Etykiety

wtorek, 3 października 2017

Anna Obiols "Stany Zjednoczone. W drodze do szkoły" il. Subi -Joan SubiranaAnna Obiols, Stany Zjednoczone. W drodze do szkoły, il. Subi -Joan Subirana, tł. Katarzyna Brzezińska, Poznań „Święty Wojciech” 2017
Oswajanie ze szkołą i chęć przemycenia wiadomości o świecie sprawiła, że sięgnęłyśmy po nową serię książek Wydawnictwa Świętego Wojciecha „W drodze do szkoły”. Autorzy (pisząca Anna Obiols i rysujący Subi – Joan Subirana) zaczarowali nas swoimi pięknymi książkami zawierającymi wiele cennych informacji i pozwalającymi rozwijać dziecięcą świadomość o świecie, przygotowywać do szkoły oraz podróży do innych krajów. Poszerzające spojrzenie na świat publikacje pozwalają pokazać dziecku jak bardzo różnorodny jest świat oraz uzmysłowić, że nie każdy kraj ma swoje tradycje. Podróże (nawet te książkowe) kształcą, rozwijają, otwierają na świat i pomagają zrozumieć inne podejście do wielu rzeczy. Świadomość odmienności wielu czynników sprawia, że z innej perspektywy patrzymy na własne otoczenie, zaczynamy dokładniej je analizować oraz traktować jak wielką przygodę. Jak taką edukację połączyć z oswajaniem dziecka z pójściem do szkoły? Anna Obiols i Subi - Joan Subirana znaleźli rozwiązanie tworząc interesującą serię dla młodych czytelników. Książeczki wydane przez Wydawnictwo Świętego Wojciecha „W drodze do szkoły” pozwalają zainteresować młodych czytelników szkołą, pokazują jak wygląda życie ludzi w innych krajach, jakie są ich przekonania, co jest dla nich ważne, w jaki sposób się pozdrawiają, jakie mają zwierzęta, czym jest w określonej kulturze świętość i tabu.
Droga do placówki edukacyjnej staje się pretekstem do podzielenia się z dziećmi wieloma ciekawostkami, pokazania specyfiki klimatu, zajrzenia do domu, prześledzenie ulicy i ważnych miejsc na niej, a na końcu książki zobaczenie, gdzie dane miejsce możemy znaleźć na mapie świata oraz zdobyć podstawowe informacje o interesujących obiektach, fladze, ważnych wydarzeniach w historii, znanych osobach, porach roku. Wszystko w bardzo prostej formie przystępnej dla przedszkolaków oraz uczniów nauczania początkowego. Do tego wszystkie publikacje oprawiono w solidną oprawę. Pięknie ilustrowane i bardzo dobrze zszyte strony skutecznie przyciągają wzrok młodych czytelników, a to w książkach dla dzieci jest najważniejsze.
„Indie” zaczarowały nas ilością kolorów, bogactwem kształtów, stosami owoców i warzyw oraz gwarem na ulicy, dlatego chętnie sięgnęłyśmy po kolejną książkę „Stany Zjednoczone. W drodze do szkoły”. Na pierwszych stronach zobaczymy miasto o poranku i bardzo długi most (z czego słyną Stany Zjednoczone). Z czytanki dowiemy się podstawowych informacji: o najdłuższej rzece, autostradach, skąd wzięła się nazwa. Dopiero później wejdziemy do dziecięcego pokoju, w którym Patrick przeciąga się, a jego pies zachęca go do szybszego wstawania. Plakaty, deskorolka, dinozaur, sportowe trofea i piłka to nie tylko elementy wystroju tego pomieszczenia, ale ważne dla jego mieszańca rzeczy wykorzystywane na co dzień. Jeśli (tak jak my) będziecie po lekturze „Indii” to poranny stół uderzy Was ilością produktów oraz porannym czytaniem komiksu o superbohaterach. Po szybkim śniadaniu Patrick wskakuje na swoją deskorolkę i mknie do… nie, nie do szkoły, ale autobusu. Po drodze spotyka spieszących się ludzi i w ostatniej chwili wskakuje do pojazdu. Przez szyby pojazdu ma okazję zobaczyć ekipę filmową oraz nowe miejsca, ponieważ niektóre ulice zostały wyłączone z ruchu ulicznego. Patrick ogląda kolorowe domy, mijane tramwaje, kościoły, aż w końcu dociera autobusem do szkoły, w której (poza zwykłą nauką) może poznać i nauczyć się różnych gatunków muzyki, a po lekcjach rozegrać mecz bejsbola. Po codziennych obowiązkach chłopiec przygotowuje się do kolejnych świąt: Halloween i Święta Dziękczynienia. Na koniec nie zabraknie mapy i podstawowych informacji o Stanach Zjednoczonych.
Niewielka ilość tekstu, duża czcionka, całostronicowe ilustracje o pięknych kolorach sprawiają, że dzieci chętnie sięgają po lekturę. Przemyślana kompozycja pozwala w niedługiej formie i za pomocą wymownych rysunków przenieść młodych czytelników do tłocznego dużego miasta w Stanach Zjednoczonych.
Niedługie książeczki doskonale sprawdzą się zarówno w oswajaniu dzieci z obowiązkiem nauki, jak i zachęcą do poznawania innych krajów, odmiennych zwyczajów, a także staną się pretekstem do rozmów o tym czym jest kultura i czym różni się od biologii. Publikacje dostarczą wiedzę, którą dziecko będzie mogło pochwalić się w szkole nie tylko na lekcjach geografii.
Niedługie, proste i bardzo obrazowe opowieści napisano prostym językiem z wykorzystaniem zdań w stronie czynnej, dzięki czemu czyta się je bardzo przyjemnie także na głos, a piękne, bogate ilustracje przenoszące do Indii zachęcają do pokazywania i samodzielnego opowiadania. Warto po kilku czytaniach poprosić dziecko, aby nam swoimi słowami opowiedziało o poranku Patricka. Jeśli mamy już kilka publikacji możemy je wykorzystać do omówienia różnic, przyjrzeniu się porannym stołom oraz relacjom międzyludzkim. W ten sposób nasze dziecko ma okazję ćwiczyć swoje umiejętności oratorskie, spostrzegawczość, poprawiać pamięć i rozwijać pewność siebie. Lekturę można też wykorzystać w szkole jako wstęp do zadań w opowiadanie o własnych drogach do szkoły. Warto pozwolić młodym czytelnikom wcielić się w książkowych bohaterów i snuć opowieść o poranku. Takie ćwiczenie pozwoli nauczycielowi oraz pedagogowi lepiej poznać dziecko.
Napisana przez dwójkę podróżników (piszącą Annę i rysującego Subi) książka jest bardzo interesująca. My na pewno sięgniemy po kolejne książki z tej serii.
Zdecydowanie polecam!Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza