Etykiety

poniedziałek, 24 lipca 2017

Piotr Krzyżewski, seria Biblijne przypowieści, il. Przemysław Sałamacha

Piotr Krzyżewski, seria Biblijne przypowieści, il. Przemysław Sałamacha, Poznań „Święty Wojciech” 2017
„Biblia” to książka, obok której nie można przejść obojętnie. Jedni czytają ją z powodu religii, umacniania wiary, zdobywania wiedzy na temat wartości wyznawanych przez wspólnotę, do której należą. Inni czytają ze względu na pojawiające się w sztuce motywy, liczne odwołania w literaturze, malarstwie, rzeźbie itd. Niektórzy doceniają wielowiekową normotwórczość pism. Jeszcze inni dostrzegają, że znajomość „Biblii” i pojawiających się w niej motywów pomaga w nabyciu umiejętności odszyfrowania związków frazeologicznych lub symboli świadczących o kompetencjach językowych użytkowników. „Granice naszego języka są granicami naszego świata” – przekonuje nas jeden z popularnych filozofów XX wieku. Od zasobów naszego osobistego słownika zależą umiejętności tworzenia kodów językowych – przekonuje jego francuski „kolega”, a polski badacz zaznaczał, że znajomość kontekstu kulturowego jest niezbędna do zrozumienia komunikatu. Ubiegły wiek stał się czasem, kiedy rozumienie tekstu, tworzenie osobistych światów stało się ważnym elementem badań nad językiem oraz refleksji nad badaniami naukowymi. Świadomość znaczenia języka sięga jednak znacznie dalej. Już starożytni rozumieli wagę słów. Nie tylko greccy filozofowie rozmyślali nad sposobami komunikowania się. Wielowiekowy dorobek przekonuje nas, że umiejętność rozpoznawania znaków językowych, odczytywania ich prawdziwego znaczenia często wiąże się z koniecznością zgłębiania tajników kultury, poznawania ich składników, a jednym z najważniejszych jest język. Do dwóch najważniejszych źródeł kształtujących nasz język należy „Biblia” i „Mitologia”. Obie doczekały się wielu wdań zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. „Biblia” jednak wiedzie tu prym, a głównym powodem popularności „Biblii” jest chrześcijaństwo, wykorzystywanie jej części przez judaizm i islam. Szczególnie dwie religie mają znaczący wpływ w tworzeniu motywów w sztuce i wzbogacania języka o symbole zawarte w biblijnych opowieściach. Do tego konieczność pogłębiania wiary zachęca kolejne pokolenia do sięgania po tę książkę.
Jedną z szerszych ofert „Biblii” dla dzieci posiada Wydawnictwo Świętego Wojciecha. Znajdziemy w nim książeczki do kąpieli, solidne pierwsze lektury, opowiadania dla przedszkolaków oraz uczniów. Ostatnio na rynek wydawniczy trafiła seria „Biblijne przypowieści”, których wielkim plusem jest niewielki rozmiar i bardzo atrakcyjna cena. Pięknie ilustrowane książeczki zawierają jedną opowieść dostosowaną do młodego czytelnika. Piękna, bardzo realistyczna szata graficzna sprawia, że dziecko skupi uwagę na ilustracji. Tekst rozmieszczono w taki sposób, aby ilustracja i zbyt długa opowieść nie odrywały dziecka od skupienia na historie. Do tego każda książeczka wzbogacona jest o ilustracje do pokolorowania, dzięki czemu lektury zyskują charakter osobisty i stają się doskonałym materiałem uzupełniającym w edukacji religijnej.
Do mnie trafiły przypowieści o synu marnotrawnym, o siewcy, o pannach mądrych, o dobrym pasterzu, o dobrym Samarytaninie. Na stronie tytułowej w każdej książeczce znajduje się informacja, w jakim miejscu szukać określonego fragmentu „Biblii”. Następna strona to w większości książek kolorowanka z zadaniem. Dzięki temu dziecko przed przeczytaniem opowieści ma okazję oswoić się z ilustracjami (czasami trzeba znaleźć różne rzeczy na kolejnych stronach), skupić uwagę, ćwiczyć spostrzegawczość. Ilość znajdujących się w środku kolorowanek jest różna.
Całość bardzo dobrze przemyślna i poza sporej dawki wiedzy pomaga rozwijać ważne dla dzieci umiejętności oraz urozmaicać czas. Książki na pewno przydadzą się w domowej bibliotece przedszkolaków. Lektury doskonale sprawdzą się zarówno w czasie domowego czytania, jak i wycieczek. Dzięki śliskiej okładce grubszej od bloku technicznego oraz dobrze zszytym stronom i jednocześnie niewielkim rozmiarom bez problemu zmieści się do torebki czy dziecięcego plecaka.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz