Etykiety

poniedziałek, 23 października 2017

Aleix Cabrera "Roch i zdrowie, czyli skrzynia pełna cudów" il. Rosa M. Curto


Aleix Cabrera, Roch i zdrowie, czyli skrzynia pełna cudów, il. Rosa M. Curto, tł. Katrzyna Brzezińska, Poznań „Święty Wojciech” 2017

Roch jest małym kolekcjonerem. W jego domku można znaleźć wiele dziwnych rzeczy. Mimo tego ciągle coś zbiera. Na każdy spacer wyrusza ze swoją magiczną skrzynią, którą może napełnić różnymi znalezionymi rzeczami. Przyjaciele nie rozumieją jego zachowania, ale chętnie wyruszają z nim na spacer i pomagają ciągnąć ogromną skrzynię na kółkach. Odwiedzają Dolinę Liter, w której znajdują kawałki gałęzi i korzeni przypominających litery. Przechodzą też przez Sadzawkę Łez, z której zabierają kilka małych sadzonek roślin. Po drodze do skrzyni zapakowują korę i żołędzie, a w Jaskini Piór piękne kolorowe pióra. Bardzo szybko okazuje się, że każdy ze znalezionych przedmiotów przydaje im się w pomaganiu napotkanym zwierzętom: żaby odzyskują wodę, kret leczy łapki, jaszczurki zyskują nakrycie głowy, a popielica w końcu może zasnąć. Malusińscy odkrywają, że wracają do domu z pustą skrzynią. Roch stwierdza, że może jest i pusta, ale za to pomogli wielu zwierzętom, a przecież po to są wszystkie przedmioty, aby móc dbać o zdrowie fizyczne oraz psychiczne.

Na końcu książki znajdziemy informacje o tym czym jest zdrowie, jak o nie dbać, czym jest choroba, co w czasie jej pojawienia się robić. Na kolejnych stronach są niedługie rady w jaki sposób dbać o zdrowie i samopoczucie.

„Roch i zdrowie, czyli skrzynia pełna cudów” uświadomi młodych czytelników, że zdrowie to nie tylko brak choroby, ale też dbanie o otoczenie, dobre samopoczucie, otaczanie się rzeczami, które sprawiają nam przyjemność, dbanie o rozwój fizyczny i intelektualny. Książka należy do serii „Zdrowe nawyki” pozwalającej przekonać dzieci do zdrowego trybu życia. Wśród lektur znajdziemy jeszcze opowieść o Meli i sporcie,  Maksie i zdrowym odżywianiu, Rochu dbającym o zdrowie, Basi i higienie.

Niedługą opowieść (jak wszystkie książki z serii) zawarto w solidnej oprawie i wzbogacono pięknymi ilustracjami przyciągającymi dziecięcy wzrok. Całość jest solidna, estetyczna i pouczająca. Śliskie strony bardzo dobrze zszyto, dzięki czemu lektura jest trwała. Wielkim plusem jest też nieduża ilość tekstu, duża czcionka i pełne dynamiki ilustracje zachęcające do pokazywania, opowiadania.

Książki z serii „Zdrowe nawyki” to doskonałe lektury dla przedszkolaków. Pokazują świat bliski dzieciom oraz przekonują, że dbanie o zdrowie jest ważne i przyjemne.2 komentarze:

  1. W sumie to teraz bywa tak, że każdemu z nas zależy na tym aby zdrowo żyć i nie tracić czasu na to aby spędzać czas w sklepach. Ja do tego podchodzę w bardzo podobny sposób i bardzo chętnie używam sprawdzonych rozwiązań. W aptece internetowej https://apteline.pl/ zamawiam niezbędne suplementy, które są mi potrzebne nie na teraz, ale dopiero w późniejszym okresie. W tym przypadku nie mam problemu z tym, aby poczekać chwilę na przesyłkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń