Etykiety

środa, 19 lipca 2017

Waldemar Kowalski "Bohaterowie z dołów śmierci"Waldemar Kowalski, Bohaterowie z dołów śmierci, Warszawa „PWN” 2016
Każda dyktatura ma na swoim koncie tysiące, a nawet miliony ofiar. Ważne jest, by o tym pamiętać i dbać, aby historia nigdy więcej się nie powtórzyła, ponieważ tragiczne losy członków rodziny często mają negatywny wpływ na kolejne pokolenia. Wydarzenia po II wojnie światowej dały nam prawdziwą lekcję pokazującą do czego zdolni są ludzie całkowicie podporządkowani władzy. Masowe mordy, karanie przeciwników politycznych, szukanie winnych to jedne z taktyk siania terroru w latach 50-tych XX wieku. Od tego czasu minęło już wiele czasu i mimo upadku komunizmu, uwolnienia się od zależności od ZSRR temat ostatnio ciągle wraca ze względu na brak realnego rozliczenia ze sprawcami cierpienia, okrucieństwo masowych mordów, ich wielki wpływ na życie wielu ludzi i poczucie niesprawiedliwości. Do dziś często dokładnie nie wiemy co i kto zrobił. Zbrodniarze nie są skorzy do przyznawania się do swoich złych czynów i ściągania na siebie zasłużonej kary. Do tego powstaje wiele spojrzeń na bunt żołnierzy wyklętych. Jedni chcą w nich widzieć bohaterów, inni nie zapominają o krzywdach dokonywanych przez różne bandy, brak posłuszeństwa władzom i niezłożenie broni. Wiele osób stara się zapomnieć, że dla nich Polska po II wojnie światowej nie odzyskała niepodległości. Te odmienne spojrzenia stają się podstawą do powstawania kolejnych publikacji.
Książka „Bohaterowie z dołów śmierci” Waldemara Kowalskiego jest kolejną odsłona tematu. Autor przybliża czytelnikom temat masowych mordów polskich oficerów walczących z komunizmem. Masowe, bezimienne, prowizoryczne groby, do których trafiały ofiary tortur są miejscem intensywnych badań, identyfikacji zwłok, poszukiwania kolejnych miejsc pochówków oraz zgłębiania wiedzy a temat sposobów znęcania się nad więźniami politycznymi. Kolejne pojawiające się na rynku wydawniczym publikacje próbują odsłonić kolejne elementy tej przerażającej układanki. Książka Waldemara Kowalskiego odsłania przed nami kolejny wycinek.
Podzielona na trzy części publikacja odsłania sposób funkcjonowania sądów, przybliża sylwetki skazańców oraz pozwala spojrzeć na prace badawcze okiem specjalistów. W pierwszej części znajdziemy opisy działania władzy w czasach reżimu stalinowskiego. Terror, szukanie winnych, skazywanie nieposłusznych, prześladowanie buntujących się. Wszystko to dopełnione sądami politycznymi i mordami znanymi z katyńskich egzekucji oraz traktowanie walczących jak zwykłych bandytów. Dowiemy się też, gdzie dokonywano morderstw, gdzie trafiały ciała.
W drugiej części poznamy wybrane sylwetki pochowanych na tak zwanej „Łączce”: Stanisław Kasznica, Hieronim Dekutowski, Zygmunt Szndziearz, Witold Pilecki, August Emil Fieldorf.
Trzecia pomoże poznać tajniki pracy historyków. Znajdziemy tam wywiady ze specjalistami z medycyny sądowej, genetyki, archeologii. Odkryjemy jak bardzo przydatna jest wiedza oraz odpowiednie narzędzia do odkrywania przeszłości. Ponad to nie zabraknie też informacji o obecnie prowadzonych pracach oraz ważnych kwestii prawnych. Ta część pozwala przybliżyć również pracę kryminologów.
„Bohaterowie z dołów śmierci” to przystępnie napisana lektura, po która powinien sięgnąć każdy i (mimo drobnych błędów) przemyśleć ją. Szczególnie ważne jest polityczne powiązanie sądów z rządem, co pozwalało na skazywanie narodowych bohaterów niezgadzających się na istnienie reżimu. Na końcu książki znajdziemy bogatą bibliografię, która pozwoli nam na sięgnięcie po kolejne książki, w których znajdziemy tę tematykę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz