Etykiety

sobota, 22 lipca 2017

Marie Brennan "Historia naturalna smoków. Pamiętnik Lady Trent" il. Todd LockwoodMarie Brennan, Historia naturalna smoków. Pamiętnik Lady Trent, il. Todd Lockwood, tł. Dorota Żywno, Poznań „Zysk i S-ka” 2017
Jeśli jesteście miłośnikami filmów „Jak wytresować smoka” i „Merida waleczna” to „Historia naturalna smoków. Pamiętnik Lady Trent” to lektura zdecydowanie dla Was. Książka porusza wiele bliskich mi tematów i nieco pomaga pokazać przeszłość, ale wzbogaconą o istnienie niezwykłych i pojawiających się w wielu książkach istot: smoków.
Książka jest pierwszym tomem pamiętników Izabeli Trent wracającej swą pamięcią do czasów swojego dzieciństwa. Spotykamy się tu z początkami jej pasji, odkryciami oraz ciągłą walkę o dostęp do wiedzy. Początkowo powolna akcja powoli nabiera tempa, przez co skutecznie wciąga czytelnika w wir wydarzeń, ale nim spotkamy w niej pierwszego smoka minie troszkę czasu. W książce znajdziemy też nieliczne ilustracje będące szkicami bohaterki, opisy jej badań.
Lady Izabela Trent jest niezwykłą postacią. Żyje w czasach, kiedy płeć piękna ma odcięty dostęp do nauki i uważa się, że jest to nieodpowiednie i niezdrowe zajęcie dla kobiet. Nauki przyrodnicze były tu szczególnie męskim zajęciem. Wbrew tym stereotypom Lady Trent interesuje się smokami, czyli niezwykle rzadkim i kłopotliwym gatunkiem. Bohaterka jednak jest w stanie zrobić wszystko, by spełnić swoje marzenia i przeciwstawia się konwenansom. Mimo świadomości, że jej kariera i dokonania nigdy nie zostaną docenione w męskim świecie, a praca nie przyniesie szacunku. Młoda bohaterka godzi się na ograniczenia, trudności, brak środków na wyprawy czy nawet braku dostępu do biblioteki ojca niepotrafiącego zrozumieć pasji córki, która powinna uczyć się rzeczy przydatnych przyszłej żonie i matce oraz gospodyni domowej. Pomoc brata w zdobyciu ważnych książek jest tu bardzo ważna.
W „Historii naturalnej smoków” nie zabraknie też wątku matrymonialnego. Izabela jednak należy do kobiet świadomych tego, że bez wyrozumiałego męża nie będzie mogła kontynuować swojej pracy. Pierwsze miłosne porywy przeplatane są przebłyskami zdrowego rozsądku oraz kalkulacją, czyli poszukiwaniem kandydata z bogatym księgozbiorem, z którego mogłaby korzystać. Upór i konsekwencja w końcu pozwalają jej na wyruszenie na wyprawę do Wystrany, krainy zamieszkałej przez żmijów skalnych.
Świat powieści bardzo przypomina realia, z jakimi miały do czynienia kobiety do końca XIX wieku. Odmienne nauczanie dziewcząt w Scirlandii wydaje się być dobrym odpowiednikiem realiów Anglii do końca epoki wiktoriańskiej, w której postępowość ściera się z mentalnym zacofaniem zmuszającym kobiety do ograniczenia się do rodzenia dzieci, a pracujące przedstawicielki z warstw niższych traktowania jako pół darmową siłę robotniczą. Eleganccy dżentelmeni z nudów i z powodu mody zajmują się naukami przyrodniczymi, które pozwalają im dostarczyć uczucia męskiego pęd podbijania i podporządkowania sobie świata.
Odległa Wystrana przywodzi na myśl egzotyczne kraje orientu, które kusiły swoją niezwykłością, odmiennością i były doskonałymi koloniami. Zamieszkały przez prostych ludzi kraj fascynuje odmiennym podejściem do wierzeń, zabobonności, składania ofiar drakonejskim bogom. Realna obecność smoków potęgują egzotyczność tego miejsca.
„Historia naturalna smoków” łączy w sobie powieść fantasy i książkę przygodową. Jej główna bohaterka, Lady Izabela Trent, to początkująca badaczka i podróżniczka, która z zapałem i zachwytem godnym XVII – XIX wiecznym pamiętnikom podróżniczym opisuje niezwykły świat, a do tego dobrze wpisuje się w trendy ówczesnych badaczy próbujących klasyfikować kolejne zwierzęta według znanej im wiedzy. Swoje prace wzbogaca rysunkami pozwalającymi osobom, które nie widziały smoków poznać ich budowę anatomiczną.
Dużym plusem jest poruszenie kwestii emancypacji, walki o możliwość edukacji, uświadomienie czytelników z jakimi błahymi, ale jednocześnie nie do pokonania przeszkodami miały do czynienie kobiety.
Pierwszy tom otwiera pięciotomowy cykl opowiadających o niezwykłych przygodach badaczki zafascynowanej smokami. Na pewno sięgnę po kolejne tomy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz