Etykiety

piątek, 14 lipca 2017

Rafał Witek "Bzik i Makówka przedstawiają: Elvis i Agenci Pamięci" il. Magdalena Wosik


Rafał Witek, Bzik i Makówka przedstawiają: Elvis i Agenci Pamięci, il. Magdalena Wosik, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2017

Rafał Witek zawitał w naszym domu razem z serią „Bzik & Makówka przedstawiają” wydaną przez Naszą Księgarnię. Znajdziemy w niej dwójkę sympatycznych i nieco zwariowanych bohaterów poznających niezwykłe postacie i ich otoczenie. Kolejne tomy pozwalające zabrać dzieci w fantastyczne światy pomagają lepiej zrozumieć przemiany jakie zachodziły w historii. Czasami poznajemy realia innych czasów dzięki bohaterom książkowym i filmowym, a innym razem dzięki podróżom do przeszłości, dziwnym połączeniom z przeszłością oraz zaskakującym przenosinom z przeszłości do teraźniejszości. Każdy tom oferuje trzymającą w napięciu opowieść o przygodach dwójki bohaterów.

Wszystko zaczyna się od „Zgniłobrodego i lunety przeznaczenia”. Bohaterowie poznają się na dywaniku u dyrektora i bardzo szybko zaczynają przeżywać niezwykle przygody. Pierwsza zaczyna się od napadu w parku. Dwójka bohaterów spotyka dziwną osobę, która wygląda jakby przeniesiono ją z przeszłości. Szybko odkrywają, że ich napastnikiem jest siedemnastowieczny pirat. Nie zabraknie tu opowieści o resocjalizacji, próbie dostosowania do otoczenia.

Kolejny tom zaczyna się od rozczarowania Nilsona Makówki, którego ojciec informuje, że z powodów pracy nie może zabrać na wakacje do Oslo. Gabrysia Bzik podpowiada mu, aby w zamian za brak czasu chciał coś, o czym marzy, ponieważ rodzice z poczuciem winy chętniej spełniają dziecięce zachcianki. Okazuje się, że koleżanka miała rację. Zamiast wymarzonych technologii przez pomyłkę do Nilsona trafia fujarka z Kornikiem Czasu robiący dziury w czasie i dzięki temu przemieszczającym się między stuleciami. „Ucieczka z tajemniczego ogrodu” pozwala młodym czytelnikom przenieść się w realia powstawania znanej wszystkim powieści dla dzieci.

Dzięki „Autografowi za milion dolarów” bohaterzy mają okazję poznać Salvadora Dali’ego. Ich przygoda zaczyna się od wizyty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego urokowi ulegają oboje. Niezwykłe łącze z przeszłością pomaga lepiej poznać sztukę artysty i realia w jakich żył. Nie zabraknie wielu przeszkód, kłopotów, wyzwań, którym dwójka dzieciaków musi sprostać.

„Maliny zza żelaznej kurtyny” to opowieść o czasach dość bliskich. Gabi i Nilson trafiają w lata 70 XX wieku. Miasto, w którym mieszkają wygląda całkowicie inaczej niż współcześnie. Nie ma bilbordów z reklamami, na ulicach jest mniej ludzi, a budynki są bardziej szare. Do tego przechodnie chcą od nich kupić kolejne rzeczy, ponieważ zachodnia odzież jest w cenie. Dzięki tym przygodom młodych bohaterów dzieci dowiedzą się jak wyglądały sklepy i możliwość kupienia różnych rzeczy. Gabi i Nilson poznają również inne podejście do czasu: nikt tu się nie spieszy, ludzie spędzają ze sobą wiele czasu, rozmawiają, pomagają.

„Elvis i Agenci Pamięci” to kolejna (najnowsza) odsłona przygód Gabrieli Bzik i Nilsona Makówki. Przyjaciele są ze sobą już zżyci, zaprzyjaźnieni, mają wspólne cele, wiele planów. Jednym z nich jest zaimponowanie gronu pedagogicznemu i zrobienie szkolnej strony internetowej. Nie są oczywiście kujonami, a ich starania mają odciągnąć uwagę od innych niedociągnięć i zapewnić czerwony pasek na świadectwie oraz szóstkę z informatyki. Problem polega na tym, że nie potrafią zrobić takiej strony, ponieważ nie umieją programować, ale dla chcącego nic trudnego. Bardzo szybko znajdują interesujący ich kurs programowania. Do tego w zaskakująco niskiej cenie, dzięki czemu nie muszą prosić dorosłych o pieniądze. Po zapisaniu się na kurs, otrzymaniu adresu szybko okazuje się, że znajdujący się w pobliżu ich szkoły adres nie istnieje, a wejście do niego prowadzi przez lokal z kebabem. Półmrok, kręte schody i brak informacji o kolejnych piętrach sprawiają, że dzieci szybko tracą orientację i z ulgą docierają do drzwi znajdujących się na szczycie schodów. Tan okazuje się, że zostali zwabieni do fundacji monitorującej podróże w czasie. Wszystko przez to, że sami mają duże doświadczenie w takich podróżach. Dostają propozycję pracy, która rozpocznie ich kolejną niezwykłą przygodę. Zadaniem dzieci będzie opieka nad Elvisem Presley’em i Cancicem Jakuzzi. Sprawa byłaby bardzo łatwa, gdyby nie to, że król rock&rola ma wiele kaprysów i nie pała sympatia do współlokatora. W przyszłości czuje się jak na wygnaniu: nikt go nie podziwia. Dopiero występ w szkole ożywia go i pozwala na pozbycie się negatywnych emocji w stosunku do Jakuzziego, producenta wanien produkujących bąbelki.

Wartka akcja i liczne kłopoty to jedne z cech serii. Do tego spora dawka historii. Śmiało mogę Wam polecić wszystkie książki z tej serii. Każda pozwoli przenieść się w inne czasy, poznać wycinek przeszłości. Ponad to każdą książkę można czytać bez znajomości wcześniejszych tomów. Wszystkie części łączą ze sobą główni bohaterzy, sposób prowadzenia fabuły oraz pomysł na kolejne przygody. Witek stworzył interesujące opowieści, które przez połączenie fantastyki z prawdziwymi wydarzeniami zachęcając do poznawania historii.

Przemycanie informacji z historii i sztuki w książkach dla młodzieży nie jest łatwą sprawą. Zaszczepianie w nich pasji ciekawości, chęci odkrywania świata, zdobywania wiedzy, kiedy małe umysły zostają wciśnięte w szkolną ławę wydaje się niemożliwe. Mogą to zrobić tylko rodzice lub rozkochani w swoich pasjach. Tych jednak niewiele i słabo dzielą się z dojrzewającymi umysłami swoimi miłościami. Książka Rafała Witka wychodzi naprzeciw tym potrzebom, a do tego proponuje młodym czytelnikom interesującą akcję oraz zaszczepia poczucie konieczności pomagania innym, dostosowywanie się do sytuacji, wykorzystywania swojego sprytu oraz pamięci.

Seria „Bzik & Makówka przedstawiają” do świetnie napisane książki dla dzieci. Zawierają prostą, dziecięcą przygodę, w której odkrywanie świata jest nieco inne, bo zamiast podróżować w przestrzeni, dzieci podróżują w czasie. Żywy język, interesujące informacje i rysunki Magdy Wosik ożywiające treść, bawiące się słowem – wszystko to sprawia, że lektury będą interesującą przygodą dla małych i dużych czytelników, sentymentalną podróżą oraz inspiracją. Niesamowita dawka wiedzy o czasach, które już minęły pozwoli dzieciom na zainteresowanie się historią.

Dla mnie cała seria książek Rafała Witka to doskonała propozycja dla najmłodszych czytelników. Bohaterzy są bardzo realni, borykają się ze zwykłymi kłopotami związanymi z pracą rodziców, wieloma obowiązkami, współczesnym pędem, w który wciągnięte są też dzieci. W każdej części dowiadujemy się czegoś nowego o Gabi i Nilsonie.

Książki skierowane są dla dzieci od 6-12 roku życia (a może też i starszych). Myślę, że z powodzeniem mogą po nie sięgać młodsi i starsi czytelnicy. Pierwszoosobowa narracja z perspektywy Gabi sprawia, że stajemy się wrażliwsi na to, co mają nam do powiedzenia dzieci, ale – swoją naiwnością – powodują uśmiech, a dzieci mogą identyfikować z bohaterami.

My z niecierpliwością czekamy na kolejną odsłonę przygód bohaterów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz