Etykiety

środa, 12 lipca 2017

Nikola Kucharska "Jak to działa? Zwierzęta"Nikola Kucharska, Jak to działa? Zwierzęta, il. Nikola Kucharska, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2017
Dzieci kochają odkrywać świat. Badanie otoczenia to jedno z ważniejszych zadań młodego człowieka przygotowującego się do dorosłego życia. Podręcznikowy materiał szkolny nie zawsze porywa i pomaga w zdobywaniu wiedzy, dlatego warto poszperać na półkach w księgarniach i znaleźć insertującą alternatywę. Dla nas jest nią wiele książek wydawanych przez Naszą Księgarnię. Znajdziemy tam niezwykłe serie „Opowiem ci, mamo” czy „Rok w” pozwalające zdobyć wiele informacji bez nudnej nauki na pamięć. Wiedza podana w formie ciekawostek sprawia, że dzieci chętniej sięgają po lektury oraz chętniej chłoną kolejne informacje o świecie oraz nabywają nawyków czytelniczych. Pozornie proste, z wieloma ilustracjami lektury pomagają zrozumieć świat oraz wyczulają na lepsze obserwowanie otoczenia.
Do naszych rąk trafiła kolejna książka, która stanie się ulubioną lekturą młodych odkrywców. „Jak to działa? Zwierzęta” Nikoli Kucharskiej to ilustrowana opowieść o Klarze i Karolku, którym dziadek Ignacy objaśnia funkcjonowanie zwierząt. Książkę podzielono na cztery rozdziały: zwierzęta domowe, w parku, gospodarstwie i lesie. Całość jest przemyślana, estetyczna, dobrze zaplanowana. Na początku każdego rozdziału mamy ilustrację przedstawiającą otoczenie, w jakim żyją zwierzęta, a dwie kolejne podwójne strony to ilustracje z budową wewnętrzną.
Na stronie tytułowej poznajemy głównych bohaterów, a na kolejnej trafiamy do pokoju Klary, w którym siedząca na łóżku dziewczynka i na podłodze chłopiec zadają wiele pytań dziadkowi. Wypełnione różnymi klatkami, akwariami i terrariami ze zwierzętami pomieszczenie sprawia, że wzrok sam wędruje po kartce. Każde zwierzę oczywiście ma coś do powiedzenia. Na kolejnych stronach widzimy „wnętrze” widzianych wcześniej zwierząt, czyli znajdziemy budowę szczura, żółwia ozdobnego, chomika, papugi ary arararuny, psa, kota. Następnie trafimy do parku pełnego zwierząt. Karolek gania za wronami, a Klara z dziadkiem siedzi na ławce i zadaje wiele pytań. Dziadek odpowiadając na nie rysuje w zeszycie. Efekt zobaczymy na kolejnych stronach, czyli poznamy budowę jeża, kreta, żaby, wiewiórki, wrony, kaczki krzyżówki, gołębia, łabędzia niemego.
Nie zabraknie też wyprawy na wieś. Klara oczywiście musi wszystko dokładnie obejrzeć, zadać wiele pytań, stanąć oko w oko ze zwierzętami. Tym razem i młodszy Karolek ma wiele pytań. Dziadek ma niełatwe zadanie: musi opowiedzieć o skomplikowanej budowie krowy, świni, kozy, kury, bociana, konia, których rysunki znajdziemy na dwóch podwójnych stronach.
Moją córkę jednak najbardziej ucieszyła książkowa wyprawa do lasu, gdzie mogła zobaczyć w kolejnej odsłonie leśne zwierzęta. „Rok w lesie” znamy znakomicie i miał wielkie powodzenie, a nową lekturę zaczęła czytać właśnie od rozdziału pozwalającego poznać wewnętrzną budowę znanych jej zwierząt. Znajdziemy tam lisa, wilka, niedźwiedzia, dzika, zająca, sarnę.
Na końcu strony poznamy zawody związane ze zwierzętami oraz inspirujące osoby, po których książki warto sięgnąć, przez co przypomina coś w rodzaju bibliografii z książek dla dorosłych. Tu jednak nie mamy podanych książek tylko wymienione ważne nazwiska i opisane sylwetki ludzi działających na rzecz zwierząt. Poznamy Karola Linneusza, Jane Goodall, Kevina Richardsona, Petera Scota, Davida Attenborougha i Adama Wajraka.
Całość bardzo przystępna, interesująca i przyciągająca dziecięcy wzrok uwagę. Zaletą publikacji jest to, że chętnie sięgną po nią zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie szkoły podstawowej, którym pomoże przyswoić cenne informacje z bliologii. Piękne ilustracje autorstwa Nikoli Kucharskiej sprawiają, że książka jest estetyczna i jednocześnie zabawna, opierająca się na prostych skojarzeniach, dzięki czemu młodym czytelnikom będzie łatwiej poznać świat zwierząt.
„Jak to działa? Zwierzęta” Nikoli Kucharskiej to znakomita lektura dla dzieci mających wiele pytań. Wielkim plusem jest tez bogactwo głównych ilustracji w czterech rozdziałach. Pozwala nie tylko na poznawanie nazw zwierząt, rozwijanie globalnego myślenia, ale staje się doskonałym pretekstem do doskonalenia spostrzegawczości. Można je wykorzystać do zawodów, w których zadaniem będzie szybkie znalezienie określonych zwierząt na ilustracji. W zabawie warto też wykorzystać plastikowe figurki zwierząt, własne wydrukowane zdjęcia, odgłosy zwierząt dostępne na płytach. Dzięki temu zabawa będzie wszechstronną nauką.
Matowa kartonowa okładka i bardzo dobrze zszyte strony sprawiają, że książka jest solidna. Myślę, że z powodzeniem mogłaby być też wydrukowana w takiej formie jak seria „Rok w”, czyli całość kartonowa.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz