Etykiety

środa, 11 października 2017

"E-marketing. Współczesne trendy. Pakiet startowy" red. Jarosław Królewski, Paweł Sala

E-marketing. Współczesne trendy. Pakiet startowy, red. Jarosław Królewski, Paweł Sala, wyd.2, Warszawa „PWN” 2016
Ostatnie lata to gwałtowny rozwój technologii przebiegający zgodnie z prawem Moora. To nie może pozostać bez wpływu na ludzi, ich społeczne zachowania, a co za tym idzie, również marketingowe nawyki. Nowe formy komunikacji postawiły wiele firm nad przepaścią, przez którą można zbudować most z odmiennego podejścia do własnej marki albo pozostać na krawędzi przyzwyczajeń. Każdy wybór niesie ryzyko i od tego jak bardzo będziemy otwarci oraz świadomi zachodzących zmian zależy byt firmy, która w nowych realiach musi zaistnieć na rynku, dotrzeć do potencjalnych klientów, zainteresować produktem, a później zachęcić do powracania, polecania znajomym. Możliwość tworzenia stron internetowych - ulotek wpłynęła na możliwość dotarcia do szerszego grona odbiorców, ale dopiero powstanie portali społecznościowych, możliwości tworzenia platform wymiany informacji na prostych szablonach oraz międzyludzkiego komunikowania się pozwoliła na wyjście poza schemat jednostronnej komunikacji. Web 2.0 przyniósł wiele zmian w działaniach marketingowych coraz bardziej zależnych od wykorzystywanego Internetu i o tych zmianach piszą autorzy „E-marketingu” wprowadzającego czytelnika w świat nowoczesnego handlu oraz kreowania wizerunku.
Autorzy „E-marketingu” zwracają uwagę na wiele ważnych rzeczy i działań ważnych w świecie handlu opartego na wykorzystaniu nowoczesnych technologii, a będących czymś nowym dla szerszego grona odbiorców stawiających pierwsze kroki w docieraniu do odbiorców. Szerokie spojrzenie (od tego czym jest marka po to w jaki sposób przekonać ludzi by sami reklamowali markę) oraz bardzo prosty język sprawiają, że lektura jest przystępna dla każdego czytelnika i pozwala laikom zrozumieć wiele zjawisk zachodzących w przestrzeni wirtualnej. Poza możliwością wykorzystania wiedzy w handlu na pewno wiele informacji przyda się także blogerom oraz internetowym artystom poszukującym swoich odbiorców.
Książkę podzielono na cztery części. W pierwszej znajdziemy ogólne informacje na temat marketingu w sieci oraz budowania marki. Druga część zawiera szczegółowy opis poszczególnych narzędzi, możliwości ich wykorzystania, uregulowań prawnych (ważnych także w przypadku działalności fundacji i stowarzyszeń) oraz wpływu wyglądu i funkcjonowania platformy sprzedażowej na sprzedaż. Trzecia część pozwala zgłębić wiedzę na temat metod zdobywania wiedzy na temat procesów zachodzących w Internecie. Czwarta część skierowana jest do praktyków poszukujących konkretnych rozwiązań pozwalających na zacieśnienie współpracy między określonymi działami firmy i pokazanie jak ważne jest posiadanie własnych specjalistów skupiających się na wzajemnej inspiracji oraz mających możliwość przedyskutowania pomysłów i barier.
W pierwszej części znajdziemy tekst Pawła Tkaczyka, specjalisty od budowania marki, autora poczytnego bloga o tej tematyce oraz książek „Zakamarki marki” i „Grywalizacja. Dowiemy się od niego bardzo ważnej rzeczy, z której często nie zdajemy sobie sprawy: „Marka jest jak pogoda – zawsze jest „jakaś”, nawet kiedy nie jest najlepsza”. Autor wyjaśnia nam, co jest ważne w budowani marki, jakie czynniki wpływają na to, że niektórzy ludzie gotowi są promować kupowane przez nich produkty. Nie zabraknie tu spojrzenie na znaczenie emocji klienta oraz wymaganie wysokiej jakości. Paweł Tkaczyk dzieli się również wiedzą na temat tego, w jaki sposób podejmujemy decyzje.
Kolejny artykuł autorstwa Michała Dziekońskiego, eksperta w zakresie strategii marketingowych i controllingu marketingowego, zawiera opis trzech fal marketingu w Polsce, zmian z nimi związanych oraz prezentuje pięć strategii w warunkach wirtualizacji rzeczywistości, istniejących obok czterech klasycznych (penetracji rynku, rozwoju rynku, rozwoju produktu i dywersyfikacji). Przedstawia również swoje spojrzenie na to, jak powinien wyglądać model sukcesu w erze Marketingu 3.0.
Tomasz Surmacz pomaga zrozumieć najważniejsze zagadnienia i wskaźniki związane z rynkiem internetowym w Polsce i na świecie. Krzysztof Bełech analizuje wpływ Internetu na gospodarkę, zwracając szczególną uwagę na rozwój e-usług oraz zmiany w profilu konsumenta oraz próbuje pokazać jak w przyszłości może rozwijać się gospodarka.
Dominik Kaznowski dzieli się swoimi obserwacjami na temat socjal mediów. W swoim artykule podkreśla znaczenie planowania, strategii i uwarunkowań komunikacji w mediach społecznościowych. Paweł Kolenda zwraca uwagę na rolę edukacji w środowisku online kładącej nacisk na zrozumienia oraz właściwe wykorzystanie możliwości Internetu. Ta część pozwala laikom zrozumieć czym jest e-marketing oraz odnaleźć się w świecie mediów.
W drugiej części szczególnie zainteresowały mnie teksty o copywritingu oraz kampaniach internetowych w Internecie. Uważam także, że bardzo cenne są informacje dotyczące przepisów prawnych dotyczących wysyłania maili, pozyskiwania bazy odbiorców naszych treści. W tej części znajdują się informacje na temat tego, co składa się na sukces, znaczeniu aplikacji mobilnych i marketingu mobilnym, skuteczności kodów QR, muzyki, gier reklamowych, e-commerce i marketingu e-mailowym z dokładnymi poradami, jak najlepiej tworzyć newsletter zachęcający do odwiedzania strony i kupowania produktów.
Trzecia, najkrótsza części, pomaga samodzielnie zorganizować obserwacje mediów społecznościowych. Będzie ona przydatna zarówno dla właścicieli firm, marketingowców, jak i badaczy rynku Internetowego. Przyjrzenie się narzędziom i metodologii obserwacji pomaga w optymalnym doborze narzędzi.
Czwarta część skupia się na realnych problemach i prezentowaniu ich rozwiązania. Czytelnicy znajdą w niej podpowiedź a temat tego z jakich narzędzi warto korzystać, jak wygląda obsługa klienta przez Internet, jak wielkie znaczenie ma dobra platforma sprzedażowa Każdy tekst jest bardzo ważny i pomaga nam wejść w świat wykorzystywania IT do wzrostu sprzedaży.
„E-marketing” to publikacja zawierająca teksty napisane przez osoby od wielu lat pracujące w mediach internetowych, e-biznesie, start-upach czy w branży technologicznej. Przejrzystość, prostota publikacji sprawia, że możemy do niej zajrzeć, kiedy mamy określony problem. Poza teorią autorzy dzielą się usystematyzowanym doświadczeniem, dzięki czemu także osoby początkujące mogą bardzo dobrze odnaleźć się w tematyce i wykorzystać ją w działaniach swojej firmy.
„E-marketing” (jak podtytuł wskazuje) to pakiet startowy pozwalający wejść w tajniki e-marketingu. Na poszerzanie wiedzy przyjdzie czas i autorzy podpowiadają po jakie pozycje jeszcze warto sięgnąć, aby rozszerzyć te podstawowe informacje. Na pewno doskonałym uzupełnieniem będą też książki o content marketingu, Google Adwords i Analytics, czyli podstawowych narzędziach wspomagających promocję stron internetowych. „E-marketing” pozwoli przygotować się czytelnikowi do tych poważniejszych książek.

1 komentarz:

  1. Warto czytać publikacje na temat e-marketingu. Ja ostatnio znalazłam taki artykuł http://pracaelastyczna.pl/jak-wykorzystywac-media-spolecznosciowe-w-dzialaniach-marketingowych/ i też polecam się z nim zapoznać, gdyż świetnie jest tu opisany temat mediów społecznościowych

    OdpowiedzUsuń