Etykiety

piątek, 14 lipca 2017

Ewa Karwan – Jastrzębska "Banda Michałka powraca" il. Julia Karwan – JastrzębskaEwa Karwan – Jastrzębska, Banda Michałka powraca, il. Julia Karwan – Jastrzębska, Warszawa „Prószyński i S-ka” 2017
„Banda Michałka” zrobiła prawdziwą furorę. Lekkie opowiadania poruszające ważne sprawy, pokazujące świat z dziecięcej perspektywy i zapraszające do przygód grupki niezwykłych przyjaciół , w której skład wchodzą: Michałek, Jerzyk, Rysio, Mateusz, Filip, Hubert, Franciszek, Marysia. Warszawski Żoliborz to miejsce niezwykłe. Spotykają się tu różne pokolenie i warstwy społeczne. Miejsce ma swój urok i znane jest z wielu książek oraz filmów. W takim miejscu nie trudno o przygody. I tak jest właśnie w przypadku grupki przyjaciół kierujących się w życiu zasadami i swoim honorem, a do tego wiedząca, co jest dla ich najlepsze, a co może ściągnąć kłopoty. Banda jednak nie zawsze jest grzeczna. Czasami banda Michałka miewa chwile, kiedy wszystko idzie nie po jej myśli, zdarza się jej grać na nerwach nauczycielom. W pierwszej części nie zabrakło wyprawy do Londynu, a w drugiej młodzi bohaterzy jadą do Grecji.
Na początku książki oczywiście poznamy całą bandę i jeśli nawet nie znamy wcześniejszej części to bardzo szybko odnajdziemy się, dowiemy od czego bohaterzy mają imiona i przezwiska, jakie są ich ulubione zajęcia oraz poznamy okolicę, w jakiej mieszkają. W kolejnych autonomicznych rozdziałach, które w niewielkim stopniu łączą się ze sobą, ale można czytać je oddzielne poznamy kolejne przygody bandy. Dowiemy się jak wyglądają szkolne Walentynki, jakie banda ma sympatie, jak radzą sobie z modą na zdrowe jedzenie, w jaki sposób organizują różnorodne konkursy, odkrywają ukryte talenty, poznają nowych kolegów, organizują akcję szpiegowską, zdobywają zaproszenie do NASA, pomagają pani Róży zdobyć środki na operację oczu, organizują przedstawienie teatralne na wysokim poziomie, stają się badaczami obserwującymi nietoperze, odkrywający nowe przejścia w labiryncie Minotaura, namierzają złodziei perfum i poznają córkę niezwykłej francuskiej gwiazdy, a także lecą samolotem na Kretę, gdzie mogą przeżyć niezwykłe przygody, poznać pracę archeologów, zapoznać się ze starożytną historią.
Niedługie rozdziały, żywy język, wartka akcja, pozytywne wizerunki postaci, które wszystko robią razem. Mimo wielu psot takich jak nasłanie policji na ojca karmiącego swoje dzieci cukierkami w piaskownicy zawsze mają dobre intencje i zawsze dbają o swoje i innych bezpieczeństwo. Zła interpretacja słów dorosłych sprawia, że nie raz pakują się w kłopoty, ale też zawsze potrafią z ich wyjść cało i jeszcze na tym zyskać. Wszystkie ich uczynki wynikają z dobrych celów, chęci naprawiania świata. W książce nie zabraknie także wątku pomagania obcym i potrzebującym. Rodzice bandy to wspaniali ludzie uczący swoje dzieci empatii  otwartości na świat. Dzięki temu nieco zwariowani bohaterzy są doskonałymi postaciami do naśladowania.
Całość oprawiono w solidną oprawę. Bardzo dobrze zszyte strony sprawiają, że lektura jest trwała. Tekst urozmaicono nielicznymi, prostymi ilustracjami Julii Karwan -Jastrzębskiej.
Książkę polecam uczniom szkoły podstawowej. Myślę, że także doskonale sprawdzi się jako lektura dla przedszkolaków. Kolejne rozdziały doskonale zastąpią bajki i pozwolą młodym słuchaczom poznać interesujące przygody nieco starszych bohaterów, którzy mogą być wzorem do naśladowania. Książkę bardzo dobrze czyta się na głos. Polecam.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz