Etykiety

wtorek, 10 października 2017

Aleix Cabrera "Mela i sport, czyli bieg z przeszkodami" il. Rosa M. Curto

Aleix Cabrera, Mela i sport, czyli bieg z przeszkodami, il. Rosa M. Curto, tł. Katrzyna Brzezińska, Poznań „Święty Wojciech” 2017
Rozwój fizyczny dziecka jest równie ważny jak intelektualny. Niewiele się mówi o zależności między sprawnością i aktywnością dziecka, a jego osiągnięciami w nauce oraz wiarą we własne możliwości, co przekłada się na dalsze sukcesy. Do tego coraz rzadziej dzieci uprawiają sport. Wybierają aktywności nieangażujące fizycznie i intelektualnie, co przekłada się na poziom koncentracji.
Ważnym krokiem w oswajaniu dziecka z ruchem jest pokazanie mu tego typu aktywności jako interesującego zajęcia. Warto zaangażować się w dziecięce postępy w tej dziedzinie i razem z nim uczestniczyć w zajęciach, wycieczkach, spacerach, jeździe na rowerze.
Do tego trzeba pamiętać, że sport wymaga sporego wysiłku, więc wymaga, aby dziecko było wypoczęte, miało czas na taką formę aktywności. Odpoczynek, nauka i spotkania z rówieśnikami są równie ważne. Można oczywiście czasami wszystko połączyć razem, bo co stoi na przeszkodzie w zorganizowaniu zawodów takich jak zwierzęta w lesie z książki „Mela i sport”, będącą historią o Meli lubiącej czytać książki i bojącej się sportu, ponieważ brakuje jej wiary w siebie.
Bohaterkę książki poznajemy, kiedy jest zaczytana. Przychodzą do niej koledzy i proszą o dołączenie do drużyny. Mela jest przekonana, że przegrają zawody ponieważ nie jest dobra ani w bieganiu, ani w skokach, ani też nie jest szybka. W czasie zawodów odkrywa, że sport nie ogranicza się do siły fizycznej, ale wymaga też pomysłowości, skupienia i współpracy. Dobrze zgrana drużyna i atrakcyjne przeszkody sprawiają, że w czasie ćwiczeń jest szczęśliwa. W obliczu pozytywnego uczucia przegrana przestaje mieć znaczenie. Mela poucza, że ważniejsza jest dobra zabawa.
„Mela i sport” pozwala pokazać przedszkolakom, że nie tylko osiągnięcia są ważne, ale przede wszystkim nastawienie oraz to jak się po tej aktywności czujemy, dlatego warto wybrać taką, która sprawia nam dużo radości. Na końcu książki znajdziemy informacje o tym czym jest sport, dlaczego jest ważny, czym kierować się przy wyborze sportu oraz wiele ciekawostek. Zabawna opowieść o Meli skutecznie zachęca do poszukiwania sposobów na aktywność.
Książka należy do serii „Zdrowe nawyki” pozwalającej przekonać dzieci do zdrowego trybu życia. Wśród lektur znajdziemy jeszcze opowieść o Maksie i zdrowym odżywianiu, Rochu dbającym o zdrowie, Basi i higienie.
Niedługą opowieść (jak wszystkie książki z serii) zawarto w solidnej oprawie i wzbogacono pięknymi ilustracjami przyciągającymi dziecięcy wzrok. Całość jest solidna, estetyczna i pouczająca. Śliskie strony bardzo dobrze zszyto, dzięki czemu lektura jest trwała. Wielkim plusem jest też nieduża ilość tekstu, duża czcionka i pełne dynamiki ilustracje zachęcające do pokazywania, opowiadania.
Książki z serii „Zdrowe nawyki” to doskonałe lektury dla przedszkolaków. Pokazują świat bliski dzieciom oraz przekonują, że dbanie o zdrowie jest ważne i przyjemne.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza