Etykiety

piątek, 14 lipca 2017

Eliza Piotrowska "Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może" il. Ola KrzanowskaEliza Piotrowska, Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może, il. Ola Krzanowska, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2017
Ortografia to zmora każdego ucznia. Nudne uczenie się reguł na pamięć, pamiętanie wyjątków, zgłębianie tajników języka, przykładanie wagi do znaczeń i związanej z tym pisowni zajmuje wiele lat i jest żmudną pracą, której efekty pozwalają na skuteczniejszą komunikację. Niuanse naszego języka nie pozwalają na całkowite poleganie na programach tekstowych poprawiających pisownię. Czasami od zapisu „rz” lub „ż”, „u” lub „ó”, „ą” lub „om” itd. zależy znaczenie wyrazu, a nawet całego zdania. Poprawność językowa świadczy też naszym szacunku do tradycji, ojczyzny, kultury, w której się wychowaliśmy. Znajomość reguł pozwala także na tworzenie tekstów, które łatwiej czytać, pozwala czytelnikowi szybciej odnaleźć się w tekście, lepiej go zrozumieć oraz pozwala na poprawne pisanie ważnych pism, zachowanie zasad logiki. Osoby bardzo dobrze znające tajniki ortografii wiedzą, że dzięki wielu prostym regułom jest ona prosta i tylko wyjątki. Jednak sama nauka zasad może wydawać się męcząca.  Jednak dbałość o poprawną pisownię pozwala na precyzyjną komunikację. Bez ortografii mielibyśmy problem ze zrozumieniem wielu wyrazów, trudniejszy byłby do odczytania kontekst zdań.
Nie należałam do miłośników uczenia się wszystkich zasad na pamięć. Później odkryłam, że jest to konieczne i wiem jak bardzo męcząca jest taka nauka. Zabrakło w moim dzieciństwie książki, która wyszłaby naprzeciw moim potrzebom, pozwoliła miło spędzić czas na nauce, dlatego z wielkim zainteresowaniem sięgnęłam po kolejną książkę Elizy Piotrowskiej, pisarki znanej nam z tłumaczenia przygód Tupcia Chrupcia, serii książek „Święci uśmiechnięci” oraz „Cioci Basi”. Ze względu na wcześniejsze lektury troszkę wiedziałam czego mogę się spodziewać po książce „Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może”.
W książce znajdziemy proste wierszyki pomagające zapamiętać skomplikowane i nudne reguły rządzące ortografią języka polskiego. Dzięki rymom, grze słów młodzi czytelnicy chętniej przyswoją sobie zasady, które tu są bardzo przejrzyste i zrozumiałe. Każdej regule poświęcono odpowiednio wiele miejsca. Nie zabraknie też podania wyjątków. Na końcu każdego z mini rozdziałów znajdziemy podsumowanie w formie zadań. Dzięki przejrzystości bardzo łatwo można odnaleźć interesujący nas materiał. Krzyżówki, rebusy, gry słowne pomagają dzieciom na zapamiętanie poznanych tajników języka. Dużym plusem jest stopniowanie trudności: zasady pisowni poznajemy od najłatwiejszych reguł, a kończą je pozornie skompilowane odmiany, końcówki.
Całość wzbogacono estetycznymi ilustracjami dostosowanymi do tekstu i pozwalającymi łatwo zapamiętać tekst. Twarda oprawa i bardzo dobrze zszyte strony sprawiają, że książka jest estetyczne i trwała. Takie wizualne dopełnienie tekstu sprawia, że wzrokowcom łatwiej będzie przyswoić wiedzę.
Myślę, że to książka, która pozwoli każdemu uczniowi w miły sposób zapamiętać reguły ortografii. Dzięki pięknej oprawie młodzi czytelnicy chętnie po nią sięgną.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz