Etykiety

wtorek, 3 października 2017

Anna Obiols "Indie. W drodze do szkoły" il. Subi -Joan Subirana

Anna Obiols, Indie. W drodze do szkoły, il. Subi -Joan Subirana, tł. Katarzyna Brzezińska, Poznań „Święty Wojciech” 2017
Podróże kształcą, rozwijają, otwierają na świat i pomagają zrozumieć inne podejście do wielu rzeczy. Świadomość odmienności wielu czynników sprawia, że z innej perspektywy patrzymy na własne otoczenie, zaczynamy dokładniej je analizować oraz traktować jak wielką przygodę. Jak taką edukację połączyć z oswajaniem dziecka z pójściem do szkoły? Anna Obiols i Subi - Joan Subirana znaleźli rozwiązanie tworząc interesującą serię dla młodych czytelników. Książeczki wydane przez Wydawnictwo Świętego Wojciecha „W drodze do szkoły” pozwalają zainteresować młodych czytelników szkołą, pokazują jak wygląda życie ludzi w innych krajach, jakie są ich przekonania, co jest dla nich ważne, w jaki sposób się pozdrawiają, jakie mają zwierzęta, czym jest w określonej kulturze świętość i tabu.
Droga do placówki edukacyjnej staje się pretekstem do podzielenia się z dziećmi wieloma ciekawostkami, pokazania specyfiki klimatu, zajrzenia do domu, prześledzenie ulicy i ważnych miejsc na niej, a na końcu książki zobaczenie, gdzie dane miejsce możemy znaleźć na mapie świata oraz zdobyć podstawowe informacje o interesujących obiektach, fladze, ważnych wydarzeniach w historii, znanych osobach, porach roku. Wszystko w bardzo prostej formie przystępnej dla przedszkolaków oraz uczniów nauczania początkowego. Do tego wszystkie publikacje oprawiono w solidną oprawę. Pięknie ilustrowane i bardzo dobrze zszyte strony skutecznie przyciągają wzrok młodych czytelników, a to w książkach dla dzieci jest najważniejsze.
„Indie” zabiera nas do świata o odmiennej architekturze. Na pierwszych stronach chłopiec otwiera okiennice. Obok błękitnego domu możemy zobaczyć rower i krowę, czyli dwa ważne elementy krajobrazu. W świat Indii wchodzimy niespiesznie. Następnie stajemy się świadkami jedzenia śniadania. W pomieszczeniu panuje ład i minimalizm, a na ścianie możemy zobaczyć obraz słonia w medytacyjnej pozie. Za oknem dostrzeżemy miasto. Z czytanki dowiemy się jak wygląda śniadanie dzieci w Indiach i dlaczego jedzenie prawą ręką jest bardzo ważne. Poranny minimalizm kontrastuje ze spotykanym po drodze do szkoły bogactwem kształtów i kolorów. Następnie Ramdżet razem ze swoją małpką ,wędruje ulicami miasta, na których spotyka krowy, stragany sprzedawców, sadhu siedzących przed hinduską świątynią, zaklinacza węży i innych osób. W mieście nie zabraknie też gwaru na głównej ulicy pełnej pojazdów, kina i wielu innych rzeczy.
Niewielka ilość tekstu, duża czcionka, całostronicowe ilustracje o pięknych kolorach sprawiają, że dzieci chętnie sięgają po lekturę. Przemyślana kompozycja pozwala w niedługiej formie i za pomocą wymownych rysunków przenieść młodych czytelników do Indii pachnących stosami przypraw oraz owoców.
Niedługie książeczki doskonale sprawdzą się zarówno w oswajaniu dzieci z obowiązkiem nauki, jak i zachęcą do poznawania innych krajów, odmiennych zwyczajów, a także staną się pretekstem do rozmów o tym czym jest kultura i czym różni się od biologii. Publikacje dostarczą wiedzę, którą dziecko będzie mogło pochwalić się w szkole nie tylko na lekcjach geografii.
Niedługie, proste i bardzo obrazowe opowieści napisano prostym językiem z wykorzystaniem zdań w stronie czynnej, dzięki czemu czyta się je bardzo przyjemnie także na głos, a piękne, bogate ilustracje przenoszące do Indii zachęcają do pokazywania i samodzielnego opowiadania. Warto po kilku czytaniach poprosić dziecko, aby nam swoimi słowami opowiedziało o poranku Ramdżeta. W ten sposób nasze dziecko ma okazję ćwiczyć swoje umiejętności oratorskie, poprawiać pamięć i rozwijać pewność siebie. Lekturę można też wykorzystać w szkole jako wstęp do zadań w opowiadanie o własnych drogach do szkoły. Warto pozwolić młodym czytelnikom wcielić się w książkowych bohaterów i snuć opowieść o poranku. Takie ćwiczenie pozwoli nauczycielowi oraz pedagogowi lepiej poznać dziecko.
Napisana przez dwójkę podróżników (piszącą Annę i rysującego Subi) książka jest bardzo interesująca. My na pewno sięgniemy po kolejne książki z tej serii.
Zdecydowanie polecam!Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza