wiele zła niesie za sobą niewinne zaczynające się od codziennego piwa, bez którego nie można się obyć uzależnienie, piekła przeżywanego przez dzieci w takich rodzinach oraz nich samych.
Książka składa się z czterech rozdziałów, które mogą być podstawą do czterech lub więcej lekcji, podczas których uczniowie mogą podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Załączony film pozwala uczniom zrozumieć trudną sytuację kolegów lub własną. Arkadiusz „Arkadio” Zbozień oraz Dobromir „Mak” Makowski opowiadają o swoich trudnych doświadczeniach z dzieciństwa i młodości, co będzie doskonałym materiałem do rozmów na lekcji.
Uważam, że „Czasem trupy zmartwychwstają” jest bardzo ważną publikacją, po którą powinni sięgnąć wychowawcy i katecheci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz