Etykiety

środa, 5 lipca 2017

Jarosław Kaczmarek "Suárez. Nigdy nie będziesz sam" il. Ewa Olejnik-Rakowska

Jarosław Kaczmarek, Suárez. Nigdy nie będziesz sam, il. Ewa Olejnik-Rakowska, Warszawa „Egmont” 2017
„Nie tylko dla fana” to seria interesujących książek o piłkarzach i nie tylko dla piłkarzy. Pierwsza lektura z tej serii pojawiła się w naszym domu w 2014 roku. „Messi. Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem” Yvetty Żółtowskiej-Darskiej podbiła nasze serca. Opowieść o małym Leo znanym jako Messi, jego pierwszych treningach i przygodach z piłką, a do tego wkomponowane w lekturę liczne zdjęcia i pozwalające zdobyć sporo wiedzy dzięki informacjom o kulturze i kraju, w którym się wychował sprawiły, że sięgnięcie po dwie kolejne książki tej autorki wydane przez Egmont stało się oczywistością. „Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce” i „Ibra. Chłopak, który odnalazł własną drogę” sprawiły, że na kolejne książki już czekaliśmy, by móc nie tylko poznać zawiłe i motywujące życiorysy piłkarzy, ale też aby przyswoić sobie sporo wiadomości z geografii na poziomie szkoły podstawowej, czyli dla fanów połączenie przyjemnego z pożytecznym, a nie dla fanów możliwość poznania niezwykłych życiorysów i przekonanie się, że życie piłkarza nie toczy się tylko i wyłącznie wokół piłki nożnej i nikt jeszcze nie urodził się utalentowanym specjalistą w swojej dziedzinie.
W tej samej konwencji powstały kolejne książki z serii, ale już innych autorów. Dariusz Tuzimek pozwolił poznać nam uroki Polski w czasach PRL-u. „Lewandowski. Wygrane marzenia” przekonuje czytelników, że poza kopaniem piłki w życiu piłkarza istotną rolę odgrywa nauka. Bycie świetnym piłkarzem i wiele treningów z tym związanych nie wyklucza siedzenia nad książkami i pogłębiania wiedzy.
Teraz do naszych rąk trafiła książka Jarosława Kaczmarka znanego nam z „Goli wszechczasów” opisującej nie tylko historyczne gole, ale i przybliżającej modę i historię w opisywanych przez autora czasach. To sprawiło, że z przyjemnością sięgnęliśmy po jego kolejną książkę. „Suárez. Nigdy nie będziesz sam” to oczywiście opowieść o Luisie Albercie Suárezie Díazie, urugwajskim piłkarzu. Z lektury dowiemy się skąd pochodzi piłkarz i jak wyglądały początki jego kariery, z jakimi przeszkodami się borykał i w jaki sposób udało mu się osiągnąć sukces.
Młodzi czytelnicy po raz kolejny dowiedzą się, że sukces można osiągnąć tylko dzięki ciężkiej pracy, wsparciu rodziny, systematyczności oraz wierze we własne możliwości. To pozwala nam nie poddawać się w trudnych chwilach i osiągnąć wymarzony cel, czyli przesłanie takie samo jak we wszystkich książkach z serii, co można wykorzystać do pokazania dzieciom jak bardzo istotna jest nauka i systematyczna praca. Wzór ich ulubionego piłkarza może zmotywować do cięższej i systematyczniejszej nauki oraz treningów. Młodzi czytelnicy dowiedzą się jak bardzo kariera wiąże się z wyrzeczeniami, wewnętrzną dyscypliną, koniecznością bycia skromnym przy jednoczesnej świadomości swojej wartości.
Postać piłkarza ze względu na młodych czytelników została nieco wybielona przez pominięcie niewygodnych faktów z jego życia i skupieniu się tylko na pozytywnych aspektach, co pozwala pokazać czytelnikom tylko pozytywnych cech do naśladowania.
Książkę podzielono na pięć rozdziałów. W pierwszym opisano młodzieńcze lata Suareza w Urugwaju i poznanie przyszłej żony. Druga część to gra w Holandii i Mundial w RPA. W trzeciej części kariera w Anglii na Anfield, pierwsze dni i treningi w Liverpoolu i wygrana w Copa America Czwarta dotyczy Mundialu w Brazylii, ugryzienia Chielliniego i historii podobnych wybryków w Anglii i Holandii oraz powrót do gry po ciężkiej kontuzji. Ostatnia część dotyczy gry w Barcelonie. Autor oprowadza nas po Urugwaju, Montevideo, Holandii, Amsterdamie, Wielkiej Brytanii, Liverpoolu, Hiszpanii i Barcelonie. Na temat każdego państwa i miasta dowiemy się wielu ciekawych rzeczy i anegdot.
Stylistycznie biografia przypomina wszystkie wcześniejsze książki z serii. Życie piłkarza opowiedziano w porządku chronologicznym, co pozwala na lepsze odnalezienie się w treściach wzbogaconych o liczne informacje historyczno-kulturowe. Na początki każdego rozdziału znajdziemy wstęp z wieloma ciekawymi faktami historycznymi i geograficznymi. Opisano krótko historię określonego kraju, klubu, zamieszczono statystyki dotyczące gry w danym klubie. Całość wzbogacono pięknymi ilustracjami i zdjęciami urozmaicającymi lekturę oraz pozwalającymi przenieść się do egzotycznych miejsc. Bardzo ważną rzeczą pojawiającą się w lekturze jest motyw spełniania marzeń i roli piłkarza w tym dążeniu do celu. Na końcu książki znajdziemy najważniejsze informacje z życia piłkarza oraz test psychologiczny.
Książkę (podobnie jak inne z serii „Nie tylko dla fana”) czyta się bardzo przyjemnie. Żywy język (strona czynna), spora ilość informacji podanych w formie ciekawostek i interesująca biografia sprawiają, że lekturę czyta się bardzo szybko i przyjemnie również na głos. Niedługie rozdziały pozwalają na czytanie jej również przedszkolakom zafascynowanym piłką nożną. Duża czcionka, odpowiednie rozmieszczenie tekstu oraz ilustracji zachęca do samodzielnego czytania nawet uczniów nauczania początkowego (mimo 170 stron). Solidna okładka, kolorowe, błyszczące strony bardzo dobrze zszyto dzięki czemu lektura jest trwała.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz