Etykiety

wtorek, 11 lipca 2017

Hervé Tullet "Znajdź różnice"

Hervé Tullet, Znajdź różnice, tł. Dorota Malina, Kraków „Insignis” 2017
Rozwijanie intelektu, koncentracji, spostrzegawczości to proces długotrwały i warto zadbać o to, aby był przyjemny, dlatego należy urozmaicać zabawy. Jednym z ważnych elementów ćwiczenia naszej koncentracji i spostrzegawczości jest wykorzystanie książek. Warto zacząć od prostych, przedstawiających jeden przedmiot, by z czasem przejść do naprawdę skomplikowanych, pełnych małych elementów oraz zachęcające do poszukiwania tych samych elementów lub wskazywania różnic. Rynek wydawniczy zawiera bogatą ofertę lektur dla najmłodszych. Autorzy i rysownicy prześcigają się w pomysłowości, dzięki czemu rodzice mogą lepiej zadbać o rozwój swojej pociechy.
Zabawa z książkami ma jeszcze jedno ważne znaczenie: poza kształtowaniem inteligencji sprawia, że dzieci wyrabiają nawyki czytelnicze, chętniej sięgają po lektury i uznają je jako intersujący sposób spędzenia wolnego czasu, zdobywania wiedzy o świecie, dostarczającego rozrywki. Przeglądanie pierwszych, prostych, ilustrowanych lektur pozwala na rozwijanie wielu cennych umiejętności: ćwiczenie motoryki małej, umiejętności pokazywania i nazywania różnych przedmiotów. Obcowanie z ilustracjami pobudza wyobraźnię, zachęca do samodzielnego rysowania, słuchania i opowiadania. Nazywanie kolejnych rzeczy na ilustracji, wykorzystywanie elementów o odmiennej fakturze pozwala rozwijać inteligencję, kształtować świat spostrzeżeń oraz zapewniać interesującą, niehałaśliwą (rodzice mający dość dźwiękowych zabawek wiedzą o czym mówię) rozrywkę.
Rynek wydawniczy bogaty jest w piękne książki z samymi ilustracjami. Nie zabraknie również publikacji rozwijających zmysły, czyli zapewniających różne bodźce dotykowe, wzrokowe i dźwiękowe oraz rozwijających wyobraźnię. Wydawnictwo Insignis posiada bogatą i intersującą ofertę książek dla najmłodszych. Znajdziemy wśród nich lektury zachęcające do rozwoju wyobraźni, zabaw z cieniami, opowiadania sobie historii, ćwiczących sprawność palców i zapewniających różne bodźce sensoryczne oraz wzrokowe, a także rozwijających spostrzegawczość.
Hervé Tullet proponuje serię nietypowych książek pozwalających rozwijanie różnych zmysłów. Opisana niedawno „Gra cieni” bazuje na zabawie cieniami, rozwijaniu inteligencji, wyobraźni, myślenia globalnego. Wykorzystuje dziecięcą fascynację ulotnym obrazem, zabawą światłem, która może zaczarowywać świat. Czytaniu może towarzyszyć zabawa z rączkami, eksperymentowanie z cieniami, opowieściami zawartymi w książce. Konieczność odgadnięcia, co kryje w sobie cień pozwala na rozwijanie spostrzegawczości, myślenia globalnego.
„Znajdź różnice” to książka bazująca na prostych rysunkach przypominających dziecięce próby rysowania wzorów i kształtów. Nie znajdziemy w niej żadnego tekstu, ale za to pełno ćwiczeń nastawionych na ćwiczenie spostrzegawczości. Dziecko na każdej podwójnej stronie ma wskazać czym różnią się sąsiadujące ze sobą strony. Dużym plusem tej publikacji jest to, że nasza pociecha może rozwiązywać zadania samodzielnie lub w towarzystwie innych dzieci. Kolejny plus to możliwość pisania po niej pisakami suchościeralnymi (dostępne w sklepach papierniczych). W ten sposób przedszkolak może dorysować coś, zaznaczyć różnice, odwzorowywać ilustracje (co przyczyni się do rozwoju motoryki małej). Śliskie strony są bardzo przyjemne w dotyku. Książka idealnie sprawdza się też jako alternatywa gry dla rodzeństwa: wspólne wyszukiwanie różnic, zawody w szybkim dostrzeganiu odmiennych przedmiotów pozwolą zorganizować cichą zabawę.
Ilustracje w książce ułożono według stopnia trudności: proste wzory na pierwszych stronach, a na końcu prawdziwa dziecięca plątanina, która zainteresuje dzieci i zachęci do samodzielnego tworzenia takich ilustracji.
Książka doskonale sprawdzi się w ćwiczeniu spostrzegawczości, pamięci, motoryki małej. Piękne kolory, prostota ilustracji i jednocześnie jej bogactwo sprawiają, że jest to interesujące wyzwanie dla najmłodszych. Lektura na pewno zachęci do tworzenia własnych, niezwykłych ilustracji i zagadek, a przez to pomoże nie tylko w zorganizowaniu wolnego czasu, ale pod pretekstem zabawy pozwoli na rozwinięcie wielu cennych w szkole umiejętności.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz